Мігрень

Мігрень

Деякі називають звичайну головний біль мігренню, але це невірно. Ті ж, кому ставлять такий діагноз, нерідко дуже лякаються. Пропонуємо інструкцію, яка допоможе вам розібратися, що потрібно робити.

Відповідно до Міжнародної класифікації головного болю (2004) мігрень - це середньої або сильної інтенсивності головний біль, пульсуючого характеру, наростаюча і зменшується періодами, посилюється при розумових і фізичних навантаженнях, що обмежує працездатність в такій мірі, що люди під час нападу мігрені воліють усамітнення, знерухомлених, тишу і відсутність яскравого світла. Мігрень «виштовхує» людини зі звичного життя і порушує його життєдіяльність на період нападу. Як правило, напади мігрені тривають кілька годин, іноді затягуються на добу - кілька діб, і це вже мігренозний статус.

У мене мігрень?

Визначте характер болю.

Головний біль при мігрені особлива: звичайно одностороння і пульсуюча, середньої або високої інтенсивності і посилюється при фізичному навантаженні. Приступ супроводжується нудотою, або блювотою, або підвищеною чутливістю до світла або звуків. Один епізод може тривати 4-72 години. Перші напади мігрені зазвичай виникають в молодому віці. Пік припадає на 30-40 років. З віком кількість пацієнтів з мігренню зменшується. Атаки мігрені періодично повторюються і можуть поступово частішати, якщо не зайнятися лікуванням.

Мігрень буває різна - з аурою і без.

Передвісники нападу виникають у третини пацієнтів, а які саме будуть симптоми - залежить від конкретної людини. Лікарі називають ці короткочасні минущі неврологічні порушення, які відбуваються до фази головного болю, аурою.

У людини, що страждає на мігрень, може з'явитися відчуття оніміння в обличчі або кінцівках, порушення зору (спалахи, часткова втрата зору, каламутне бачення) або слуху. У рідкісних випадках розвивається геміплегія (неможливість керувати однією половиною тіла) або афазія (порушення здатності вимовляти слова).

Прояви аури можуть плавно змінювати один одного, тому що її виникнення - наслідок проходження електричної хвилі по областям кори головного мозку і послідовного збудження різних нейронів.

Як виникає мігрень?

Сигнали про всіх больових відчуттях області голови передаються через трійчастий нерв, який забезпечує чутливість шкіри обличчя. Він також посилає сигнали про біль при отиті, гаймориті або зубного болю. Сигнали збираються в ядрі (скупченні нейронів) трійчастого нерва і з нього передаються в кору головного мозку.

При мігрені ядро ​​трійчастого нерва активується саме по собі і почуття болю виникає без будь-якого типового впливу. Вплинути на це може порушення ритму сну або коливання рівня статевих гормонів в менструальному циклі.

Чому виникає мігрень у конкретної людини, до кінця невідомо. У сучасній науці обговорюється кілька складних теорій. На сьогоднішній день віддається перевага теорії, що це спадкове мультігенное (тобто пов'язане зі змінами в декількох генах) захворювання. Варто відзначити, що жінки в три рази частіше хворіють на мігрень, ніж чоловіки. Очевидно, що це пов'язано з жіночими статевими гормонами, але детальний механізм їх впливу поки не знайдений. Падіння рівня естрогену в перші дні циклу - лише один з можливих тригерів нападу.

Як лікувати і попереджати напади мігрені?

Мігрень - це назавжди.

Звучить загрозливо, але саме тому особливо важливо своєчасно почати лікування: чим довше людина лікується неправильно, тим частіше стають напади. Але є і хороші новини. З віком мігрень може піти на спад: після 40 років падає гормональна активність і напади стають рідше.

Як лікувати мігрень.

Є два підходи: купірування нападу болю і профілактика його виникнення.

Лікуванням мігрені займаються лікарі неврологи.

Спільне завдання лікаря і пацієнта - зробити часті напади мігрені рідкісними і полегшити їх перебіг. В арсеналі невролога є достатня кількість коштів, щоб цього домогтися.

Для купірування больового епізоду невролог підбирає найбільш ефективні для конкретного пацієнта препарати (знеболюючі засоби і спеціальні препарати для мігрені). Як профілактичний лікування строго індивідуально підбираються різні лікарські засоби, наприклад антидепресанти або протиепілептичні засоби.

Крім таблеток.

Дуже важливо налагодити режим дня. Необхідна достатня кількість сну: як недолік, так і надлишок сну можуть провокувати приступ. Не забувайте вчасно перекусити або випити води: тривалий голод або зневоднення нерідко провокують розвиток нападу.

Важливим компонентом є регулярне фізичне навантаження. Немає ніяких додаткових обмежень: вибирайте улюблений вами вид спорту.

Часто при мігрені присутні тригери - спускові механізми для нападу. Для кого-то це келих червоного вина, шоколад або сир, для іншого - яскраве світло або тривалий сон у вихідний день, комусь нестерпний запах сигаретного диму. Якщо ви страждаєте мігрень, постарайтеся відстежити провокуючі фактори і уникати їх.

У медичному центрі «ФЛОРІС» Ви зможете отримати комплексне обстеження і лікування з приводу мігрені.