УЗД передміхурової залози (простати) і насінних пухирців

УЗД передміхурової залози та сім'яних пухирців є методом діагностики захворювань чоловічої статевої сфери (простатит, порушення потенції, болі в області промежини, безпліддя).


УЗД простати рекомендується пройти чоловікам, у яких є:

  • прискорене сечовипускання, або ж труднощі під час випорожнення сечового міхура,

  • слабкий струмінь сечі,

  • почуття неповного випорожнення сечового міхура після сечовипускання,

  • зниження потенції. 

Також УЗД простати може призначити лікар, який під час ректального дослідження відзначив збільшення розмірів або ущільнення передміхурової залози.

Що таке передміхурова залоза (простата)?

Передміхурова залоза - це орган чоловічої репродуктивної системи, який розташований під сечовим міхуром і оточує початковий відділ сечівника. Передміхурова залоза виділяє спеціальний секрет, який входить до складу насінної рідини. Секрет передміхурової залози не грає безпосередньої ролі в заплідненні, проте його компоненти надають сперматозоїдам оптимальну активність і рухливість.

Що таке насінні бульбашки?

Насіннєві бульбашки - це органи чоловічої статевої системи, які виробляють основну частину насінної рідини. Насіннєві бульбашки розташовані позаду простати і також можуть бути промацати лікарем при ректальному дослідженні. При запаленні насінних бульбашок (везикул) погіршується якість сперми, що призводить до чоловічого безпліддя.

Як проводиться УЗД передміхурової залози (простати) і насінних бульбашок?

УЗД передміхурової залози (простати) і насінних бульбашок, як правило, здійснюється трансректально - тобто через пряму кишку. Такий метод дозволяє більш детально вивчити структуру передміхурової залози. Датчик УЗД-апарату для трансректального дослідження має невеликі розміри (1,5 - 2 см), тому дискомфорт під час процедури зведений до мінімуму. Під час дослідження пацієнт лежить на лівому боці з приведеними до живота ногами.

Існує інший метод УЗД передміхурової залози - трансабдомінально - тобто через шкіру передньої черевної стінки. Цей метод вважається орієнтовним, так як не може дати такої чіткої картини, як трансректальне УЗД.

Підготовка до УЗД простати (передміхурової залози) і насінних бульбашок

трансректального УЗД передміхурової залози не вимагає спеціальної підготовки.
Якщо вам належить трансабдомінальне УЗД простати, то перед дослідженням рекомендується наповнити сечовий міхур (попередньо випивши 1-1,5 л води).

Які захворювання можуть бути виявлені за допомогою УЗД передміхурової залози (простати) і насінних бульбашок?

На УЗД передміхурової залози лікар оцінює структуру простати, її розміри, щільність, однорідність, наявність яких-небудь утворень. У нормі розміри передміхурової залози не повинні перевищувати 3см х 3см х 5 см, а об'єм 25 мл.

В залежності від отриманих результатів УЗД простати можуть бути виявлені такі захворювання:

Аденома простати, або доброякісна гіперплазія передміхурової залози - це захворювання, яке супроводжується збільшенням розмірів передміхурової залози, що в подальшому може призвести до порушення відтоку сечі (неможливість спорожнення сечового міхура). Основними симптомами аденоми простати є: прискорене сечовипускання, відчуття неповного випорожнення сечового міхура, ослаблення струменя сечі, в більш пізніх стадіях захворювання - затримка сечі. Вважається, що доброякісна гіперплазія простати зустрічається у кожного другого чоловіка після 60 років. Чим раніше розпочато лікування аденоми простати, тим краще його результати. При запущених формах захворювання єдиним методом лікування є операція.
На УЗД при доброякісної гіперплазії простати відзначається збільшення розмірів передміхурової залози, а також наявність в тканині залози окремих збільшених (аденоматозних) вузлів.

Рак передміхурової залози (простати) - це злоякісне новоутворення передміхурової залози, яке, як правило, розвивається у чоловіків старше 60 років. Рак передміхурової залози тривалий час протікає безсимптомно, що призводить до пізнього виявлення та лікування даного захворювання. З метою раннього виявлення раку передміхурової залози всім чоловікам старше 50 років рекомендується щорічно проходити УЗД простати.

Простатит - це запальне захворювання передміхурової залози. Основними симптомами простатиту є: дискомфорт і печіння під час сечовипускання і сім'явиверження, прискорене сечовипускання, розлади сексуальної функції. На УЗД при простатиті відзначається збільшення розмірів передміхурової залози.

Кіста передміхурової залози - це захворювання, яке характеризується утворенням в передміхуровій залозі невеликий порожнини з рідиною. Як правило, кіста передміхурової залози розвивається на тлі хронічного простатиту. За допомогою УЗД можливо определітьположеніе кісти, її розміри.

Запис на прийом