Остеохондроз

Сьогодні нікого не здивуєш діагнозом «остеохондроз» хребта. Адже цей діагноз можна поставити практично кожному в певний вік - за різними оцінками, остеохондрозом страждає 80-90% населення.

Проте, остеохондроз - це не тільки біль в спині, підвищена стомлюваність, головний біль, мерзлякуватість і оніміння рук і ніг, обмежена рухливість хребта і характерний хрускіт. Це системне захворювання всього організму, яке починається з дегенеративно-дистрофічних змін в міжхребцевих дисках і поступово поширюється на хребці, м'язи, нерви. На грунті остеохондрозу часто розвивається цілий ряд супутніх захворювань і функціональних розладів, починаючи від мігрені і закінчуючи безпліддям. До того ж, запущений остеохондроз часто дає дуже болючі ускладнення - міжхребцеві грижі, радикуліт.

Остеохондроз не виникає на порожньому місці. Передумов безліч: спадкові аномалії хребців, порушення постави, викривлення хребта, раніше перенесені травми, інфекції, незбалансоване харчування або погана екологія. Але найчастіше все набагато простіше: викривлений хребет не розподіляє навантаження рівномірно по всіх відділах, в результаті чого окремі його ділянки виявляються під надлишковим тиском, скорочується відстань між суміжними хребцями, а міжхребцеві зв'язки розслабляються і слабшають, створюючи умови для ненормальною рухливості хребців, що призводить до підвивиху і функціональним блокування хребетних суглобів.

На цій стадії остеохондроз ще не веде до суттєвих проблем. Як правило спостерігаються підвищена стомлюваність, періодичні болі в спині, відчуття оніміння і озноб кінцівок, відчуття поколювань і «мурашок». Тим часом організм буде намагатися заповнити функції деградуючих міжхребцевих дисків за рахунок м'язів і хребців. Але так як ці органи не призначені для амортизації навантажень, вони не справляються з поставленим завданням, і, більш того, починають деградувати самі. Постійна напруга м'язів призводить до спазмів, які перешкоджають нормальному кровопостачанню і харчуванню тканин; утруднений лімфоток не встигає вчасно прибирати з уражених місць токсичні продукти тканинного розпаду, які, поступово накопичуючись, стають причиною запальних процесів і алергічних реакцій. У хребцях компенсаторно нерідко утворюються остеофіти - розрощення кісткової тканини у вигляді гачків, шипів. Через остеофитов хребет втрачає гнучкість і рухливість.

Головна небезпека остеохондрозу пов'язана з виникненням міжхребцевих гриж. Грижі утворюються, коли край розплющеними міжхребцевого диска випинається назовні з одночасним розривом соединительнотканного кільця. Сама по собі грижа може і не завдавати особливого дискомфорту, але якщо вона надає компресійні вплив на нервовий корінець, радикуліт не змусить себе чекати. Крім того, при остеохондрозі нерви додатково травмуються спазмованними м'язами, набряклими тканинами, остеофітами і звуженими отворами в хребцях. Грижі шийного відділу хребта можуть здавити ще й хребетні артерії, що веде до порушення мозкового кровообігу у хворого.

При остеохондрозі шийного відділу хребта нерідко трапляються мігрені, порушення зору і слуху, розлади мозкового кровообігу, вегето-судинні дистонії, захворювання щитовидної залози, вестибулярні розлади.

Шийно-грудний остеохондроз провокує розвиток плечолопаткового периартроза, епіконділіта, кісті-плечового синдрому, а остеохондроз грудного відділу часто супроводжується міжреберної невралгією. При значному ураженні грудного відділу можуть з'являтися помилкові серцеві болі, порушення в роботі серцево-судинної і дихальної систем.

При ураженні поперекового відділу хребта болю виникають в попереково-крижовому відділі хребта і, при ураженні стовбура сідничного нерва, можуть періодично віддавати в ногу. Остеохондроз попереково-крижового отделапозвоночніка часто супроводжується захворюваннями травних органів, нирок і статевої системи.

Методи діагностики.

  • Клініко-неврологічне обстеження (діагностика при візуальному огляді та пальпації).
  • Рентгенографія (вивчення кісткових структур, які відображаються за допомогою рентгенівських променів на спеціальній плівці або папері - рентгенівських знімках).
  • Магнітно-резонансна томографія.
  • Ультразвукове дослідження хребта.
  • Лабораторні обстеження (загальні аналізи крові та сечі, ревмопроби).

В даний час існує безліч способів лікування остеохондрозу, починаючи від прийому лікарських препаратів і закінчуючи операцією. Природно, йде безліч суперечок про ці способи і їх вплив на організм. Щоб визначитися з тактикою лікування при остеохондрозі, слід звернутися за консультацією до лікаря-невропатолога.

В цілому остеохондроз - привід змінити свій спосіб життя. Буде незайвим позбутися шкідливих звичок, перейти на більш здорове харчування. Однак не варто вірити тим, хто бачить причину остеохондрозу в відкладення солей і нав’язує Вам сольову дієту. Кухонна сіль ніде не відкладається, остеофіти ростуть з абсолютно іншого матеріалу. Від підйому важких предметів і деяких силових вправ краще відмовитися, але піші прогулянки принесуть чимало користі хребту. Якщо ж Ви вирішили зайнятися спортом, то необхідна попередня консультація лікаря. Крім того, перенесений остеохондроз просто зобов'язує Вас постійно стежити за поставою, а під час роботи за письмовим столом періодично робити перерви для розминки. Жінки, які страждають на остеохондроз, нададуть величезну послугу своєму хребту, якщо відмовляться від взуття на високих підборах. Також слід подбати про своєму ліжку - вона повинна бути рівною, і полужесткой, бажано з ортопедичним матрацом.