Про що говорять показники клінічного аналізу крові? (Закінчення)

ЛАРИСА Рогульська Проведення лабораторних досліджень

МАТЕРІАЛИ попередніх публікацій переконують нас у тому, що клінічний аналіз крові, виконаний з правильною підготовкою і на високотехнологічному сучасному гематологічному аналізаторі, дає великий обсяг достовірної інформації про стан як самої крові, так і всього організму в цілому.

Але, крім високоспецифічних вимірювань, такий аналізатор здатний виконувати ще й дуже складні розрахунки, причому з максимальною точністю. Тему продовжує завідувачка клініко-діагностичною лабораторією медичного центру «Флоріс» ЛАРИСА Рогульська.

- Гематологічний аналізатор, яким оснащена наша лабораторія, зроблений компанією Abbott (США), це один зі світових лідерів в області створення сучасних аналітичних систем для медичних лабораторій. І, звичайно ж, розробники приладу забезпечили можливість автоматичного виконання всіх необхідних розрахунків на основі даних проведених вимірювань параметрів крові. Іншими словами, це не просто калькуляція, а розрахунки на підставі попередньо виконаних вимірювань.

До показників, які, крім вимірювання, вимагають ще і обчислень, відносять так звані еритроцитарні індекси, без яких просто неможливо встановити характер анемії. Наприклад, щодо змін показника середнього об'єму еритроцита (MCV) можна судити про те, який саме вид анемії розвивається у пацієнта, а це дуже важливо для правильного лікування. На підставі показника середнього вмісту (маси) гемоглобіну в еритроциті (MCH) визначають ступінь насичення еритроцитів і розділяють анемії на три основних види: нормо-, гіпо-і гіперхромні. Цей індекс, як більш інформативний, ефективно замінив застарілий колірний показник. Показник середньої концентрації (обсягу) гемоглобіну в еритроциті (MCHC) дозволяє відповісти на питання, чи пов'язана анемія з порушенням синтезу гемоглобіну або розвивається з іншої причини.

Слід сказати кілька слів ще про один дуже важливому показнику клінічного аналізу крові - кількості тромбоцитів. Тромбоцити - кров'яні пластинки, які беруть безпосередню участь у процесах згортання крові. Саме ці кров'яні пластинки разом з фібрином формують основу згустку, який закриває місце пошкодження судини, перешкоджаючи таким чином крововтраті. Зниження кількості тромбоцитів (менше 180х109 / л) найчастіше визначає ймовірність розвитку кровотеч та крововиливів, навпаки, підвищення їх кількості (більше 320х109 / л) може говорити про високу ймовірність утворення тромбів. Дуже часто кількісного показника тромбоцитів буває недостатньо для прийняття клінічного рішення, тоді необхідну додаткову інформацію можуть надати всі ті ж розрахункові показники - тромбоцитарний індекси, що дозволяють оцінити обсяг самих кров'яних пластинок, об'ємну частку їх у крові та інші важливі параметри. Система згортання крові надзвичайно складна, і для повного аналізу її стану необхідний цілий комплекс специфічних лабораторних тестів, частина якого і складають дослідження тромбоцитарної ланки.

Цією статтею ми завершуємо цикл публікацій, присвячених діагностичному значенню показників клінічного аналізу крові, і дякуємо читачів за проявлений інтерес до окресленої теми. На закінчення хочемо нагадати, що в медичному центрі «Флоріс» працює консультаційна служба, яка безкоштовно в телефонному режимі або по e-mail може надати інформацію про аналізи, які виконуються в клініко-діагностичній лабораторії «Флоріс», про те, як правильно підготуватися до лабораторного обстеженню, та з інших питань, що мають відношення до лабораторної діагностики. Також медичними фахівцями нашого центру розроблені спеціальні діагностичні програми, що дозволяють виконувати якісну лабораторну діагностику найрізноманітніших захворювань, відстежувати ефективність лікування, проводити профілактичні лабораторні обстеження.

Лікар-лаборант медичного центру «Флоріс» Сергій Дмитрук