Якщо у вас болить стегно ...

Лікар-фахівець медичного центру «Флоріс» МИРОСЛАВ Старков

ГОСТРУ біль у стегні може викликати безліч причин - від банального перенапруги кінцівок до дуже важких захворювань.

Тому якщо болі повторюються і набувають регулярного характеру - необхідно терміново звернутися до фахівця, щоб встановити діагноз і призначити лікування. Адже деякі захворювання кінцівок безпосередньо ведуть до стійкої інвалідності. Одним з них є хвороба Пертеса - асептичний некроз головки стегнової кістки у дорослих (АНГБК). Як правило, вона вражає чоловіків цілком працездатного віку - 30-50 років, причому в половині випадків страждають обидві ноги. Причини захворювання можуть бути самими різними: травми шийки стегна, прийом деяких ліків (найчастіше - високих доз глюкокортикоїдних гормонів), тривалий вплив високого тиску (водолази, шахтарі), часте вживання алкоголю (він сприяє пошкодження кровоносних судин, що може стати причиною некрозу) , хронічні порушення обміну речовин (цукровий діабет, ожиріння, гострі та хронічні панкреатити, жирова емболія, хвороба Гоше, кесонна хвороба та ін.) Результатом же цього найнебезпечнішого захворювання є омертвіння частини кісткової речовини головки стегнової кістки з наступним її руйнуванням.

Детальніше про розвиток і діагностиці асептичного некрозу голівки стегнової кістки нам розповів лікар-фахівець медичного центру «Флоріс» МИРОСЛАВ Старков:

- Першим симптомом АНГБК є біль у ділянці кульшового суглоба при перенесенні ваги тіла на хвору ногу. Біль може поширюватися на пахову, сідничний області, віддавати по передній поверхні стегна. Потім з'являється кульгавість і порушення функції (рухливості) суглоба. На пізніх стадіях пацієнт відчуває сильний біль навіть у спокої, що викликає порушення сну. У цей час одна нога стає коротшою за іншу, з'являється яскраво виражена кульгавість, необхідність в тростини або милицях - і змінити ситуацію вже неможливо. Тому дуже важливо, щоб пацієнт звернувся до лікаря на ранній стадії - коли болі виникають час від часу, а суглоб ще повністю зберігає рухливість.

На жаль, діагностика АНГБК на ранній стадії утруднена - традиційне рентгенологічне обстеження починаються патологічних змін не виявляє, зберігається сферична поверхня голівки стегна, суглобова щілина залишається звичайної ширини. Рентген не завжди дозволяє відповісти на питання про точної локалізації та розмірах патологічного процесу, стані хряща і навколосуглобових тканин і простежити динаміку відновлення зони ураження кістки після лікування.

Але вирішення цієї проблеми було знайдено - вивчення мягкотканевих і хрящових елементів тазостегнового суглоба стало можливим завдяки такому високоінформативних, неінвазивного, швидкому і доступному методу, як ультразвукова сонографія. Ультразвукове дослідження кульшових суглобів на високоточній апаратурі медичного центру «Флоріс» дозволяє діагностувати прояви некрозу голівки стегнової кістки і ступінь його тяжкості. До того ж УЗД можна застосовувати повторно без ризику для здоров'я пацієнтів, на відміну від рентгенографії. 

На стадії судинних порушень процес розвитку некрозу кістки можна не тільки загальмувати, але й повернути назад. Порушення регіонарного кровопостачання при різних патологіях допомагає виявити ультразвукове дослідження з доплерографією. Сьогодні лікарі медичного центру «Флоріс» володіють такою методикою. У квітні 2009 року ними було підготовлено доповідь по ранній діагностиці АНГБК на міжнародній конференції з ультразвукової діагностики в м.Києві. За даними статистики, в нашому центрі за 2009-2010 роки вироблено більше 220 ультразвукових досліджень голівки стегна з доплерографією. З них у 25% обстежених пацієнтів захворювання виявлено на ранній стадії, що дало можливість вчасно призначити їм лікування і контролювати його ефективність.