УЗД органів малого тазу у жінок

Для того, щоб призначити вірне й адекватне лікування, перш за все необхідно поставити точний діагноз. В даний час найбільш точним методом є УЗД. Виникає питання, де зробити УЗД органів малого тазу. Звернувшись до наших лікарів, Ви отримаєте вичерпну відповідь і напевно вирішите зробити його у нас.

Органи малого тазу (матка, яєчники, фалоппієві труби) обстежуються двома способами:

  • трансабдомінального (через передню черевну стінку)
  • трансвагінального (внутрівлагаліщнимі), із застосуванням доплерографії.

Бажано одночасне застосування обох способів для гарантії якісного результату. Деякі жінки з побоюванням ставляться до трансвагінального УЗД, проте саме цей метод є найбільш підходящим для тих, кому необхідно отримати вичерпну інформацію про порожнині матки, стан фолікулярного апарату яєчників. Побоюватися тут нема чого: процедура виконується за допомогою спеціального піхвового датчика, покритого одноразової оболонкою.

Ультразвукове дослідження органів малого таза полягає у вивчення будови тіла та шийки матки, порожнини матки і яєчників, а також оцінюється стан сечового міхура (при його достатньому наповненні). Спочатку визначається положення матки, форма, основні розміри і будова її стінок. Особлива увага приділяється дослідженню серединних маткових структур (М - ехо). При цьому визначаються розміри, внутрішню будову в залежності від фази менструального циклу, чіткість контурів і наявність деформацій. При дослідження яєчників оцінюються їх розташування по відношенню до матки, розміри, вираженість фолікулярного апарату, розміри фолікулів і жовтого тіла. У разі виявлення в структурі яєчника об'ємного утворення вказуються його форма, внутрішня будова і розміри. Обов'язково проводиться зіставлення побаченої картини з фазою менструального циклу. Визначається наявність вільної рідини та об'ємних утворень у малому тазі.

Вроджені аномалії розвитку внутрішніх статевих органів у жінок зустрічаються досить часто (до 4 - 5% гінекологічних захворювань), а їх наявність може бути однією з причин безпліддя, підвищувати ризик мимовільного переривання вагітності, передчасних пологів, внутрішньоутробної загибелі плода, неправильного положення плода і аномалій пологової діяльності. Використання ехографії дає можливість діагностувати різні види аномалій розвитку матки (сідлоподібна, дворога, однорога матка, повне і неповне подвоєння матки і т.д.)

Міома матки є однією з найбільш поширених доброякісних пухлин жіночої репродуктивної системи. При даному захворюванні УЗД органів малого тазу дозволяє не тільки своєчасно виявляти та чітко визначати кількість, локалізацію і розміри міоматозних вузлів, але й ефективно здійснювати динамічний контроль за темпами їх зростання.

Часто зустрічаються захворювань у жінок репродуктивного віку є ендометріоз - патологічний процес, що характеризується розповсюдженням ендометріоїдних тканини за межі порожнини матки (стінка матки, яєчники, маткові труби, очеревина і т.д.).

Ехографія органів малого тазу використовується для діагностики таких форм ендометріозу, як аденоміоз (внутрішній ендометріоз) - розростання ендометрія в товщу стінки матки і ендометріоїдних кіст яєчників
УЗД органів малого тазу має значення в діагностиці гіперпластичних процесів ендометрію - різні види гіперплазій, поліпів ендометрію і злоякісних пухлин ендометрія.

Спектр об'ємних утворень яєчників досить широкий і різноманітний, відповідно до цього розрізняються і підходи у виборі тактики лікування - від динамічного спостереження (функціональні кісти яєчників) до радикального хірургічного лікування (рак яєчників). Звичайний гінекологічний огляд найчастіше дозволяє лише запідозрити наявність проблем з боку яєчників, а ультразвукове дослідження органів малого таза дає можливість чітко визначити чи відноситься дане утворення до яєчників, які має розміри і внутрішню структуру, кровотік, що забезпечує адекватний вибір методу лікування

Для оцінки репродуктивної функції гінекологічній практиці широко використовується фолікулометрія.

Фолікулометрія - ультразвуковий моніторинг за процесами дозрівання домінантного фолікула і зростанням ендометрія в першій фазі менструального циклу і виявлення ознак сталася овуляції у другій фазі циклу. Дана методика дозволяє досить точно виявити факт овуляції і визначити терміни, коли вона сталася. Фолікулометрія проводиться кілька разів протягом циклу, а терміни проведення визначаються фахівцем з УЗ - діагностики в залежності від побаченої картини.

Використання ехографії дозволяє діагностувати вагітність, починаючи з 2,5 тижнів. У 3-4 тижні можна бачити не тільки плодове яйце, але і ембріон, а в ряді випадків і його серцебиття. Даний факт має важливе значення в діагностиці різних видів позаматкової вагітності (трубна, шеечная, в рудиментарному розі і яєчникова), що дозволяє уникнути ускладнень ектопічної вагітності і зберегти здоров'я жінки.

УЗД органів малого тазу є цінним методом при внутрішньоматкової контрацепції. Дозволяє контролювати процес постановки і видалення внутрішньоматкового контрацептиву (ВМК), своєчасно виявляти неправильне розташування, часткове або повне випадання ВМК з порожнини матки, вростання частин контрацептиву у стінку матки.

Показання і строки проведення ультразвукового дослідження органів малого тазу повинні визначатися в першу чергу лікарем, у якого ви спостерігаєтеся.
Необхідно пам'ятати, що ряд захворювань жіночої репродуктивної системи на ранніх етапах свого розвитку протікає приховано і безсимптомно, тому для своєчасного їх виявлення необхідно проводити УЗД органів малого тазу мінімум один раз на рік.

На закінчення слід підкреслити, що ехографія на сучасному етапі свого розвитку є високоінформативним, безпечним, доступним і економічним методом в діагностиці широкого спектру гінекологічних захворювань і дозволяє відкрити завісу таємниць жіночого здоров'я.

Показання до проведення УЗД органів малого тазу:

  • Рясні або мізерні менструальні виділення
  • Хворобливі менструації
  • Будь-які порушення менструального циклу
  • Виділення в клімактеричному періоді
  • Болі внизу живота
  • Наявність внутрішньоматкового контрацептиву
  • Безпліддя
  • Підозра на вагітність


Багато жінок сьогодні самі починають стежити за своїм здоров'ям, тому в ряді випадків самі звертаються в кабінети діагностики. Якщо виявляються якісь проблеми, то отримуючи укладення та знімки, пацієнтки мають можливість звернутися на консультативний прийом до лікаря-гінеколога.

Підготовка до УЗД органів малого тазу
При трансабдомінальне обстеженні за 2 години до узі необхідно випити 1,5-2 л рідини з метою наповнення сечового міхура, який служить гарним акустичним вікном (добре проводить УЗ-хвилі) і поліпшує якість візуалізації. Трансвагінальне УЗД не вимагає підготовки.

 

Запис на прийом