Захворювання периферичної нервової системи

Серед неврологічних захворювань патологія периферичної нервової системи становить близько 50%, займаючи, при цьому, перше місце за ступенем втрати працездатності.

Захворювання периферичної нервової системи можуть викликатися різними причинами: порушенням кровообігу, травмою, здавленням нервів, токсичним впливом (отруєнням алкоголем, свинцем, ртуттю, миш'яком), порушеннями обміну речовин (наприклад, при цукровому діабеті, гіповітамінозі), а також запаленням. Часто причиною хвороби є поєднання кількох факторів. Так, при цукровому діабеті ураження периферичної нервової системи викликано не тільки обмінними і ендокринними порушеннями, але в значній мірі і поразкою дрібних кровоносних судин, що порушує кровопостачання нервових стовбурів.

Залежно від того, який відділ периферичної нервової системи вражений, розрізняють захворювання корінців спинного мозку (радикуліт), нервових сплетінь (плескіт), чутливих нервових вузлів (гангліоніт) і власне нервових стовбурів (неврити черепно-мозкових і спинномозкових нервів). Одночасне одночасне і викликане загальною причиною ураження кількох нервів називається поліневритом. При радикулітах з переважним ураженням передніх корінців спинного мозку розвиваються паралічі і парези м'язів у відповідних сегментах тіла: відзначається слабкість і схуднення цих м'язів, іноді мимовільні посмикування в них. Характерно, що чутливість при цьому зберігається. Навпаки, при переважному ураженні задніх корінців спинного мозку насамперед виникають різкі болі і зниження чутливості у відповідних сегментах шкіри. Такі ж явища розвиваються при ураженні чутливих нервових вузлів, розташованих по ходу задніх корінців, але в цьому випадку поряд з болями і зниженням чутливості, як правило, виникають герпетичні висипання в сегменті шкіри, иннервируемой ураженим нервовим вузлом, - оперізуючий лишай. Поразка нервових сплетінь і освічених з них периферичних нервів супроводжується поєднанням розлади чутливості, вегетативних порушень і парезів або паралічів в зоні іннервації нерва або сплетення. При ураженні периферичних нервів спостерігаються чутливі, рухові і вегетативні розлади у зоні іннервації цього нервового стовбура.

Поразка кожного з черепно-мозкових нервів характеризується своєрідними порушеннями. Так, ураження зорового, нюхового або слухового нервів викликає зниження зору, нюху або слуху, але при цьому відсутні болі, розлади чутливості і м'язова слабкість. Поразка трійчастого нерва призводить до втрати чутливості шкіри на половині особи або до жорстокого болю в ділянці обличчя, очі, ясен. Особовий нерв є руховим, тому його пошкодження тягне за собою параліч або парез мімічної мускулатури на одній половині обличчя з втратою здатності закривати очей і появою перекосу особи, зміщення рота в здорову сторону; при цьому чутливість особи зберігається. Неврит окорухових нервів, які здійснюють руху очних яблук, характеризується появою косоокості і відчуттям двоїння в очах. Поразка змішаних язикоглоткового і блукаючого нервів супроводжується зниженням чутливості глотки і гортані, смаку на задній третині мови, порушенням ковтання з частими поперхіванія внаслідок попадання рідкої їжі в дихальні шляхи і носоглотку, втратою звонкости голосу або появою носового відтінку (гнусавости), розладом слиновиділення, а також змінами функцій внутрішніх органів - легень, серця, шлунково-кишкового тракту. Порушення іннервації мови, викликане пошкодженням під'язикової нерва, проявляється слабкістю і тугоподвижностью мови з утрудненням вимови і пережовування їжі.

При ураженні периферичних відділів вегетативної нервової системи (вегетативних нервових вузлів, сплетінь і волокон) виникають вегетативні гангліоніти, плексити і неврити, к-які супроводжуються відчуттям розлитої болі і порушенням діяльності внутрішніх органів.

Для попередження захворювань периферичної нервової системи слід уникати переохолоджень, виробничих травм, дотримуватися техніки безпеки при роботі з промисловими і побутовими отрутохімікатами. Крім того, треба пам'ятати, що до захворювань периферичної нервової системи схильні особи, які зловживають алкоголем і курінням. Нахил до поразки периферичної нервової системи є також при цукровому діабеті, колагенових хворобах, тиреотоксикозі, деяких захворюваннях шлунково-кишкового тракту (гастрит, виразкова хвороба). Хворим на цукровий діабет слід регулярно відвідувати лікаря для проведення спеціального профілактичного курсу з метою попередження діабетичної полпневропатіі.

Лікування захворювань периферичної нервової системи залежить від їх причини і може бути абсолютно різним при ураженні різних відділів. У медичному центрі «ФЛОРІС» Ви зможете отримати комплексне обстеження і лікування з приводу захворювань периферичної нервової системи.