УЗД судин

Відносно термінології ультразвукової діагностики судин існують специфічні назви, які часто викликають масу питань.

УЗД, ультразвукова доплерографія, дуплексне сканування. Якщо опустити технічні подробиці, то всі ці назви, по суті, можуть бути застосовані до однієї і тієї ж процедурою - ультразвукового дослідження судин. Різниця полягає лише в конкретні можливості методу. При «простому» УЗД видно тільки аномалія артерій і вен, дуплексне сканування дає інформацію і про анатомію, і про кровообіг - дозволяє встановити функціональні параметри кровотоку. Цей метод є більш точним і дає практично вичерпну інформацію про його стан.

Основними перевагами даного методу є абсолютна неінвазивний (відсутність травматизації шкірних покривів і слизових оболонок), безпеку для пацієнта, висока інформативність, чутливість і специфічність одержуваних даних, можливість проведення досліджень в динаміці з реєстрацією параметрів кровотоку в режимі реального часу, індукованих параметрів при застосуванні різноманітних функціональних навантажувальних тестів.

Метод не має протипоказань і не вимагає спеціальної підготовки хворого для дослідження. В процесі обстеження пацієнт перебуває в положенні лежачи, лікар за допомогою датчика виробляє дослідження в контрольних точках, відповідних проекції досліджуваних судин. Досліджується як артеріальний, так і венозний кровообіг. Ускладнень або побічних ефектів після дуплексного сканування немає. Завдяки універсальності методу можливо обстеження судин голови і шиї, аорти та її гілок, судин рук і ніг, органів черевної порожнини, щитовидної залози, молочних залоз, доброякісних і злоякісних новоутворень. Тривалість дослідження становить від 30 до 60 хвилин.

Якщо Ви страждаєте на захворювання судин або іншими хворобами і на момент дослідження приймаєте якісь препарати, обов'язково повідомте про це лікаря, який буде робити Вам УЗД. Багато засобів мають судинозвужувальну або, навпаки, судинорозширювальну дію, і під їх впливом діаметр просвіту артерій і вен, ступінь порушення їх прохідності, швидкість кровотоку можуть дещо змінюватися, вводячи в оману Вас, фахівця УЗ-діагностики і лікуючого лікаря.

Якщо раніше Ви вже обстежили судини - не тільки за допомогою УЗД, а й іншими способами, наприклад, за допомогою ангіографії, обов'язково візьміть результати з собою і покажіть лікаря, до якого прийдете на дослідження.

Дуплексне УЗД судин - «золотий стандарт», оцінює не тільки функціональну здатність, але і безпосередньо показує зображення судини в тих місцях, де є перешкода нормальному кровотоку. Під час дослідження артерій можна визначити наявність або відсутність звужень, оклюзій (закупорок) просвіту судини, аневризм (розширень), аномалій будови або розгалуження судин, порушень кровообігу різного ступеня. Також УЗД артерій дозволяє в динаміці оцінювати стан кровотоку у пацієнтів на тлі проведеної консервативної терапії або після хірургічного втручання. При дослідженні венозних судин визначається прохідність вен як глибоких, так і поверхневих, характер ураження клапанів вен, ступінь їх недостатності при будь-якої локалізації вен, наявність тромбів, їх вид і розміри, ступінь звуження ними судин, а також визначити причину рецидиву варикозної хвороби після проведеної операції або склеротерапії.

Тільки на підставі цього дослідження (крім власного огляду) лікар зможе поставити обґрунтований діагноз і призначити лікування. Метод є незамінним при патології судин, та як аналогів, які могли б замінити його не існує.

УЗД дозволяє повноцінно встановити ознаки патології артерій:

 • Облітеруючого атеросклерозу і ендартеріїту;
 • Захворювань аорти;
 • Тромбозів і тромбоемболій артерій;
 • Хронічної артеріальної недостатності;
 • Аневризм периферичних артеріальних судин;
 • Хвороби Рейно;
 • Діабетичної ангіопатії;

Патології вен:

 • Варикозної хвороби;
 • Тромбофлебіту (утворення тромбів в поверхневих венах);
 • Флеботромбозу (тромбоутворення в глибокій венозній системі);
 • Хронічної венозної недостатності;
 • Недостатності клапанного апарату вен перфорантної і глибокої системи, і провести їх маркування перед операцією, що можливо тільки при УЗД судин ніг;

Патології судин шиї і голови:

 • Функціональні порушення: вазоспазм артерій основи мозку;
 • Органічні порушення:
 • Атеросклероз сонних артерій і судин головного мозку
 • Тромбоз і емболія артерій
 • Аневризми артерій
 • Тромбоз яремних вен
 • Артеріо-венозні мальфомаціі судин головного мозку
 • Екстравазальна компресія судин
 • Аномалії діаметрів і ходу судин

В процесі проведення ультразвукового дослідження судин фахівець бачить будова стінки великих або середніх артерій і вен на будь-якій ділянці, діаметр їх просвіту, прохідність судин, ступінь їх звуження або розширення, швидкість кровотоку, стан венозних клапанів, наявність тромбів і емболів в просвіті.

Побачивши ознаки патології, лікар описує всі зміни в бланку висновку і, при необхідності, робить «фото» з екрана, щоб лікуючий лікар міг не тільки по опису, але і візуально судити про зовнішній вигляд патологічного вогнища. Втім, в більшості випадків порушення артерій і вен універсальні, в них немає нічого незвичайного, тому зображення до висновку зазвичай не прикладають.

Потрібно сказати, що захворювання, пов'язані з судинами нижніх кінцівок значно помолодшали в наш час, і якщо ще недавно їх нижня планка перебувала десь близько 40 років, то сьогодні вона вже щільно опустилася на 30-річний показник. Звичайно, цьому сприяють багато негативні фактори, такі, як вплив шкідливої ​​екології, куріння, гіподинамія і неправильний режим харчування, а крім того, надмірне споживання продуктів з високим вмістом холестерину. Все це провокує розвиток таких захворювань, як діабет, гіпертонія, ожиріння, атеросклероз, які самим негативним чином впливають на судини взагалі і судини нижніх кінцівок зокрема.

У повсякденній практиці найчастіше зустрічаються два захворювання: облітеруючий атеросклероз судин нижніх кінцівок і варикозна хвороба.

Атеросклероз нижніх кінцівок розвивається досить повільно і зазвичай пацієнт починає відчувати явний дискомфорт, коли просвіт артерій вже зменшився більш, ніж на 50%. Тільки тоді з'являються болі і судоми, які охоплюють литкові м'язи при ходьбі. Якщо людина в цей момент не вернувся за допомогою до лікарів, то у нього є реальна перспектива втратити ногу або навіть обидві. Особливо це потрібно зробити в тому випадку, якщо у Вас досить тривалий стаж куріння.

Варикоз - це первинне збільшення підшкірних вен в діаметрі, що викликає неправильну роботу їх клапанів і, як наслідок, хронічну венозну недостатність. За статистикою варикозним розширенням вен нижніх кінцівок страждає кожна 5-та жінка і кожен 15 чоловік. Варикозна хвороба у своєму розвитку проходить чотири стадії і визначити, на якій стадії вона знаходиться можна виключно за результатами ультразвукового дослідження.

Ще одним небезпечним захворюванням судин є гострий венозний тромбоз нижніх кінцівок. Саме це захворювання є однією з досить частих причин смерті пацієнта при відриві тромбу і попаданні його в легеневу артерію з потоком крові.

Захворювання судин нижніх кінцівок виявляються такими симптомами, які прямо або опосередковано вказують на їх розвиток:

 • почали з'являтися набряки на ногах до кінця робочого дня;
 • відчуваєте біль або тяжкість в нижніх кінцівках спочатку після тривалого перебування на ногах, а потім і в спокої;
 • відчуваєте судоми, ноги на дотик холодні;
 • в області гомілки змінюється колір шкірних покривів, шкіра темніє або блідне;
 • розширення підшкірних вен;
 • у важких випадках, коли порушується кровопостачання через тромбозу судин, утворюються довго незагойні рани - трофічні виразки.

Судини шиї і голови

підлягають особливо ретельному дослідженню у випадках судинно-мозкової недостатності (у пацієнта відзначаються головні болі, запаморочення, відчуття «розпирання» і пульсація в скронях або потилиці, потемніння в очах, «брижі» і «мушки» перед очима при різкій зміні положення тіла або поворотах голови, «чавунна» голова, втрати свідомості, слабкість в одній руці або нозі), при артеріальній гіпертензії (з високими показниками артеріального тиску), після перенесених інфарктів, при ризику виникнення атеросклерозу судин.

Сучасна медицина має у своєму розпорядженні різноманітними методами лікування судинної патології, але перш ніж починати лікування, навіть консервативне, необхідна якісна, детальна діагностика.

В ідеалі, дослідження треба проходити при наявності скарг, за рекомендацією судинного хірурга, ендокринолога, терапевта, невропатолога. По можливості, йти на нього варто з напрямком лікаря, в якому вказано попередній діагноз. У медичному центрі «Флоріс» Ви можете пройти ультразвукове дослідження судин на апаратах експертного класу за власною ініціативою, «для профілактики», щоб просто переконатися у відсутності порушень.

Лікар ультразвукової діагностики не має права призначати лікування за результатами дослідження, його пріоритет - діагностика. Тому, коли Ви отримаєте висновок, поверніться до того фахівця, який порекомендував Вам УЗД, а якщо такого немає, запишіться на прийом до судинного хірурга при патології черевної аорти та судин кінцівок або невропатолога при патології судин шиї та голови. Доктор оцінить результати дослідження, розповість Вам, що у Вас за хвороба, і порекомендує необхідну терапію. Не зволікайте: раніше почнете лікування - і Вам швидше стане легше. Пройшовши лікування і через якийсь час знову зробивши контрольне УЗД судин, Ви побачите набагато кращі результати, ніж зараз.

Запис на прийом