Аденому простати запускати не можна!

Не доводьте захворювання до стадії, коли операція буде неминуча

Уролог-андролог медичного центру «Флоріс» МАДІ МАЖЕД Ейса

НАЙБІЛЬШ часто зустрічається у чоловіків доброякісна пухлина - аденома передміхурової залози, яка зберігає будова залозистої вихідної тканини. У 60% чоловіків старше 50 років і 75-90% - старше 65 років відбуваються зміни у вигляді розростання залізистої тканини в області шийки сечового міхура.

Коли необхідно звернути найпильнішу увагу на стан передміхурової залози, до яких наслідків може призвести запущена аденома простати і при яких симптомах слід негайно звернутися до лікаря, нам розповів кандидат медичних наук, уролог-андролог медичного центру «Флоріс» МАДІ МАЖЕД Ейса:

- По будові і розташуванню розрізняють три види аденоми.

У першому випадку пухлина через сечівник проникає всередину сечового міхура, деформуючи внутрішній сфінктер і порушуючи його функцію. Пухлина другого виду збільшується у бік прямої кишки, сечовипускання порушується незначно, але втрата скоротливої ​​здатності простатичної частини уретри не дозволяє повністю звільнити сечовий міхур. У третьому випадку при рівномірному ущільненні простати під тиском аденоми без її збільшення не спостерігаються ні затримка сечі у сечовому міхурі, ні порушення сечовипускання. Це найбільш сприятливий вид аденоми.

Причини розвитку аденоми передміхурової залози на сьогодні до кінця не з'ясовані. Вважається, що аденома передміхурової залози є одним з проявів чоловічого клімаксу. Таким чином, захворіти аденомою простати ризикує кожен літній чоловік. Не виявлено достовірному зв'язку між виникненням аденоми передміхурової залози і статевою активністю, сексуальною орієнтацією, вживанням тютюну і алкоголю, перенесеними запальними і венеричними захворюваннями статевих органів.

Пухлина ця, хоча і доброякісна, може бути дуже небезпечною у випадках, коли її розвиток протікає безсимптомно і пацієнт не знає про захворювання. Результатом стають різні порушення сечовипускання: часті позиви, нетримання сечі і затримка сечовипускання. На відміну від перших двох стадій розвитку аденоми простати, при яких її можна лікувати консервативним шляхом з використанням лікарських препаратів, при третій стадії вже необхідне оперативне втручання. Тому для профілактики аденоми простати дуже важливі профобследованія, що допомагають виявити захворювання на ранній стадії, - після 45 років їх потрібно проводити не рідше одного разу на рік.

- При яких симптомах потрібно звертатись до лікаря відразу, не чекаючи чергового обстеження?

- У клінічному перебігу хвороби розрізняють три стадії. Перша стадія, «стадія провісників», характеризується почастішанням сечовипускання, особливо вночі, іноді до 5-8 разів. Струмінь сечі стає млявою. Поступово сечовипускання утруднюється. Щоб спорожнити міхур, доводиться тужитися. Якщо аденома розвивається по першому увазі, можливо нетримання сечі під час сну внаслідок довільного розслаблення сфінктера, так як деформований аденомою внутрішній сфінктер не перешкоджає її витіканню з сечового міхура. Залишкової сечі в першій стадії зазвичай не буває. Повне спорожнення міхура досягається завдяки компенсаторної функції його м'язової стінки (детрузора), по мірі иссякания якої хвороба переходить у другу стадію. Тривалість першої стадії суто індивідуальна, іноді до 10-12 років. У найгіршому випадку хвороба проходить обидві стадії за 1-2 роки. На другій стадії симптоми захворювання виражені більш інтенсивно. Струмінь сечі стає стрімкою, переривається краплями, хворий змушений тужитися, що може призвести до утворення грижі або випадання прямої кишки. Слідом за властивою першій стадії гіпертрофією м'язових волокон детрузора настає їх витончення, атонія. Залишкова сеча, спочатку складова 100-200 мл, пізніше доходить до 300-500 мл, а іноді до літра і більше. У цій стадії переохолодження, застуда, передержаніе сечі, перевтома, психічні стреси, порушення дієти і вживання спиртних напоїв (включаючи пиво) можуть викликати повну затримку сечі: болісні позиви переходять в болі в промежині, а потім в надлобковій області і попереку. Якщо перехід першій стадії в другу настає не завжди, то друга неминуче переходить у третю. У третій стадії скорочувальна здатність міхура падає до мінімуму, кількість залишкової сечі збільшується до 1,5-2 літрів. Сечовий міхур різко розтягнутий, його контури проглядаються у вигляді кулястої або овальної пухлини, яка доходить до пупка, а іноді піднімається і вище, його чутливість знижується, хворі менше страждають від затримки сечі і помилково вважають, що наступило поліпшення. Тим не менш, вночі, а потім і вдень сеча періодично або весь час виділяється мимоволі, краплями з переповненого сечового міхура. Пацієнтам доводиться постійно користуватися сечоприймачем. У третій стадії проявляється цілий ряд ускладнень, викликаних порушенням роботи нирок: повна втрата апетиту, слабкість, спрага, сухість у роті, нудота, запори. Пригніченість, виснаження, запах сечі з рота є симптомами самоотруєння азотистими шлаками, підвищена температура свідчить про загострення інфекції - постійного супутника застійної сечі. Хворим потрібна негайна медична допомога.

- Яке обстеження потрібно пройти, щоб підтвердити розвиток аденоми?

- Одним з етапів діагностики аденоми простати є такий делікатний метод, як пальцеве ректальне дослідження - лікар вводить в пряму кишку хворого палець, яким обмацує передміхурову залозу, визначає її розміри, форму, консистенцію, болючість, наявність борозенки між частками простати (у нормі вона повинна бути).

Крім того, необхідно зробити ультразвукове дослідження передміхурової залози і лабораторне дослідження на простатоспецифічний антиген (PSA-тест), щоб виключити злоякісний характер виявленої пухлини. Для цього потрібно високоточне ультразвукове та лабораторне обладнання експертного класу, яке є в нашому центрі. Ультразвукові сканери кращих світових виробників допоможуть лікареві побачити пухлину на ранніх стадіях її розвитку, а унікальне лабораторне обладнання - визначити, є зароджується пухлина рак простати або доброякісної аденомою, яку на цьому етапі розвитку можна успішно лікувати консервативним шляхом.

- Чи існують методи профілактики аденоми передміхурової залози?

- На жаль, підтверджених даних про профілактику аденоми простати на сьогодні не існує. Є дані про те, що деякі препарати фітотерапії, наприклад, екстракт кори африканської сливи, знижують ризик виникнення аденоми і підвищують потенцію, але ці відомості не підтверджені клінічними дослідженнями. Ні в якому разі не можна для профілактики аденоми приймати ті препарати, які використовуються для її лікування. Тому для профілактики аденоми передміхурової залози можна порекомендувати всім чоловікам старше 50 років обов'язково раз на рік ходити до уролога для обстеження.