Про що говорять показники клінічного аналізу крові? (Продовження 3)

Лариса Рогульська

МИ продовжуємо знайомити наших читачів з діагностичним значенням показників клінічного аналізу крові - і в попередній статті вже обговорили такі з них, як еритроцити і гемоглобін.

Які ще показники використовуються поряд із зазначеними для контролю стану як самої крові, так і організму в цілому? Традиційно своє питання адресуємо завідуючої клініко-діагностичною лабораторією медичного центру «Флоріс» Лариса Рогульська.

- Один із таких показників гематокрит. Цей показник відображає об'ємну частку (%), яку складають еритроцити від загального об'єму крові. Як і будь-яку іншу лабораторну величину, гематокрит потрібно оцінювати в комплексі з іншими показниками. Некоректна оцінка загрожує помилковою думкою про стан здоров'я пацієнта. Наприклад, у пацієнта в стані шоку гематокрит може бути в нормі внаслідок згущення крові, однак кількість еритроцитів може виявитися зниженим за рахунок крововтрати. Тому безпосередньо після кровотечі або переливання крові величина гематокриту не є показовою для оцінки ступеня анемії. Але такі складнощі з інтерпретацією зовсім не применшують значення величини гематокриту в клініці. У нормі цей показник у дорослих жінок становить 35-47%, у дорослих чоловіків - 39-50%. Підвищення значення гематокритное величини відзначається при деяких злоякісних захворюваннях крові, може спостерігатися при вроджених вадах серця, дихальної недостатності, деяких пухлинах і поликистозе нирок. Аномально підвищений гематокрит часто зустрічається при опікової хвороби, перитоніті, зневодненні організму в результаті вираженої діареї або блювоти, іноді при діабеті.

Зниження гематокритное величини - часта ознака анемії, може зустрічатися при неконтрольованих внутрішньовенних крапельних вливань.

Одним з найважливіших показників клінічного аналізу крові, що мають відношення до еритроцитів, є ШОЕ (швидкість осідання еритроцитів). Це показник швидкості розділення крові, змішаної з реактивом, перешкоджає її згортанню, в тонкому скляному капілярі на два шари: прозорий верхній (плазма крові) і пофарбований у червоний колір нижній (еритроцити та інші клітини крові). Фактично на скільки міліметрів протягом години осядуть еритроцити, таким і буде показник ШОЕ.

У здорових дорослих чоловіків показник ШОЕ становить 1-10 мм / год, у деяких - до 15, а у чоловіків старше 50 років може бути і до 20 мм / год. У здорових дорослих жінок - 215 мм / год, у деяких - до 20, а у жінок старше 50 років може бути і до 30 мм / год. Визначення ШОЕ - обов'язковий компонент клінічного аналізу крові, що виконується з метою виявлення запалень різного характеру, а також дає можливість з великою часткою ймовірності підозрювати пухлинний процес, при якому показник характеризується стійко високими цифрами. Значення ШОЕ збільшуються також при отруєннях, гострих і хронічних інфекціях, у тому числі при запаленні легенів, остеомієліті, туберкульозі, інфаркті міокарда, захворюваннях суглобів різного походження, травмах і переломах, станах після операцій, анеміях, захворюваннях нирок, а також при прийомі деяких ліків . Зниження значень ШОЕ (наближення до нуля) може свідчити про небезпечний злоякісному захворюванні крові.

Якщо визначення описаної вище гематокритное величини сьогодні входить в аналітичну панель сучасного гематологічного аналізатора, то вимір ШОЕ припускає володіння певними практичними лабораторними навичками. У нашій лабораторії ми використовуємо світовий досвід, який полягає в застосуванні спеціальних одноразових систем забору крові (типу Vacutainer), які вже містять необхідну кількість реактиву і вакуум, що дозволяє забирати рівно стільки венозної крові, скільки потрібно для аналізу. Завдяки таким системам наші фахівці уникають можливих помилок, а значить, і ризику отримання неправильного результату аналізу.

Лікар-лаборант медичного центру «Флоріс» Сергій Дмитрук