Синдром хребетної артерії

Часті головні болі, запаморочення, відчуття тяжкості в потиличній області, шум у вухах, порушення координації рухів, зміни зору і слуху - це скарги, які пацієнти часто пред'являють на прийомі у лікаря-невролога.

Однією з важливих проблем в неврології є судинні порушення при дегенеративних ураженнях шийного відділу хребта, т. К. Компресія хребетної артерії призводить до розвитку синдрому хребетної артерії ( «СПА»).

Термін «СПА» певною мірою є збірним поняттям і об'єднує комплекс церебральних, судинних, вегетативних синдромів, що виникають внаслідок ураження нервового (симпатичного) сплетення хребетної артерії, деформації її стінки або зміни просвіту. У літературі ця патологія має багато назв: шийна мігрень, задній шийний симпатичний синдром, вертебробазилярна недостатність і ін.

Причинні фактори «СПА» можна розділити на 3 основні групи:

  1. Окклюзирующие заболенванія артерій (атеросклероз, тромбози, емболії, артеріїти).
  2. Деформації артерій (патологічна звивистість, перегини, аномалії структури та ходу).
  3. Екстравазальний компресии артерій (сдевленіе їх кістковими аномаліями, ребрами, м'язами, остеофітами і суглобовими відростками шийних хребців, рубцями, пухлинами та ін.).

Найбільш істотним фактором є патологія шийного відділу хребта, в останні роки має значну поширеність, особливо у осіб молодого віку. Провідне відводиться дегенеративно-дистрофічних процесів шийного відділу хребетного, які порушують кровотік в хребетних артеріях, викликають порушення мозкового кровообігу.

Розвиток вертеброгенного «СПА» має анатомічні передумови - частину свого шляху до черепа хребетні артерії в супроводі нервового сплетення і хребетних вен проходять в рухомому вузькому кістковому каналі, утвореному отворами в поперечних відростках шийних хребців. При цьому, навіть в звичайних фізіологічних умовах (нахили, повороти голови), відбувається здавлення і обмеження кровотоку в одній або обох артеріях. У нормі кровообіг в них зазвичай не порушується в силу достатніх компенсаторних можливостей. Положення змінюється при гіпоплазії (анатомічному звуження) або атеросклеротичних стенозах артерій. Тоді екстравазальний фактори (компресія суглобовими відростками при нестабільності шийного відділу хребта або остеофітами і ін.) Стають вирішальними причинами недостатності кровообігу. Здавлення хребетних артерій можливо також м'язами шиї (сходовими, довгою м'язом шиї, нижньої косою м'язом голови) при їх скороченні при певних положеннях голови.

Провокувати головний біль при синдромі хребетної артерії можуть травми, інфекції, охолодження, а також вимушене положення голови, наприклад, при роботі за комп'ютером. У цьому випадку біль виникає шийно-потиличної області, поширюється від потилиці вперед до чола, її характер і інтенсивність може змінюватися: це і розпирає біль, і стріляє, і тупа, і пульсуюча, і стягуюча. Біль так різниться за характером, тому що в її виникненні щоразу грають різні механізми. Часто відзначається залежність болю від положення голови. Крім головного болю можуть виникати дзвін у вухах, запаморочення, відчуття нестійкості, похитування, напівнепритомності. Зорові порушення проявляються наступним: затуманення зору, потемніння в очах, відчуття піску, іскри, спалахи та ін.

Діагностика «СПА» досить складна у зв'язку з поліморфізмом скарг і клінічної симптоматики. У клінічній практиці ми часто стикаємося як з гіпер-, так і гіподіагностики. Одним із сучасних методів діагностики цереброваскулярної патології, в тому числі синдрому хребетних артерій, включених в клінічні протоколи надання медичної допомоги, є ультразвукова доплерографія (УЗДГ).

Однак, при проведенні стандартної УЗДГ основна увага традиційно приділяється сонних артеріях, а дослідження хребетних артерій виконується лише частково. Часто артерія не оглядав на всьому протязі, а лише в початковому сегменті, не проводяться функціональні проби.

Для уточнення характеру процесу необхідно встановити факт компресійного впливу на хребетні артерії, визначити, де саме і при якому положенні голови і шиї відбувається здавлення артерій.

Дослідження на такому рівні стали можливими завдяки наявності в медичному центрі «Флоріс» ультразвукових сканерів високого (експертного) класу, що дозволяють якісно і кількісно оцінити кровообіг в судинах шиї і голови і визначитися з тактикою лікування.