Коли болить плече - терпіти не потрібно!

ГОСТРІ біль у плечі, що виникають спонтанно або при певних рухах, - не рідкість. Але мало хто звертається до фахівця при перших дзвіночків такого болю.

І даремно: вона може свідчити про нинішньому плечелопаточном періартриті вельми поширеному запаленні навколосуглобових сухожиль («пери-» - близько, «-артрит-» - суглобове, «-іт» - запалення), з яким рано чи пізно стикається близько чверті населення.

Розвиваючись, це захворювання здатне майже повністю знерухомити кінцівку. Тому відкладати візит до лікаря не варто. Детальніше про симптоми, діагностику та лікування плечелопаточного періартриту нам розповідає фахівець медичного центру «Флоріс» ЮЛІЯ РЕДЬКО:

- Причиною періартриту найчастіше є надмірні навантаження, через які сухожильні волокна, що нагадують тяжі з дуже тугий і щільної гуми, розтягуються і надриваються. При цьому найсильніше травмуються ділянки сухожильних волокон, які сполучають саме сухожилля з кісткою. Сухожильні волокна втрачають еластичність, починають руйнуватися, набрякають і запалюються (з'являється набряк, біль, страждає функція, локально підвищується температура). Подібне запалення, викликане травматизацією або перенавантаження сухожиль, найважче протікає в області капсули плечового суглоба. Так відбувається через особливості будови плечового суглоба. Навколо нього переплетено велика кількість сухожиль, зв'язок, дрібних м'язів, судин і нервових стовбурів. Вся ця складна структура дуже швидко відгукується запаленням на будь шкідливу дію, будь то перевантаження, надрив або запалення окремих зв'язок і сухожиль. Розвивається періартрит зазвичай після якоїсь надмірної фізичної навантаження. Як правило, це незвична діяльність і перевантаження давно не тренованих плечових суглобів. Зсув міжхребцевих суглобів в області шиї або запущений остеохондроз призводять до того, що ущемляються нерви плечового нервового сплетіння. Утиск нервів викликає відповідний рефлекторний спазм судин, порушується кровообіг, сухожилля плеча запалюються. Треба сказати, що навіть усунення причини хвороби, скажімо, мануальне вправлення зміщеного міжхребцевого суглоба, не призводить до позбавлення від плечелопаточного періартриту - адже сухожильні волокна вже частково зруйновані та запалені. І часто складніше впоратися саме з періартрит-те, чим з викликав його ушкодженням хребта.

- Какие симптомы этого заболевания?

- Болезнь принимает разные формы. Вначале слабые боли в плече возникают только при определенных движениях руки. Ощущается и некоторое ограничение движения в плече - невозможно вытянуть руку вверх или завести далеко за спину, дотронуться костяшками пальцев до позвоночника. Примерно в половине случаев болезнь, если ее не лечить, переходит в следующую стадию - хронический плечелопаточный периартрит, который проявляется умеренными болями в плече. Периодически при неудачных движениях или вращении руки воспаленное плечо простреливает острой болью. Кроме того, у некоторых пациентов нарушается сон из-за ощущения ломоты в плече, особенно во второй половине ночи, под утро. В таком хроническом виде плечелопаточный периартрит может существовать достаточно долго, от нескольких месяцев до нескольких лет. Однако примерно у трети больных это заболевание трансформируется в периартрит анкилозирующий («замороженное плечо»). Поначалу боли в пораженном плече тупые, они сопровождаются ухудшением подвижности. Плечо становится очень плотным на ощупь и выглядит действительно замороженным. Любая попытка больного поднять руку или завести ее за спину приводит к резкой боли. Хотя существуют и такие формы «замороженного плеча», при которых боль практически отсутствует, а плечо блокировано и обездвижено. Но при этом болеющий человек лишается возможности отвести руку через стороны вверх больше чем на 30-40 сантиметров, поднять прямую руку вперед выше уровня плеча; и особенно нарушается способность вращать руку вокруг своей оси или заводить ее за спину.

- За допомогою якого обладнання діагностується це захворювання?

- Його діагностика грунтується на огляді пацієнта з виявленням больових точок прикріплення сухожиль і визначенням типових хворобливих рухів руки. Іноді в уточненні діагнозу застосовують рентгенографію плечового суглоба, яка в цілому малоефективна.

У той же час найважливіше місце в діагностиці захворювання займає ультразвуковий метод діагностики. На відміну від рентгенографії, метод дозволяє виявити зміни на більш ранній стадії. Ми можемо виявити навіть невелика кількість рідини в суглобних сумках, витончення, набряк, мікророзриви і мікрокрововиливи сухожиль. У місцях застарілих розривів можна побачити кристали солей. Рання діагностика дозволяє своєчасно призначити лікування, ефективність якого також можна контролювати за допомогою УЗД. Звичайно ж, використовуваний для обстеження апарат повинен бути сучасним, високоточним і якісним. Таким, як ультразвукові сканери експертного класу, використовувані в медичному центрі «Флоріс». Саме на них можна ретельно розглянути всі волокна, з яких складається сухожилля.

- Чи піддається плечелопаточ-ний періартрит лікуванню?

- Так, існуючі сьогодні методи лікування дозволяють хоч і не відразу, але вилікувати плечелопа-точний періартрит, особливо якщо хвороба не запущена.

У медичному центрі «Флоріс» вже більше чотирьох років для лікування суглобів без операції використовується відкриття швейцарських учених - метод ударно-хвильової терапії (УВТ). Цей метод дозволяє лікарю цілеспрямовано впливати на вогнище захворювання, не травмуючи при цьому шкіру і м'які тканини. Полегшення настає вже після перших сеансів, терапевтичний ефект зберігається надовго. Ударно-хвильова терапія ефективна при різних видах епіконділіта, бурситах, застарілих травмах, артрозах і артритах, в тому числі і при періартриті.

При цьому пацієнт продовжує вести звичний ритм життя, відвідуючи сеанси ударно-хвильової терапії з інтервалом 5-7 днів. УВТ покращує обмін речовин всередині клітини і кровопостачання тканин, руйнує кальцієві відкладення, знімає запалення, відновлює уражену тканину. Також пацієнти відразу відзначають аналгетичний ефект процедури. Звичайно ж, при запущеній формі захворювання лікування буде досить тривалим. Тому не варто чекати, поки біль у плечі стане нестерпним і обмежить рухливість, - краще звернутися в медичний центр «Флоріс» відразу - і якщо діагноз підтвердиться, вчасно почати терапію.