Запаморочення. Доброякісне пароксизмальное позиційне запаморочення

Запаморочення - одна з найбільш частих скарг, які змушують хворого звернутися до лікаря. Пацієнти з запамороченням традиційно шукають допомоги у неврологів. За частотою звернення скарга на запаморочення стоїть на другому місці, поступаючись лише головного болю. Однак, далеко не всі запаморочення обумовлені неврологічної патологією.

Причини запаморочення

Причини можуть бути різними, найчастіше це стан пов'язаний із захворюваннями нервової системи та ЛОР-органів. Крім того, симптоми, схожі з вестибулярними, можуть виникати при серцево-судинних захворюваннях і психічних розладах.

Велика розмаїтість етіологічних факторів і об'єктивні труднощі, пов'язані з обстеженням пацієнтів із запамороченням, призводять до того, що, як правило, захворювання, що викликають запаморочення, не виявляються. Так, за даними різних досліджень, найчастіше своєчасно не розпізнаються доброякісне пароксизмальное позиційне запаморочення і психогенне запаморочення (ДППГ). Разом з тим деякі захворювання, здатні приводити до запаморочення, навпаки, діагностуються надлишково, наприклад, цереброваскулярні захворювання. В результаті під «вертебрально-базилярної недостатністю» та «гіпертонічним церебральним кризом» часто ховаються найрізноманітніші розлади, нерідко не мають ніякого відношення до патології судинної системи головного мозку.

Згідно сучасним визначенням поняття запаморочення увазі відчуття уявного обертання або поступального руху пацієнта в різних площинах або ілюзорне зміщення нерухомою навколишнього середовища в будь-якій площині (іншими словами - помилкове відчуття обертального або прямолінійного руху власного тіла або навколишніх предметів).

Термін «запаморочення» часто неправильно використовується пацієнтами. Повідомляючи лікаря про запаморочення, пацієнт може мати на увазі найрізноманітніші стану. Істинне або вестибулярні запаморочення, як уже було сказано, є відчуття уявного обертання або руху предметів навколо хворого або самого хворого в просторі. Це запаморочення обумовлено пошкодженням периферичного або центрального відділів вестибулярного апарату. Всі інші відчуття, що описуються хворим як запаморочення, в більшості випадків не пов'язані з ураженням вестибулярної системи. Таке запаморочення називають невестібулярним, а причини, що його викликають, прийнято розділяти на три групи.

До першої групи відносять запаморочення у вигляді відчуття слабкості, нудоти, що наближається втрати свідомості. Ці скарги характерні для переднепритомний стану і поєднуються з вегетативними порушеннями: блідістю шкірних покривів, серцебиттям, нудотою, потемнінням в очах, гіпергідрозом (пітливістю). Цей стан зустрічається при ортостатичної гіпотонії, гіпоглікемії, ліпотіміческім (відпереднепритомний) реакціях, що виникають внаслідок різних кардіологічних захворювань, таких як синдром слабкості синусового вузла, передсердні або шлуночкові тахіаритмії, атріовентрикулярна блокади, аортальнийстеноз і т.д.

Друга група причин невестібулярного запаморочення включає стани, пов'язані з нестійкістю. Причиною нестійкості може бути ураження периферичних нервів, наприклад, при діабетичної полінейропатії, захворювання спинного мозку, наприклад, фунікулярний миелоз, або ураження мозочка. Причиною нестійкості у літніх буває так звана мультисенсорная недостатність.

Третя група захворювань, що супроводжуються невестібулярним запамороченням, включає різноманітні психогенні розлади, в тому числі пов'язані з тривогою, депресією або фобіями. У таких випадках хворі називають запамороченням невизначені відчуття в голові, наприклад, у вигляді почуття сп'яніння, тяжкості, запаморочення «всередині голови».

Як правило, ізольоване вестибулярні запаморочення буває викликано захворюванням периферичного вестибулярного апарату: доброякісним пароксизмальних позиційним запамороченням, вестибулярним нейроніта або хворобою Меньєра. Серед зазначених захворювань найпоширенішим є доброякісне пароксизмальное позиційне запаморочення. Для розуміння суті цього розладу необхідні деякі анатомічні знання.

Вухо людини складається з трьох відділів: зовнішнього, середнього і внутрішнього. Внутрішнє вухо або лабіринт - найбільш глибоко розташована частина вуха. Внутрішнє вухо знаходиться всередині скроневої кістки і являє собою складної форми кісткову капсулу, всередині якої знаходиться перетинкова капсула. Як в матрьошці: всередині кісткового лабіринту лежить менших розмірів перетинчастийлабіринт. Простір між кістковим лабіринтом і перетинчастим лабіринтом заповнене спеціальною рідиною - перилимфой. Усередині перетинкового лабіринту теж знаходиться рідина - ендолімфа. Внутрішнє вухо ділиться на три відділи: равлик, переддень і півкруглі канали. У перетинчастому лабіринті равлики знаходиться орган Корті - сукупність клітин, що перетворюють звукову хвилю в електричний імпульс, який передається через слуховий нерв до головного мозку. Тобто равлик - це слуховий відділ внутрішнього вуха. Переддень і півкруглі канали містять групи клітин, що відносяться до вестибулярному апарату. Тобто переддень і півкруглі канали - це відділи внутрішнього вуха, що відповідають за рівновагу.

Кістковий лабіринт

Попереду знаходяться «датчики», реєструючі вплив гравітації (так званий еліптичний мішечок) і пересування по прямій (сферичний мішечок). Їх складовою частиною є отоліти - мікроскопічні камінці-кристали. Тому що відповідають за рівновагу структури передодня ще іноді називають отолітового апарату.

Півкруглі канали розташовуються в трьох площинах, перпендикулярних один одному. Завдяки цьому їх «датчики» фіксують зміни кутового прискорення (повороти голови).

За довгим малозрозумілим назвою «доброякісне пароксизмальное позиційне запаморочення» ховаються життєві ситуації, які траплялися, якщо не з вами, то з вашими найближчими родичами. Людина сидить за столом, піднімає і повертає голову, щоб подивитися на книжкову полицю, і раптом відчуває напад запаморочення. Людина лежить на ліжку, починає повертатися з одного боку на інший і «відлітає, кружляючи». Це тільки деякі з чималої кількості випадків, в основі яких зазвичай лежить ДППГ. Епізоди запаморочення при цій хворобі короткочасні і тривають не більше хвилини.

Слово «доброякісний» в назві хвороби має на увазі, що це запаморочення не супроводжується якимись серйозними розладами центральної нервової системи. Термін «позиційний» говорить про те, що доброякісне пароксизмальное позиційне запаморочення викликається певним положенням голови. «Пароксизмальний» має на увазі раптове швидке виникнення нападу.

В основі феномену ДППГ лежить так званий каналітіаз, тобто «кам'яна хвороба каналу». Каналітіаз полягає в тому, що в один з півколових каналів внутрішнього вуха можуть потрапляти ( «пересипати») фрагменти отолитов з передодня внутрішнього вуха. Отоліти - це «камінці», що входять до складу «датчиків» гравітації передодня внутрішнього вуха. У півколових каналах, що відповідають за інші аспекти контролю рівноваги, їх бути не повинно. Вважається, що потрапляння під дією сили тяжіння частинок отолитов в напівкружних канал, (наприклад, коли людина перевертається в ліжку) може викликати напад запаморочення. Якщо спробувати максимально спростити, то механізм ДППГ можна описати так: дрібні кристалики, необхідні для належного функціонування вестибулярного апарату, пересипаються з однієї частини внутрішнього вуха в іншу, де їх бути не повинно, що провокує запаморочення.

Клініка цього захворювання дуже характерна. Пацієнти описують раптові сильні напади запаморочення з горизонтальним або вертикальним рухом предметів або їх комбінацією, що виникають при певному положенні голови або рухах, найчастіше це перевертання в ліжку, повороти голови в бік, розгинання і згинання шиї. Пацієнти часто ідентифікують хворе вухо, точно вказуючи, на якому боці у них виникає запаморочення, а на якому - ні. Напади запаморочення тривають не більше 30 с, проте багато людей перебільшують їх тривалість, кажучи про кілька хвилин. Напади запаморочення можуть бути одиничними, а можуть повторюватися через різні проміжки часу: від декількох нападів на тиждень до кількох нападів протягом дня. На додаток до нападів запаморочення багато хворих скаржаться на нудоту і відчуття похитування. Симптоми відсутні, якщо хворий уникає провокують рухів. При ДППГ не спостерігається зниження слуху, шум у вухах, головний біль та інші симптоми.

Для підтвердження діагнозу «доброякісне пароксизмальное позиційне запаморочення» в ході обстеження хворого проводяться провокаційні проби - спеціальні діагностичні маневри, при яких лікар послідовно надає тілу і голові пацієнта різні положення. Під час проби лікар спостерігає за рухами очей пацієнта і опитує його про виникнення запаморочення.

ДППГ в більшості випадків проходить самостійно протягом декількох тижнів або місяців. При вираженому запамороченні рекомендується постільний режим, виключення положень голови, що провокують напади. Протипоказано водіння автотранспорту і інша діяльність, що вимагає високої точності і координації, через підвищений ризик аварій.

У перші дні захворювання, при виражених симптомах, що супроводжуються нудотою, блювотою, призначають вестібулолітікі - препарати, що пригнічують роботу вестибулярної системи, нудоти. Тривале призначення цих ліків не рекомендується, так як вони гальмують розвиток пристосувальних реакцій (поступове відновлення рівноваги і припинення запаморочень завдяки адаптації організму). Судинна терапія при ДППГ, як правило, неефективна.

Щоб прискорити одужання використовуються спеціальні прийоми, що включають в себе маневри з декількох послідовних позицій, і мають на меті вивести (або можна сказати «витрусити») частки отолитов з напівкружного каналу назад в переддень.

Звернувшись до медичного центру «Флоріс», Ви можете пройти діагностику та лікування з приводу доброякісного пароксизмального позиційного запаморочення.