Серцево-судинні захворювання та лабораторна діагностика

Лікар-кардіолог

НЕ варто думати, що турбота про здоров'я - доля людей похилого віку. Навіть кардіологічні захворювання все частіше зустрічаються у молоді. За останні роки кількість хворих у віці 25-29 років збільшилася в три рази, а у тих, кому від 30 до 40, - удвічі.

Найчастіше причиною захворювання у молодих людей є стрес, пов'язаний з постійними пошуками житла, хорошої роботи та високої зарплатні. Навіть якщо болить серце, до лікаря молоді пацієнти не поспішають. Або вважають, що раз ЕКГ в нормі, то й серце працює нормально. Але під час реєстрації електрокардіограми, коли пацієнт перебуває в спокої, у нього можуть не фіксуватися патологічні прояви, що виникають при фізичному навантаженні. А в медичному центрі «Флоріс» передбачені додаткові процедури щодо виявлення прихованих форм захворювань серця. Багато в чому в цьому допомагають лабораторні дослідження за програмою, складеною на підставі вимог і рекомендацій МОЗ і ВООЗ.

Для з'ясування характеру і ступеня ураження серцево-судинної системи під «Флоріс» проводяться такі обстеження: для отримання інформації про ризик розвитку атеросклерозу - ліпідний профіль; ступінь ураження м'яза серця допоможе визначити кардіологічний профіль; наявність і ступінь вираженості запального процесу, в тому числі і системного характеру, покаже кардіоревматологічний профіль; про ризик тромбоутворення повідомить коагулограма; про стан водно-мінерального обміну електролітний склад крові; про стан імунітету - иммунограмма; про дисгормональних порушеннях - гормональний профіль і ще багато інших показників стану здоров'я людини.

Часом першим сигналом, що щось не так, може бути підвищення артеріального тиску. Особливу увагу слід приділяти цим показником тим, у кого в родині були серцево-судинні хвороби. Найкраще мати свій тонометр. В стані спокою тиск повинен бути 120/80. Також не варто забувати про те, що факторами ризику серцево-судинних захворювань є часті стреси, прискорений темп життя, погані житлові умови, неповноцінне харчування, порушений сон, малорухливий спосіб життя (гіподинамія), відсутність або невдачі в інтимному житті, підвищена маса тіла, цукровий діабет, куріння, вживання спиртного, спадкові захворювання, подагра. Нерідко до гіпертонії призводять хвороби нирок, порушення гормонального балансу в організмі, травми голови і пухлини мозку. До підвищення тиску може призвести і вживання гормональних контрацептивів, стероїдних гормонів, аспірину, індометацину, ліків, що пригнічують апетит, деяких антидепресантів.

Особливо ризик кардіологічних захворювань збільшується після 40 років. У цьому віці потрібно ретельно контролювати свій раціон, менше вживати жирної їжі і вимірювати тиск не рідше разу на місяць. Адже перших ознак гіпертонії людина часто не помічає. Тим часом періодичне або постійне підвищення тиску крові ушкоджує дрібні артерії і стає причиною порушення роботи практично всіх органів, насамперед мозку, серця, очей, нирок.

Алгоритм кардіологічного обстеження визначається кардіологом в залежності від клінічної ситуації. Основою клінічної діагностики є лабораторна діагностика. Звичайно, в лабораторії не можуть вилікувати хворого, але діагностична інформація допоможе лікарю і пацієнту прийняти правильні рішення щодо застосовуваних методів лікування, оцінити їх ефективність, а в багатьох випадках і запобігти виникненню захворювання завдяки виявленню патології на ранній стадії розвитку.

Результати лабораторних досліджень у поєднанні з інструментальними, ультразвуковими та іншими методами діагностики дозволяють з високою точністю визначити всі особливості захворювання та призначити максимально ефективне і дієве лікування. І хоча для більшості пацієнтів вони залишаються невидимою стороною лікування, саме їх результати є підставою для 80% рішень, прийнятих лікарями. Проведення оптимального комплексу лабораторних досліджень дозволяє у багато разів скоротити витрати на лікування важких ускладнень і хронічних форм хвороб.

Важливою основою лабораторної діагностики є інформація про стан організму пацієнта на клітинному і молекулярному рівні. Це дозволяє лікарю більш глибоко зрозуміти етіологію і патогенез захворювання. За рахунок впровадження автоматизованих методів лабораторної діагностики у багато разів зросла продуктивність: сучасна лабораторія, як в медичному центрі «Флоріс», може за день виконати дослідження сотні біологічних проб по багатьом десяткам показників. Близько 90% роботи виконується на автоматичних аналізаторах та інших високотехнологічних приладах. Наш центр володіє всіма можливостями для визначення різних показників, необхідних для своєчасної діагностики, лікування та профілактики серцево-судинних розладів і захворювань.

Любов Спасенова, лікар-кардіолог медичного центру «Флоріс»