Захиститися від раку шийки матки допоможе скринінг

Лікар-гінеколог медичного центру «Флоріс» ІРИНА КУЧЕРЕНКО

ЯК правило, ми звертаємося до лікаря, коли захворювання вже не тільки розвинулося, але і почало виявлятися хворобливими симптомами.

Звичайно, в цьому випадку лікування буде менш ефективним, ніж на ранній стадії, коли хвороба ще не проявилася. Для деяких же захворювань від своєчасного виявлення залежить не тільки успіх, але і сама можливість лікування. Саме тому вкрай важливою процедурою в житті будь-якого сучасного людини є скринінг - регулярне проведення обстежень людей, які вважають себе здоровими, для виявлення захворювань, що протікають безсимптомно, або ризику їх розвитку. Скринінг просто необхідний українкам - кожна шоста з них страждає на злоякісні новоутворення. Часто вони виявляються вже на пізніх стадіях. А обстеження хоча б раз на рік дозволяє не тільки почати лікування раку на ранній стадії розвитку, коли він протікає без симптомів, але й запобігти його появі. Яким чином - нам розповіла лікар-гінеколог медичного центру «Флоріс» ІРИНА КУЧЕРЕНКО:

- Захворювання шийки матки ділять на запальні, фонові і передракові. Фонові захворювання вкрай рідко призводять до виникнення раку, але вимагають постійного спостереження. До них відносяться псевдоерозії різного походження, лейкоплакія, еритроплакія, поліпи і плоскі кондиломи. До передракових захворювань відносяться всі ступені дисплазії.

Щоб встановити можливе їх наявність, лікар-гінеколог під час скринінгу знайомиться з історією хвороби, проводить огляд, забір матеріалу для цитологічного та бактеріоскопічного методу дослідження, розширену кольпоскопію процедуру огляду шийки матки за допомогою кольпоскопа. У медичному центрі «Флоріс» на сучасному рівні можна провести відеокольпоскопія, при якій жінка бачить на екрані монітора стан шийки її матки. Це безболісна процедура, що дозволяє встановити точний діагноз і визначитися з методом лікування такої патології. Також згідно стандартам для діагностики потрібні клініко-лабораторні обстеження: загальний аналіз крові, аналіз крові на глюкозу, RW, ВІЛ, HbsAg, загальний аналіз сечі, біохімічний аналіз крові, коагулограма та допоміжні методи дослідження - аналізи на венеричні інфекції і гормони, УЗД органів малого тазу. Звичайно ж, щоб ці дослідження були максимально інформативними, вони повинні проводитися за допомогою сучасної високоточної апаратури, яка використовується в медичному центрі «Флоріс». Вона дозволяє не тільки поставити точний діагноз, але і виявити найменші ознаки злоякісного захворювання - від змін у складі крові та сечі до візуалізації самих крихітних новоутворень.

Вже при первинному огляді лікар може виявити ранку на шийці матки - це ерозія. Вона може розвиватися також після травматичних пологів, абортів та інших внутрішньоматкових втручань, при яких на шийці матки утворюються розриви і формується ерозірованний ектропіон. Також з ерозії може розвинутися лейкоплакія - ущільнення на шийці матки у вигляді білої плями, еритроплакія червона пляма, що легко кровоточить, якщо до нього доторкнутися, або кіста шийки матки - пухирці, наповнені рідиною, розташовані під слизовою оболонкою на поверхні шийки матки. Ерозія може довго існувати, ніяк не проявляючись, але нерідко вона призводить до розвитку дисплазії, а це - пряма дорога до передраку, як і поліпи шийки матки (вирости різної структури на поверхні шийки або в її каналі). У наступному номері ми розповімо про передракових захворюваннях шийки матки. Але візит до гінеколога, щоб визначити стан свого здоров'я, краще запланувати вже зараз.