Щоб не видалити здоровий апендикс

Лікар ультразвукової діагностики МИРОСЛАВ Старків

НАПЕВНО, кожному відомо, що успіх лікування, а часом і життя людини залежать від правильної діагностики. Але поставити точний діагноз іноді буває непросто. Одних лише знань про симптоми хвороби для цього може бути недостатньо.

Наприклад, пацієнт скаржиться на переймоподібні або постійні болі, що локалізуються в області пупка або праворуч від нього. Температура тіла підвищується, можливо, до 38 градусів, частішає пульс, з'являються гикавка, нудота, блювання, пронос або запор, іноді - гіперемія зіва, особи. Загальний стан залишається задовільним. Це картина, типова для гострого апендициту, при якому зволікання з хірургічним втручанням може обернутися тяжкими ускладненнями. Однак поспішати з постановкою діагнозу все ж не варто: такі ж симптоми може викликати мезаденит (мезентеріальні лімфаденіт, мезентеріт) - запалення лімфатичних вузлів брижі кишечника. Він може розвиватися в результаті попадання в лімфовузли брижі кишечника різних мікроорганізмів, що призводить до розвитку серозного та гнійного запального процесу - неспецифическому мезаденіта.

- У цьому випадку в анамнезі часто є вказівки на недавно перенесені грип або ангіну, - розповідає заступник головного лікаря медичного центру «Флоріс», лікар ультразвукової діагностики МИРОСЛАВ Старків -При встановленні діагнозу слід виключити апендицит, лімфо-гранулематоз, васкуліт геморагічний (абдомінальна форма) та ін, а також мезаденіта іншої етіології - як бактеріальні, так і вірусні. Початок гострого неспецифічного мезаденіта, як правило, раптове. Болі тривають від кількох годин до 2-3 тижнів. При хронічному мезаденіте відзначаються короткочасні болі невизначеної локалізації.

У дітей частіше спостерігається у віці 6-13 років. Він може бути первинним і вторинним. Первинний протікає як самостійне захворювання, вторинний мезаденит виникає як реакція лімфатичних вузлів при кишкових інфекціях, гострих респіраторних захворюваннях і ін Клінічна картина характеризується різко вираженими болями в животі, які часто носять нападоподібний характер. Температура тіла підвищується до 38 ° і вище, відзначаються блідість і вологість шкіри. Характерні скарги на нудоту, рідше блювоту. При гострому гнійному Меза-деніте, який у дітей спостерігається порівняно рідко, загальний стан різко погіршується, наростають ознаки інтоксикації, температура тіла до 39 ° і вище. При пальпації живота іноді вдається виявити збільшення брижових лімфатичних вузлів. Нерідко зустрічається хронічне неспецифічне запалення лімфатичних вузлів брижі, при якому діти тривалий час скаржаться на переймоподібні болі в животі без чіткої локалізації. При цьому відзначається хворобливість праворуч від пупка і по ходу кореня брижі.

Незалежно від віку пацієнта дуже важливо якнайшвидше встановити діагноз і розпочати лікування, оскільки це захворювання може призвести до ряду серйозних ускладнень. Таких як, наприклад, непрохідність кишечника, заворот кишечника або інвагінація - впровадження однієї частини кишки в іншу, що викликає звуження просвіту кишки та утиск брижі.