Метод аналізу має вирішальне значення

Говорить завідуюча лабораторією «Флориса» ЛАРИСА Рогульська

ГОРМОНИ (від грец. Hormao, що в перекладі означає «збуджую») являють собою фізіологічно активні речовини, які виділяються в кров залозами нашого організму.

Гормони разом з нервовою системою забезпечують взаємозв'язок і взаємозалежність всіх фізіологічних процесів, які протікають в нашому організмі (дихання, робота серця, обмін речовин і т.д.). Іншими словами, нервова і ендокринна системи узгодять свої функції, об'єднуючись в єдиний нейрогуморальної механізм регуляції життєдіяльності організму.

Природно, показники концентрації гормонів у крові людини використовуються в клінічній практиці як діагностичні маркери самих різних патологій не тільки ендокринних органів, але й багатьох функціональних порушень в організмі. Наприклад, зміни рівня гормонів щитовидної залози можуть свідчити як про порушення функції самого органу, так і про проблеми, пов'язані з більш високими рівнями регуляції, від яких залежить стан щитовидної залози (з гіпофізом). У свою чергу, порушення гормональної активності щитовидної залози спричиняє за собою розлади обмінних процесів і цілий ряд інших проблем в організмі. Таким чином, у однієї людини може формуватися кілька пов'язаних між собою захворювань.

Визначення концентрацій гіпофізарних гормонів в крові дозволяє виявляти різні дісрегуляторних процеси в самій ендокринній системі, оскільки гіпофіз являє собою структуру, яка регулює функціональну активність більшості ендокринних залоз нашого організму.

Велике діагностичне значення має й визначення статевих гормонів, зміна рівня яких може бути причиною розвитку репродуктивної патології, проблем, пов'язаних із заплідненням і гормональним забезпеченням вагітності.

Визначення гормонального профілю є першочерговим завданням при діагностуванні захворювань, що супроводжуються порушенням обмінних процесів в організмі, наприклад цукрового діабету (визначають концентрацію інсуліну в крові), дисліпідемій, пов'язаних з ризиком розвитку атеросклерозу та ішемічної хвороби серця (визначають концентрації інсуліну, гіпофізарних, статевих, тиреоїдних гормонів ), порушень мінерального обміну (визначають концентрації кальцитоніну, паратиреоїдного та інших гормонів).

Тему діагностичного значення показників концентрації різних гормонів у крові неможливо розкрити в рамках однієї статті, насправді вона дуже обширна і досить непроста, тому їй присвячені великі розділи багатьох підручників і посібників з ендокринології.

Дійсно, важливість встановлення об'єктивної картини ендокринного статусу організму складно переоцінити. Для вирішення цього питання потрібен серйозний аналітичний підхід, який передбачає, передусім, використання сучасного лабораторного діагностичного обладнання високого класу. Тобто тільки правильно обраний метод аналізу може стати основою для отримання достовірних результатів, а значить, максимально об'єктивної картини гормонального статусу організму. Це дозволить встановити правильний діагноз і дати пацієнту максимум шансів на одужання.

Порівняно недавно, на певному етапі розвитку лабораторної медицини багато клініко-діагностичні лабораторії в нашій країні, принаймні, на рівні обласних центрів, отримали можливість виконувати досить широкий спектр гормональних досліджень, використовуючи при цьому метод імуноферментного аналізу (ІФА). Сьогодні ІФА - найпоширеніший в нашій країні метод визначення концентрації гормонів, причому переважно лабораторії використовують напівавтоматичні лінії, суттєвим негативним фактором яких є великий обсяг ручних маніпуляцій (розведення реактивів, змішування реактиву і сироватки крові, часто проведення додаткових розрахунків). У такій ситуації досить складно забезпечувати необхідну якість аналізу, а значить, і вірогідність його результату. Більш того, сам метод ІФА небездоганний і нерідко дає певні збої, які пов'язані як з якістю реактивів, так і самим аналітичним принципом ІФА. Все це значно підвищує ризик отримання помилкового результату, який тягне за собою неправильну діагностику і ставить під сумнів успіх лікування захворювання, не кажучи вже про даремно витрачені кошти.

Однак ситуація далеко не безнадійна, якщо взяти на озброєння світовий досвід в області лабораторної ендокринології. У медичному центрі «Флоріс» це вже давно стало доброю традицією.

- Ми прагнемо до самого передового і краще, керуючись двома принципами: максимально широкий спектр досліджень і висока достовірність результатів, - говорить завідуюча лабораторією «Флориса» ЛАРИСА Рогульська.

Дослідження показників гормонального статусу людини в лабораторії «Флоріс» виконуються на сучасному аналізаторі Immulite (Siemens, США). Це прилад, який автоматично виконує хемілюмінесцентний імунологічний аналіз, причому система Immulite автоматизує весь процес аналізу, виключаючи вплив людського фактору, а значить, і помилки, пов'язані з ним.

Хемілюмінесцентний імунологічний метод аналізу вигідно відрізняється від ІФА, перш за все, більшою аналітичної чутливістю і специфічністю. Це дозволяє з високою точністю визначати концентрації гормонів і вловлювати найменші зміни їх у часі (відстежувати динаміку). Immulite має внутрішню систему контролю якості виконання аналізу і систему індикації нормальної роботи найважливіших вузлів приладу. Виконання аналізу на Immulite припускає використання лише оригінальних реагентів, що дозволяє уникнути проблем, пов'язаних з невідповідністю реактивів, вкрай негативно відбиваються на якості аналізу.

Перевага хемілюмінес-центной імунологічного методу, реалізованого в аналітичній системі Immulite, очевидно і доведено багатьма науковими роботами українських та зарубіжних фахівців у цій галузі. Прилади такого класу широко використовуються в провідних лабораторіях США і Європи.

Відкрита політика лабораторії «Флоріс», спрямована на максимальне задоволення потреб кожного пацієнта, використання в роботі автоматизованих, надійних, високочутливих і специфічних аналітичних технологій це хороша альтернатива при виборі рішення діагностичних питань, від якого в медицині залежить дуже багато.