Коли необхідно робити КТ легень при підозрі на COVID - 19?

Головний лікар медичного центру Флоріс Гапченко В.В.

Зараз в період пандемії коронавірусної інфекції дуже часто - комп'ютерна томографія (КТ) легень вкрай необхідна пацієнтам. Пацієнти, які перехворіли на коронавірус часто говорять про те, що COVID-19 у них був діагностований лише після КТ легень, де і було виявлено ускладнення - вірусна пневмонія.

Томографія інформативніше тестів!

 - Валерію Володимировичу, кому і коли потрібно робити КТ легень, якщо є підозра на коронавірусну інфекцію у пацієнта?

- КТ легень необхідно робити при:

•             підвищенні температури до 37,4 ° C, нездужанні протягом 6-7 днів. КТ легень робиться на 7й день з моменту перших ознак.

•             підвищенні температури вище 37.4 ° C впродовж 3-5 днів, нездужанні, кашлі. КТ робиться на 5 день.

Всім підряд КТ легень робити не слід. Не потрібно панікувати і записуватися на дослідження на всякий випадок.

До нашого медичного центру звертаються люди в таких випадках:

•             якщо вони були в контакті з хворим  на коронавірус і турбуються з цього приводу;

•             вони мають якусь симптоматику, і необов'язково яскраво виражену, як наприклад, втрата нюху, задишку, лихоманку;

•             у когось вдома рідні хворіють ковідом, і він хоче перевіритися сам;

•             а також за направленням від свого лікаря;

- Що показує КТ легень? Чим КТ краще рентгена і тестів?

- Багато хто, першу чергу, поспішає здати тести, але їх зараз роблять не всім, а щоб отримати результат, потрібно чекати, інколи, близько тижня. ПЛР-мазки часто бувають помилково негативні, від 2 до 30% хворих COVID-19 мають негативні результати лабораторної діагностики.

Це пов'язано не з якістю реагентів або тестів. Просто існують певні умови, які накладають відбиток на результати: час виникнення інфекції, місце забору біологічного матеріалу, якість забору.

За допомогою комп'ютерної томографії сам випадок коронавірусной інфекції іноді видно раніше, ніж при використанні лабораторних тестів.

На КТ лікар-рентгенолог бачить, як виглядають легені хворого. Навіть якщо людина має кашель, температуру, зник нюх, легені у нього можуть бути чистими. Але іноді при відсутності взагалі будь-яких симптомів лікар виявляє пневмонію, він бачить так зване «матове скло», і чітко оцінює, скільки легеневої тканини пошкоджено. КТ здатне розпізнати навіть 1-2% ураження легень, коли є вогнище запалення всього в 2-5 мм.

- Хто до вас звертається за комп'ютерною томографією? Чи можна робити КТ дітям?

- Не можна виділити певну вікову або статеву категорію людей, які записуються на КТ легень. Їдуть усі! Іноді навіть цілими сім'ями. Дітям робити КТ можна. Діти рідко потрапляють до нас, але серед тих, хто був, нічого критично страшного ми у них не знаходили. Абсолютне протипоказання для КТ - вагітність.

У нас іноді може складатися дуже цікава картина: сім'я, у тата є пневмонія, а у мами немає, легені чисті. І пацієнти дивуються, не вірять, лаються, навіть обурюються, як так можливо, хворіємо-ж обидва?

Я не знаю, чим як це пояснити. Імунітетом, генетичними даними? До когось хвороба не чіпляється! Але це не означає, що потрібно ігнорувати правила, відмовлятися від засобів індивідуального захисту.

- Яка статистика в вашому центрі з пневмоніями? Скільки зараз таких обстежень робить центр? Якщо порівнювати з минулим роком в цей час, чи є зростання?

- Ми ніколи так не працювали, як зараз. Ми відкрили навіть нічні зміни! Так, люди приїжджають на КТ і вночі.

Тут можна порівнювати навіть не з минулим роком, а помісячно. У травні приблизно 25%, хто звернувся були з вірусною пневмонією, на початку червня вже кожен третій. Якщо в травні в день в середньому ми виявляли 7-9 пневмоній, в червні - 15, а в липні - вже 30. Динаміка невблаганно йде вгору. В один з серпневих днів ми якось виявили 47 пневмоній!

Нажаль іноді, ці пневмонії призводять до дуже-дуже поганого результату!

- Як швидко можна записатися на дослідження?

- Черга є, але зараз наш центр працює цілодобово тому записатися і пройти дослідження можна день в день. Ми робимо все можливе, щоб якнайшвидше допомогти.

- Як швидко пацієнт може отримати результати дослідження?

- Результат ми видаємо протягом 15 хвилин, хоча по протоколу у нас час очікування складає 1-2 години. Іноді ми шукаємо пневмонію, а знаходимо рак або туберкульоз. Якщо виявляється онко, то результат  зрозуміло описується довше.

- Як часто замість пневмонії виявляється онко?

- Ми статистику не вели, але такі випадки трапляються досить нерідко. Якщо виявлений рак, головне - не втрачати час! У нас в центрі були пацієнти, у яких на КТ знайшли пухлину, вони вчасно почали лікування, і вже зараз проходять реабілітацію.

- Отже, виявили пневмонію, чи потрібно робити повторне КТ?

- Якщо у людини більш-менш нормальне самопочуття, вона через деякий час відновлюється, то повторне КТ робити не потрібно. Якщо ж є погіршення, затяжний процес, ситуацію треба моніторити, повторити КТ варто через 3-5 днів. Все залежить від того, як хворий почувається. Треба тримати руку на пульсі і радитися зі своїм лікарем!

- Чи потрібні ще якісь дослідження крім КТ, щоб підтвердити пневмонію?

- На даний момент КТ легень - найінформативніший метод дослідження, який показує вірусну пневмонію, як ускладнення від коронавірусу. Ця пневмонія не схожа ні на яку іншу, її не можна ні з чим сплутати. Вона зазвичай двостороння, розташована по периферії легень. На початкових етапах вона має вигляд, як кажуть рентгенологи, «матового скла». При прогресуванні зміни стають більш щільними і поширеними.

КТ дає випереджальну інформацію, що дуже цінно! Наприклад, людина відчуває себе добре, а картина легень показує, що ситуація набагато гірша. І в цьому випадку потрібно терміново звертатися в лікарню, не чекати, коли будуть проблеми з диханням.

Одна з особливостей вірусної пневмонії - швидке прогресування. Важкий стан, що характеризується гострою дихальною недостатністю, вимагає швидкого переводу пацієнтів на респіраторну підтримку, в тому числі, і на штучну вентиляцію легень. КТ допомагає виграти час для лікування.

#флорис #floris #флоріс #флориссумы #анализы #КТ_Суми #компьютерная_томография #КолышкинВладимир #ЧемерисЯрослав  #пневмония #вируснаяпневмония #КТлёгких #КТвируснаяпневмония #видсотокураженнялегень #процентпоражениялегких #сатурация #госпитализация #Вирусноепоражениелегких