Холтер: контроль і аналіз роботи серця

Холтер: контроль і аналіз роботи серця

Холтер - це портативний медичний реєстратор, що застосовується для реєстрування електрокардіограми й артеріального тиску протягом  доби для того щоб зібрати, проаналізувати отриману інформацію й виявити можливі порушення. На пацієнта надягають холтер - прикріплюють на ременях до тіла й установлюють у визначених місцях електроди. Лікарі часто вживають фразу "повісити холтер" або "зробити холтер", маючи на увазі те, що прилад буде використовуватися протягом  24 годин, амбулаторно, у звичайних для пацієнта умовах життя - будинку, на роботі, під час нічного сну. Цей процес називається холтеровським моніторингом, названим на честь вченого-дослідника Нормана Дж. Холтера, що вперше застосував в 1961 році цю методику.

Навіщо потрібний холтер?

Здавалося б, навіщо потрібний холтер, якщо можна просто піти до лікаря й зняти ЕКГ? Часто в людей, що мають проблеми з боку серця, виникає така ситуація: є скарги, але вони виникають тоді, коли не має можливості відразу звернутися до лікаря - увечері, вночі, під час якихось подій. Людина наступного дня  йде в поліклініку, їй знімають ЕКГ, але не виявляють ніяких відхилень. Чому таке може відбуватися? Тому що стандартна електрокардіограма - це запис, подібний "моментальному знімку", на якому зафіксована серцева діяльність за короткий часовий проміжок. Звичайна ЕКГ фіксує лише кілька скорочень міокарду: від трьох до двадцяти - залежно від  кардіографа, що застосовується для цієї мети. Тоді як серце скорочується за добу близько 100 тисяч разів. Холтер реєструє ЕКГ протягом  доби, і жодне  серцеве скорочення за цей період не залишиться без уваги приладу, адже електрокардіограма записується безупинно. Холтер робить доступною для аналізу ту інформацію про стан роботи серця пацієнта, яка не може бути отримана за час короткого візиту до лікаря, і в цьому полягає найважливіша діагностична цінність цього приладу.

Потім холтер знімають з пацієнта, і за допомогою спеціальної комп'ютерної програми, що обробляє отримані дані, виявляють і аналізують всі, порушення ритму серця, безбольові та больові напади ішемії міокарду та ін. Добовий моніторинг, який запропонував Холтер - це процедура, що виявляє практично всі можливі порушення серцевої діяльності, які виникають протягом  доби, що неможливо зробити за допомогою інших методів діагностики, що застосовуються в наш час.

Холтеровський моніторинг - проста й безпечна процедураДля того щоб його провести, буде потрібно два візити до лікаря. У перший візит холтер програмують і встановлюють на пацієнта, ця процедура займає не більш чверті години. Через добу холтер потрібно буде зняти й провести аналіз його записів.

Коли потрібний холтер?

Холтеровський моніторинг може бути показаний пацієнтові, якщо:

1.  Скарги на порушення  серцевого ритму, серцебиття, запаморочення, втрата свідомості;

2.   Потрібна діагностика ішемічної хвороби серця;

3.    Необхідно профілактично спостерігати за пацієнтами із загрозливими ішеміями й аритміями;

4.   Потрібно оцінити ефективність проведеного лікування;

5.    Гіпертензія "білого халату";

6.   Вперше виявлена артеріальна гіпертензія з високими цифрами артеріального тиску;

7.    Резистентна до лікування артеріальна гіпертензія.

Крім цього, застосовувати холтер бажано, якщо в пацієнта є вроджені вади серця, як неоперовані, так і оперовані; у випадку перенесення паціентами інфаркту міокарда; для оцінки роботи кардіостимулятора. Незайвою буде процедура холтеровського моніторинга для людей з надлишковою масою тіла (страждаючих ожирінням), із захворюваннями ендокринної системи.

Як підготуватися до моніторингу по холтеру?

Пацієнт при данному дослідженні повинен жити своїм звичайним життям - працювати, відпочивати, зустрічатися з людьми, виконувати свої звичайні фізичні навантаження. Деякі лікарі, встановлюючи холтер своїм пацієнтам, просять їх вести щоденник активності протягом доби обстеження. У цьому щоденнику повинно бути зафіксоване все, що впливає на серцеву діяльність: сон, приймання ліків, рух і т.д. Це не завжди потрібно. По-перше, тому, що постійна увага до процесу з боку пацієнта може позначитися на вірогідності результату (людина буде думати тільки про те, що там показує холтер у випадку тієї або іншої його дії). А, по-друге, сучасний холтер може мати вбудований датчик, що фіксує фізичну активність пацієнта, за даними якого можна визначити, у який момент пацієнт спав, а в який, наприклад, бігав у парку. Під час аналізу ці моменти уточнюються.

У процесі холтеровського моніторингу ніяких особливих дій проводити не потрібно. Треба тільки пам'ятати, що холтер - це складний дорогий електронний прилад, і відношення до нього повинне бути відповідним. Це значить:

   холтер не можна мочити - приймати з ним ванну, душ, купатися у відкритих водоймах;

   не можна піддавати холтер впливу низьких і високих температур (наприклад, не ходити в лазню в день дослідження);

   потрібно оберігати прилад від ударів, впливу вібрацій. Бажане на час холтеровського моніторингу виключити контакти з агресивною побутовою хімією, особливо тієї, що містить кислоти.

Крім цього, дуже небажані важкі тривалі фізичні навантаження, тому що, по-перше, вони можуть спотворити результати дослідження, а по-друге, через підвищене виділення поту можуть відклеїтися електроди.

Пацієнтові, який носить холтер, рекомендується не перебувати поруч з трансформаторними будками, потужними лініями електропередач. А також близько підходити до працюючої електричної, побутової і медичної апаратури.

Під час дослідження краще віддавати перевагу бавовняній нижній білизні й уникати носіння одягу із синтетичних і шовкових тканин.

Холтер - це медичний прилад, за допомогою якого проводиться добовий моніторинг діяльності серця - важливе й серйозне дослідження, актуальність якого в наші дні незаперечна.

Запис на прийом