Ультразвукова діагностика патології молочної залози

Геннадій Яровий

ГАРНА груди завжди вважалася одним з головних достоїнств жінки. Але саме вона може принести своїй власниці і багато неприємностей.

Про це наша розмова з лікарем вищої категорії, заввідділенням ультразвукової діагностики медичного центру «Флоріс» Геннадій Яровий.

- Молочні залози розвиваються в результаті впливу різних внутрішніх і зовнішніх факторів, пов'язаних з роботою репродуктивної, ендокринної систем організму. У них одночасно протікають процеси розвитку і в'янення, а дисбаланс між цими процесами призводить до розвитку різних захворювань. Психологічні навантаження і пережиті стреси виявляються благодатним грунтом для виникнення або укорінення всіляких хвороб в молочних залозах.

Останнім часом патології молочних залоз у жінок сильно прогресують. Найчастіший діагноз, який ми ставимо в щоденній практиці, - мастопатія. Але це загальна назва, під яким лікарі об'єднують безліч різних патологій.

Мастопатія не відноситься до станів, що загрожують життю, тому вона розцінюється як результат збоїв в роботі внутрішніх систем організму. Найчастіше це збої в роботі яєчників і щитовидної залози. Відновлення фізіологічної функції систем організму - основне завдання з попередження серйозних наслідків мастопатії. До них відноситься онкопатологія молочних залоз, яка останнім часом вийшла на перше місце в структурі онкозахворюваності серед жінок у всьому світі. Рак молочних залоз лідирує і за смертністю серед жінок 15-54 років. Тому виникає необхідність жінкам після 45 років щорічно обстежити молочні залози, а жінкам 20-45 років - раз на два роки. При наявності таких клінічних проявів, як біль у грудях, виділення із сосків, ущільнення в грудях, ущільнення шкіри залози за типом «лимонної скориночки», виразка сосків, а також при поганій спадковості та ін необхідно проводити УЗ-дослідження 2-3 рази в рік.

Раніше кращим способом дослідження молочних залоз була рентгенівська мамографія, але в останнє десятиліття з появою високочастотних ультразвукових датчиків 12-16 МГц ультразвукова діагностика стала превалювати. Вона дозволяє наблизити ехоанатомію молочних залоз до їх морфологічної структурі. А застосування різних Доплера збагатило УЗД можливістю безконтрастна ангіографії, тобто УЗД стало комплексним дослідженням і дозволяє реєструвати нормальні, патологічні, а також пухлинні кровотоки.

У молодих жінок 15-40 років у будові молочних залоз переважає залозиста тканина, тому у них рентгенівська мамографія малоинформативна. На відміну від ультразвукової мамографії, яка в цих випадках є провідним методом діагностики.

За допомогою сучасної ультразвукової апаратури стало можливим діагностувати ранні стадії раку молочної залози, що дозволяє проводити замість калічать операцій органозберігаюче лікування. При ультразвукової мамографії позитивний результат у виявленні онкопатології досягає 92%.

Вона дозволяє виявити мультифокальні і мультіцентріческого пухлини, метастазування в регіонарні лімфовузли, проростання раку в сусідні органи і тканини. Ультразвукова мамографія може бути проведена в будь-який час, незалежно від менструального циклу, при вирішенні питання про пухлинної патології.

У той же час при мастопатіях (дисгормональних станах) переважніше проводити огляд в першій половині менструального циклу. За відсутності у жінки менструальної функції період проведення УЗД молочних залоз не обмежений часовими рамками, тому ультразвукова мамографія вважається скринінговим методом дослідження (методом відбору), так як вона недорога, нешкідлива і високоінформативна.

Комп'ютерна томографія та магнітно-резонансна томографія молочних залоз є методами вибору при діагностиці онкопатології, але УЗД виступає з ними на рівних з діагностичної цінності, до того ж КТ і МРТ сьогодні є дуже дорогими і трудомісткими методами діагностики. Поліпшити діагностичні показники ультразвукової мамографії в розпізнаванні природи патології молочних залоз дозволяє ультразвукове дослідження з консультацією мамолога та тонкоголкової пункційної біопсією.

При цьому Виявлення онкопатології досягає 96%. Щоб досягти таких результатів, в медичному центрі «Флоріс» є все необхідне, а саме високоякісне ультразвукове обладнання, досвідчені та висококваліфіковані лікарі ультразвукової діагностики та мамолог, висококласна лабораторія.

Запрошуємо всіх жінок, що піклуються про своє здоров'я, відвідати наш діагностичний центр.