Вегето-судинна дистонія

Вегето-судинна системаВегетатівние дисфункції - найактуальніша проблема сучасності. Стрімкий ритм нашого життя з постійними фізичними та емоційними навантаженнями, хронічні втому і недосипання, безперервний стрес - все це вкрай негативно впливає на наш організм. І перш за все на нашу нервову систему, яка керує всіма життєвими процесами і віддає команди органам і системам.

Вегетативна нервова система регулює роботу наших кровоносних судин. Її основна функція - «підстроювання» організму до мінливих умов навколишнього середовища: атмосферному тиску, температури, фізичних навантажень тощо. Інша її призначення - брати участь в підтримці постійної внутрішнього середовища організму. Вона, як комп'ютер, постійно обчислює і підтримує оптимальні в даний момент часу артеріальний тиск, частоту скорочень серця, тепловіддачу, ширину бронхів, зіниць, активність травної системи і багато іншого, в тому числі вироблення адреналіну та інсуліну. Збої ж в роботі вегетативної нервової системи призводять до підвищення або, навпаки, падіння тиску, частоти пульсу, порушення терморегуляції (людини то в жар кидає, то морозить), збоїв в роботі шлунково-кишкового тракту і судинних спазмів.

Вегето-судинна дистонія (ВСД) - захворювання, що характеризується дисфункцією вегетативної (автономної) нервової системи і функціональними (неорганічними) порушеннями з боку практично всіх систем організму (в основному серцево-судинної). Інакше це захворювання називають нейроциркуляторною дистонією, або неврозом серця. Зустрічається вегето-судинна дистонія досить часто - як у дітей, так і у дорослих. Це наслідок того, що наростаючий темп сучасного життя вимагає повної віддачі внутрішніх ресурсів і сил в процесі навчання і роботи. У здорової людини кровоносні судини, керовані нервовою системою, звужуються і розширюються так, як потрібно організму в даній ситуації. У хворого ж ВСД регуляція порушується і реакція судин на зовнішні і внутрішні впливи стає абсолютно неадекватною

Вегето-судинна дистонія може розвинутися в результаті гострих і хронічних захворювань, недосипання, перевтоми на роботі та ін. Однак, головною її причиною є стрес. У школярів гормональний сплеск і неузгодженість в швидкості розвитку м'язової і серцево-судинної систем у накладаються на інтенсивну навчання. Підліток може скаржитися на запаморочення, нудоту, головний біль, швидку стомлюваність. На щастя, подібні нездужання не небезпечні і з віком проходять самі. У більшості дорослих людей вегето-судинна дистонія протікає мляво, загострюючись в міжсезоння, а також при емоційних зривів, перевантаженнях або ослабленні імунітету. Зазвичай ми не належимо до неї занадто серйозно - і марно, так як від перших симптомів ВСД всього один крок до початкових проявів недостатності кровопостачання мозку, а це значить вагоме підвищення ризику інсульту.

Для вегето-судинної дистонії характерна різноманітність скарг і клінічних проявів в різних поєднаннях, порушення загального стану і самопочуття людини, що приводить до зниження якості життя.

Ознаки ВСД:

  • підвищена стомлюваність, слабкість, млявість, зниження емоційного тонусу, порушення сну, дзвін у вухах, підвищене потовиділення, почервоніння шкіри;
  • відчуття клубка в горлі, напади нестачі повітря;
  • дисфункція нервової системи - головний біль, запаморочення, порушення терморегуляції за типом субфебрилитета, запаморочення;
  • дисфункція серцево-судинної системи - болю в області серця, серцебиття, функціональні шуми в серці;
  • болю в животі, дискінезія жовчовивідних шляхів і кишечника.

Оскільки симптоми ВСД можуть бути схожі з симптомами інших, більш небезпечних захворювань, обстеження обов'язково повинно виключити серйозну патологію з боку внутрішніх органів. Для цього пацієнт повинен пройти повноцінне обстеження, яке обов'язково включає в себе, серед інших, дослідження кровотоку в магістральних артеріях голови шляхом транскраніальної ультразвоковой доплерографії, дуплексне сканування судин шиї. Ці методи дослідження допомагають дослідити судини головного мозку, визначити стан їх стінок і спектр кровотоку. Дана методика абсолютно нешкідлива для обстежуваного і має високу інформативність на ранніх стадіях розвитку патологічних процесів, дозволяючи вчасно поставити правильний діагноз і вчасно почати лікування. Дослідження судин це безболісний метод діагностики, який не має побічних ефектів, променевого навантаження і протипоказань.