Про що говорять показники клінічного аналізу крові?

ЛАРИСА Рогульська

Важливою підмогою для діагностики практично будь-якого захворювання є аналізи. Самий затребуваний з них - клінічний аналіз крові.

Звичайно ж, робити висновки про можливий діагнозі, необхідність додаткових досліджень та лікуванні на підставі їх показників повинен лікар. Але завантаженість фахівців призводить до того, що медпрацівники рідко пояснюють пацієнтам значення показників аналізу. Між тим, пацієнти повинні отримувати максимально повну інформацію про стан свого здоров'я. Для цього непогано б і самим навчитися розбиратися в основних показниках клінічного аналізу крові. Про них нашим читачам розповідає завідуюча лабораторією медичного центру «Флоріс» ЛАРИСА Рогульська:

- Сьогодні для отримання об'єктивної картини крові в рамках клінічного аналізу недостатньо виконати так звану "трійку" (лейкоцити, гемоглобін, ШОЕ). Це може бути виправдане тільки у випадку невідкладних станів або економічно неможливого повноцінного аналізу. Клінічний аналіз крові, виконаний на сучасному обладнанні високого класу, наприклад на такому гематологічному аналізаторі, який працює в лабораторії медичного центру «Флоріс», з максимальною достовірністю надає інформацію про 25 показниках крові. Всі вони важливі для постановки діагнозу, але сьогодні хотілося б поговорити про одне з найбільш значущих кількості лейкоцитів.

Лейкоцити - білі клітини крові, які виконують цілий ряд складних функцій: розпізнають і знешкоджують чужорідні агенти, проникаючі в наш організм, є основою антимікробного захисту, усувають змінені і зруйновані клітини власного організму, в чому забезпечують наш повноцінний імунітет. Фізіологічне підвищення кількості лейкоцитів в крові виникає після прийому їжі, фізичного навантаження, емоційного стресу, впливу високої і низької температури, ультрафіолету. У жінок таке збільшення може спостерігатися в передменструальний період, у другій половині вагітності, при пологах. Разом з тим, підвищення кількості лейкоцитів в крові (лейкоцитоз) - часта ознака захворювання. Це відбувається при самих різних запальних процесах. Лейкоцитоз характерний для багатьох інфекційних захворювань, спостерігається при отруєнні організму токсинами, опіках, травмах, кровотечах. Підвищенням кількості лейкоцитів дуже часто супроводжуються інфаркти та ревматичні атаки. І нарешті, існує пухлинний лейкоцитоз, який виникає в результаті розвитку злоякісних пухлин і лейкозів. Протилежний стан зниження кількості лейкоцитів у крові (лейкопенія) - також може бути ознакою серйозної проблеми. Лейкопенії характерні для деяких інфекцій, особливо вірусних з хронічним перебігом, часто супроводжують ревматоїдний артрит, можуть виникати в результаті прийому деяких ліків (антибіотиків, знеболюючих, цитостатиків). Зниження кількості лейкоцитів може говорити про захворювання крові і кісткового мозку, таких як деякі види анемій і лейкемій. Не слід забувати і те, що лейкопенію, а значить, і зниження захисних сил організму, може викликати виснаження, в тому числі що виникає в результаті необдуманих експериментів з дієтами. У нормі показник кількості лейкоцитів у крові становить від 3,5 до 10,0 Г / л (за різними даними). Будь-які відхилення від цього діапазону, а також часто одержувані при повторних аналізах граничні значення можуть свідчити про захворювання. Як правило, така ситуація вимагає додаткових досліджень, які допомагають лікареві встановити причину порушень і сформулювати відповідний діагноз. Далі буде.

Лікар-лаборант медичного центру «Флоріс» Сергій Дмитрук