Хронічне порушення мозкового кровообігу

Хронічна судинно-мозкова недостатність (ХСМН) - одна з найбільш актуальних проблем сучасної медицини, що представляє собою прогресуючі зміни в судинах головного мозку, головна небезпека яких полягає в повільному, але неминучому погіршенні діяльності головного мозку, аж до розвитку важкої деменції.

Найбільш частими етіологічними факторами ураження мозкових судин є: гіпертонічна хвороба атеросклероз і їх поєднання, цукровий діабет, вегетативно-судинна дистонія, васкуліти при системних захворюваннях сполучної тканини (червоний вовчак та ін.), Хворобах крові зі збільшенням її в'язкості, сифіліс.

Виділяють наступні стадії ХСМН: початкові прояви недостатності мозкового кровообігу і дисциркуляторна енцефалопатія.

Початкові прояви недостатності мозкового кровообігу (НПНМК). При дослідженні неврологічного статусу ознаки осередкового ураження нервової системи не виявляються. Клінічними симптомами є підвищена стомлюваність, зниження темпу мислення і пам'яті, розлади сну, короткочасні запаморочення і відчуття нестійкості при ходьбі або різких змінах положення тіла, минуще відчуття тяжкості в голові, головний біль, шум у голові. Такі симптоми спочатку виникають після фізичного або емоційного перенапруження, вживання алкоголю, при голоді, при зміні метеорологічних факторів.

Дисциркуляторна енцефалопатія (ДЕ) - це мелкоочаговое ураження головного мозку. Виділяють наступні її форми: атеросклеротическую, гіпертонічну, венозну і змішану.

За вираженості неврологічних розладів виділяють три стадії ДЕ.

І стадія характеризується зниженням уваги, пам'яті (перш за все на поточні події - порушено запам'ятовування нової інформації), підвищеної втомлюваності. Пацієнту важко зосередитися, переключатися з одного заняття на інше. Відзначається тупий головний біль, що посилюється при тривалому розумовому напруженні, при хвилюванні. Порушується сон. Періодично виникають запаморочення, похитування при ходьбі. Спостерігаються емоційна лабільність, зниження настрою. Працездатність у таких пацієнтів, як правило, збережена.

У ІІ стадії з'являються особистісні зміни у вигляді в'язкості мислення, застрявання на дрібницях, егоїстичності, уразливості, дратівливості, звуження кола інтересів і потреб; наростають розлади пам'яті, знижується здатність до узагальнення і абстрагування, до асоціативного мислення. Утруднюється засинання; сон короткий і переривчастий. Хворі часто скаржаться на тупу головний біль, потемніння в очах при різкій зміні положення тіла і голови, запаморочення, нестійкість при ходьбі. Знижуються працездатність і соціальна адаптація.

ІІІ стадія характеризується посиленням симптомів і ознак попередньої стадії. Наростають ознаки органічного ураження головного мозку зі зниженням м'язової сили, руховими і вестибулярними порушеннями. Знижується критика до свого стану, відзначається легкодухість (сльозливість). Порушення пам'яті та мислення стають вираженими до деменції. Спостерігається виражена сонливість після їжі. Характерно поєднання головного болю, запаморочення і розлади пам'яті. Хворі непрацездатні, мають ознаки глибокої інвалідності.

Діагностика.

  • Клініко-неврологічне обстеження.
  • КТ, МРТ головного мозку.
  • Лабораторні обстеження (загальні аналізи крові та сечі, креатинін, холестерин, тригліцериди, глюкоза, коагулограма, калій натрій крові).
  • Електрокардіографія.
  • Огляд очного дна.
  • Ультразвукова доплерографія екстра-та інтракраніальних судин головного мозку.

При появі ознак судинно-мозкової недостатності слід утримуватися від перегрівання (на сонці, в сауні), підніматися в гори більш ніж на 1000 м над рівнем моря, від вживання тютюну, алкоголю, міцного чаю і кави (не більше 2 порцій в день), фізичних перевантажень, тривалого перебування біля телевізора, персонального комп'ютера.

Заходи щодо попередження недостатності мозкового кровообігу повинні проводитися з юнацького віку (первинна профілактика) та бути спрямовані на корекцію факторів ризику: ожиріння (переїдання, надмірна їжа ввечері), гіподинамію, куріння, зловживання алкоголем та наркотичними речовинами, стреси тощо, а також на попередження загострень хвороби, повторних гострих порушень мозкового кровообігу (вторинна профілактика).

Можливі ускладнення в разі бездіяльності - рецидивні порушення мозкового кровообігу, розвиток інсульту.

Хронічне порушення мозкового кровообігу потребує постійного спостереження у лікаря-невропатолога з метою попередження розвитку гострої патології мозкового кровотоку (інфаркт мозку, внутрішньомозковий крововилив). У медичному центрі «ФЛОРІС» Ви зможете отримати комплексне обстеження і лікування.