Біопсія щитовидної залози

Тонкоголкова аспіраційна пункційна біопсія (ТАПБ або ТАБ) в даний час вважається основним методом діагностики вузлових утворень щитовидної, молочної залози, лімфотіческіх вузлів, новоутворень м'яких тканин і тп.

УЗД щитовидної залози є першим етапом дослідження, що дозволяє виявити вузли, оцінити їх розміри, структуру, контури, досвідчений діагност за сукупністю ультрасонографічних критеріїв зможе припустити доброякісний або злоякісний характер змін.

Пункційна біопсія дозволяє поставити остаточний діагноз, заснований на візуальній оцінці змінених клітин органу. Природно, в залежності від результатів, приймається рішення щодо подальшої лікарської тактики - хірургічної або терапевтичної.

Ніякої спеціальної підготовки до цієї процедури не потрібно, але під час її проведення треба чітко виконувати всі вимоги лікаря, що робить пункцію.

Наприклад, під час знаходження голки в тканини залози небажано ковтати, так як голка може вислизнути з тканини вузла, і тоді дослідження виявиться марним.

Як проходить біопсія щитовидної залози 

Під час дослідження хворого укладають на спину з дещо закинутою назад головою. Зазвичай для отримання достатньої кількості матеріалу лікар робить 2 - 3 уколи в одне вогнище.

Для збільшення точності забору досліджуваного матеріалу маніпуляція проводиться під контролем УЗД-апарату, що дозволяє взяти клітинний матеріал строго з ураженого вогнища.

Процедура полягає в тому, що клітини щитовидної залози відбирають через тонку голку в кількості, достатній для цитологічного дослідження.

Процедура проста, безпечна і може виконуватися в амбулаторних умовах.

Те, що потрапляє в просвіт голки, переноситься на скла, і потрапляє до спеціального лікаря - цитологу.

Згідно з результатами пункційної біопсії лікар визначить, що далі робити з цим вузлом.

Хоча біопсія щитовидної залози, як і всякий укол, не дуже приємна процедура, важливість тієї інформації, яку вона дає лікаря, важко переоцінити.

Пункцію, як правило, виконують без додаткового знеболення, так як укол, який доведеться зробити для того, щоб ввести знеболюючий препарат, заподіє стільки ж больових відчуттів, скільки і сама пункція, тому сенс анестезії невеликий.

Проведення тонкоголкової пункційної біопсії щитовидної залози для постановки правильного діагнозу і успішного лікування потрібно не у всіх пацієнтів.

Зокрема, цитологічному дослідженню, яке можна провести тільки за допомогою пункційної біопсії, повинні піддаватися вузлові утворення щитовидної залози, що перевищують в розмірах 1 см, особливо поодинокі, а також освіти будь-якого розміру з непрямими ознаками озлокачествленія.гли, переноситься на скла, і потрапляє до спеціальному лікаря - цитологу. Згідно з результатами пункційної біопсії лікар визначить, що далі робити з цим вузлом.

Хотілося б підкреслити, що не розміри і «прощупиваемость» вузлів є показанням до біопсії. Зараз все частіше виявляються неприємні процеси в дуже невеликих вузлах (менше 1 сантиметра). Деякі вузли через їх розташування в принципі неможливо промацати навіть досвідченому лікарю. Основним критерієм - робити або не робити пункцію - є ультразвукова картина і анамнестичні дані (наявність факторів ризику по розвитку раку щитовидної залози).

У медичному центрі ФЛОРІС щодня проводиться Тонкоголкова аспіраційна пункційна біопсія вузлових утворень щитовидної залози під контролем УЗД-апарату .Під час проведення ТАПБ цитолог оцінює кількість і якість клітинного матеріалу. . Залежно від кількості пунктіруемому вузлів тривалість пункційної біопсії становить 15-30 хвилин.

Подальша робота з предметними стеклами триває в цитологічної лабораторії, де після їх спеціальної забарвлення проводиться остаточне цитологічне дослідження, результат якого, в залежності від складності патології, може бути отриманий протягом 3-7 днів.

Запис на прийом