Полінейропатія

Полінейропатія - це захворювання всього організму зі специфічною реалізацією патологічного процесу на рівні периферичної нервової системи. Множинне ураження периферичних нервів є переважно дистальний, симетричний моторно-сенсорний процес, пов'язаний з екзогенної інтоксикацією або з ендогенними метаболічними порушеннями, і виявляється периферичними паралічами, чутливими, трофічними і вегетативно-судинними розладами.

Причини полінейропатії представлені різноманітними інтоксикаціями (недоброякісні продукти харчування, алкоголь, промислові токсини: миш'як, свинець, ртуть, талій, ортокрезілфосфат, сульфокарбонат), вірусними і бактеріальними інфекціями, колагеновими, авитаминозами, злоякісними новоутвореннями (рак, лімфогранулематоз, лейкоз), захворюваннями внутрішніх органів (печінка, нирки, підшлункова залоза), ендокринних залоз (діабет, гіпер-, гіпотиреоз, гіперкортицизм), введенням сироваток і вакцин, ряду лікарських препаратів.

Симптоми полінейропатії:

 • м'язова слабкість в дистальних відділах кінцівок;
 • зниження рефлексів або їх відсутність;
 • парестезії (відчуття мурашок на шкірі і тому подібні відчуття);
 • зниження чутливості (шкірної, больовий, тактильної);
 • порушення стійкості (ураження пропріорецепторов в суглобах);
 • трофічні розлади;
 • болю пекучого характеру без чіткої локалізації;
 • атрофія м'язів;
 • порушення потовиділення;
 • зміна температури і забарвлення кінцівок, набряки їх дистальних відділів;
 • порушення зору (спазм акомодації, порушення рухів очних яблук);
 • проблеми з промовою, ковтанням.

Залежно від причини полінейропатія може вразити рухові нерви (нерви, контролюючі рухи м'язів), сенсорні (чутливі) нерви, «відповідальні» за здатність людини відчувати, або черепні нерви. Від області поразки залежать і симптоми розладу.

Больовий синдром. В основному це тупі, дифузні, що тягнуть болі в симетричних ділянках кінцівок. Вони можуть бути дуже інтенсивними, порушувати нічний сон. Локалізація - в дистальних відділах кінцівок. Спочатку болю виникають в стані спокою. Потім набувають постійного характеру. Можуть бути тонічні хворобливі судоми в литкових м'язах, рідше - в м'язах стоп і значно рідше - в м'язах стегон, кистей рук. Виникають вони в спокої, в нічний час, частіше після втоми. Хворі відзначають слабкість і важкість у ногах.

Порушення чутливості: найбільш часто і раніше інших порушується вібраційна чутливість, виникають парастезии, які проявляються відчуттям поколювання, повзання "мурашок", оніміння, мерзлякуватості, гудіння і печіння; потім порушується больова, тактильна і температурна чутливість, виникає так званий синдром "дистальної гипестезии, тобто відсутність болів при механічних, хімічних і термічних впливах на стопи. У таких хворих виявляються ознаки різко вираженою дистальної полінейропатії з гіпестезією (до анестезії) в формі "панчіх" або "шкарпеток" і відсутністю хворобливості м'язів гомілки;

Рухові порушення виражаються в формі гіпотрофії, а потім атрофії м'язів кінцівок. Ці симптоми з'являються, як правило, на більш пізніх стадіях розвитку полінейропатії.

Діагностика полинейропатий.

Хворий повинен обов'язково отримати консультацію невропатолога. Важливо розуміти, що при полінейропатії в нервових волокнах відбуваються незворотні зміни. Тому діагностика повинна бути своєчасною і лікування повинно бути призначене вчасно

Можливі ускладнення в разі бездіяльності: розвиток парезів, паралічів (порушення рухів в кінцівках), трофічні виразки, сенсорна атаксія (порушення рівноваги через втрату чутливості стоп).

У медичному центрі «ФЛОРІС» Ви зможете отримати комплексне обстеження і лікування з приводу полінейропатії.