Про що говорять показники клінічного аналізу крові? (Продовження 2)

ЛАРИСА Рогульська клінічного аналізу крові

В ПРОДОВЖЕННЯ теми діагностичного значення показників клінічного аналізу крові необхідно приділити увагу ще одному виду клітин, які є форменими елементами крові людини.

Це червоні клітини крові еритроцити. Які показники клінічного аналізу крові мають відношення до еритроцитів і яке їх діагностичне значення? Традиційно на запитання відповідає завідувачка клініко-діагностичною лабораторією медичного центру «Флоріс», кваліфікований фахівець, який щодня виконує такі дослідження, ЛАРИСА Рогульська:

- Нагадаю, що еритроцити дійсно мають червонуватий відтінок і в своїй великій сукупності обумовлюють червоний колір крові людини. В 1 л крові, за різними даними, в нормі міститься від 3,8 трильйона до 5,8 трильйона еритроцитів. Практично весь обсяг еритроцита займає найважливіший білок нашої крові - гемоглобін, в структурі якого містяться іони заліза. Тому кров людини і має червоний колір.

Концентрація гемоглобіну це самостійний показник, має величезне діагностичне значення. У нормі в 1 л крові жінки міститься 120-140 г гемоглобіну, в 1 л крові чоловіка дещо більше - 140-160 г. Частіше за все при різних захворюваннях докторам доводиться мати справу з низькими концентраціями гемоглобіну, які характерні для різного роду анемій станів, званих в народі недокрів'ям. Гемоглобін виконує найважливіші функції, пов'язані з транспортуванням по судинному руслу до всіх органів і тканин нашого організму різних сполук, в тому числі і кисню. Тому низький вміст гемоглобіну загрожує всьому організму порушенням багатьох функцій і розвитком захворювання. Природно, низька концентрація гемоглобіну - це результат, а усувати потрібно причину такої проблеми. Анемії бувають різними, але найбільш частими причинами їх виникнення є наступні: недостатнє або нераціональне харчування, часті і тривалі кровопо-тери (наприклад, шлунково-кишкові кровотечі), хронічна ниркова недостатність, різні порушення всмоктування і транспортування іонів заліза і вітамінів в організмі, гострі і хронічні отруєння хімічними сполуками, які руйнують еритроцити, опромінення іонізуючою радіацією, онкопатологія, деякі спадкові захворювання.

Більш рідкісними, але не менш небезпечними є стани, що супроводжуються аномальним підвищенням концентрації гемоглобіну в крові. Показники гемоглобіну вище нормальних можуть зустрічатися при зневодненні, у курців через високий вміст функціонально неповноцінного гемоглобіну, в результаті опіків, при деяких злоякісних захворюваннях крові. До аномально високої концентрації гемоглобіну може призвести і не контрольоване лабораторно самолікування, що супроводжується зловживанням препаратами, що містять залізо.

Як правило, описані зміни концентрації гемоглобіну супроводжують відповідні відхилення показника кількості еритроцитів в одиниці об'єму крові. Зниження кількості еритроцитів (еритроцитопенія) також спостерігається при анеміях, злоякісних захворюваннях крові (лейкеміях), онкологічних захворюваннях. Аномальне підвищення кількості еритроцитів (еритроцитоз) може бути ознакою деяких злоякісних захворювань крові, розвивається при хронічних хворобах легенів, вроджених вадах серця, хворобах нирок. Еритроцитоз може також свідчити про згущення крові внаслідок втрати рідини при блюванні, проносі, опіках або в результаті патологічного перерозподілу рідини в організмі і освіті набряків.

Діагностика і контроль терапії описаних станів досить складні і часто вимагають не просто додаткових тестів, а серйозного, продуманого аналітичного підходу. В лабораторії медичного центру «Флоріс» розроблені й успішно застосовуються спеціальні діагностичні алгоритми, що дозволяють проводити швидку, точну діагностику найрізноманітніших захворювань і ефективно контролювати застосовуване лікування.

Лікар-лаборант медичного центру «Флоріс» Сергій Дмитрук