Неврологія

Чому болить голова?

ВСД, остеохондроз, внутрішньочерепний тиск, судини ... Від чого насправді болить голова?

Є кілька помилок про головні болі.
Наприклад, всі знають про остеохондроз. Але не всі знають, що остеохондроз - це не діагноз, а природні вікові зміни хребта, які відбуваються абсолютно у всіх людей після певного віку. Остеохондроз, який рентгенологи бачать на рентгені, МРТ або КТ, не вважається підставою ставити неврологічний діагноз. Хоча дійсно є головні болі, які виникають через патологію верхньо-шийного відділу хребта. Такі болі називаються цервікогенні. Щоб поставити діагноз цервікогенного головного болю, необхідно знайти причинно-наслідковий зв'язок між впливом на шийний відділ хребта і появою головного болю у пацієнта.

Багато пацієнтів вважають, що головні болі виникають через порушення кровопостачання, венозного відтоку. Дійсно, є така категорія - судинні головні болі - це болі, пов'язані з ураженням внутрішньочерепних судин (можуть виникнути, якщо розірветься аневризма, відбудеться крововилив або розшарується стінка судин). Слід зазначити, такі болі зустрічаються рідко.

Ще один міф: головний біль виникає через підвищення внутрішньочерепного тиску. Насправді підвищення внутрішньочерепного тиску може відбуватися тільки з двох причин. Перша - об'ємні утворення, наприклад, пухлини всередині черепа. Так як череп не розтягується, то додатковий обсяг призведе до збільшення тиску всередині черепа. Друга причина - ідіопатичне підвищення внутрішньочерепного тиску, коли тиск підвищується без всяких об’ємних утворень і інших видимих ​​причин, але такий стан зустрічається у 1-2 чоловік на 100 000 населення. Головне - такі головні болі супроводжуються прогресуючою втратою зору через набряк диска зорового нерва.

 Головний біль - один з найчастіших симптомів. У Міжнародній класифікації головного болю налічується близько двохсот видів. Їх ділять дві групи: первинні і вторинні.

 Первинні головні болі (90%) - це самостійні захворювання.

Серед первинних головних болів найбільш часто зустрічається головний біль напруги. Це несильний давлячий головний біль, як правило, без супутніх симптомів. Майже кожен з нас його відчував в кінці напруженого дня.

Другий за поширеністю тип головного болю - це мігрень. Мігрень характеризується нападами інтенсивного пульсуючого головного болю, часто одностороннього, супроводжується світло- і звукобоязнью (звуки і світло підсилюють біль), нудотою, а іноді і блювотою. Крім того, мігрень - це одне з найбільш дезадаптивних (знижують якість життя) захворювань.

Є ще ряд первинних головних болів, але вони зустрічаються вкрай рідко.

Вторинні головні болі - це симптом якогось захворювання, наприклад, гаймориту. Або, наприклад, головний біль на фоні внутрішньочерепного крововиливу. Таких варіантів вторинних болів дуже багато, але, на щастя, вони рідко зустрічаються - статистично близько 10%.

Перше, що роблять неврологи при прийомі пацієнта зі скаргою на головний біль - намагаються виключити вторинну біль. Це важливо, тому що тоді потрібно лікувати основне захворювання. Лікар повинен знати, що у пацієнта немає іншого захворювання, яке може бути причиною головного болю. Існують «знаки небезпеки», які допомагають неврологам запідозрити вторинний головний біль:

- пізній вік дебюту головного болю (перший напад болю, схожою на мігрень, вперше виник після 50 років);

- біль досягає максимуму буквально за хвилину (громоподібний головний біль, він може свідчити, наприклад, про внутрішньочерепний крововилив);

- головний біль супроводжується температурою, жаром і ознобом (ці симптоми можуть вказувати не тільки на грип, але і на менінгіт);

- головний біль і постійна слабкість в руці або нозі, двоїння в очах, порушення мови сигналізують про неврологічні порушення;

- головний біль, який виникає або посилюється при кашлі, чханні, напруженні, сексуальній активності (може бути симптомом підвищення внутрішньочерепного тиску);

- головний біль з'явилася незабаром після важкого тренування або травми голови;

- головний біль посилюється протягом доби;

Будь-який з цих симптомів, а також будь-який тип болю, що виник вперше - привід відразу ж звернутися за медичною допомогою.

Що ж робити, якщо виник головний біль? Потрібно терпіти? Або треба приймати таблетки?

Все залежить від інтенсивності болю і від того, наскільки він впливає на якість життя людини. Якщо головний біль турбує людини на 2-3 бали за 10-бальною шкалою, є сенс відпочити, вийти на вулицю, подихати, розслабитися. Але в той же час немає нічого поганого в тому, щоб випити таблетку, якщо голова болить рідко і ви п'єте знеболююче не частіше разу на місяць. У випадку з мігренню краще відразу випити таблетку - ймовірність, що напад закінчиться швидше, буде вище.

Але якщо людину постійно турбують головні болі і вона постійно п'є знеболююче, це, навпаки, може погіршити ситуацію - болі почнуть з'являтися частіше. У такому випадку кожен раз вдаватися до пігулок неможна - потрібно звернутися до лікаря!

Телефони для запису: (0542) 77-57-57
(066) 532-78-09, (097) 947-57-57
м. Суми, вул. Чехова, 2 та вул. І. Сірка, 

Запис на прийом


Виберіть цікавлячу Вас сторінку