Захиститися від раку шийки матки допоможе скринінг (продовження)

Лікар-гінеколог медичного центру «Флоріс» ІРИНА КУЧЕРЕНКО

В МИНУЛОМУ номері ВШ писав про важливість і необхідність скринінгу - регулярного обстеження лікарями здорових пацієнтів з метою виявлення не проявляють себе захворювань.

Нагадаємо, особливо важливий скринінг для українських жінок, кожна шоста з яких страждає злоякісними новоутвореннями, найчастіше виявляються на пізніх стадіях. До їх виникненню може призвести навіть таке поширене захворювання, як ерозія шийки матки - якщо її не лікувати. Що вже говорити про хвороби, які класифікуються як передракові: в першу чергу до таких хвороб можна віднести дисплазію шийки матки - наявність патологічних змін в клітинах епітелію шийки матки.

Розповідає лікар-гінеколог медичного центру «Флоріс» ІРИНА КУЧЕРЕНКО:

- Не можна забувати про тих захворюваннях, які можуть стати причиною раку шийки матки, дисплазії, лейкоплакії, ерозії шийки матки, поліпи, кондиломи і т.п. Тому краще виявляти їх і лікувати на безпечних стадіях розвитку.

Безпосередньо дисплазії шийки матки бувають трьох ступенів: легка, помірна і важка - залежно від глибини ураження. Чим глибше процес, тим важче дисплазія. Дисплазія не видна неозброєним оком і може визначатися тільки при спеціальних дослідженнях як на патологічно зміненої шийці матки, так і у здорових жінок. У більшості випадків вона протікає безсимптомно - тому виявити її можна лише за допомогою профілактичного обстеження (щорічно).

Дуже важливо, щоб дослідження проводилися на обладнанні сучасного рівня, на високоточній апаратурі, як та, що використовується в медичному центрі «Флоріс». Наприклад, відеокольпоскопія дозволяє поставити попередній діагноз патології шийки матки. Ця процедура безболісна, зображення шийки матки виводиться на екран комп'ютера і документується в протоколі. Під час процедури проводиться забір матеріалу для цитологічного та бактеріоскопічного дослідження (мазки).

Якщо виявлено підозрілий ділянку на шийці матки, пропонується біопсія для подальшої гістологічної інтерпретації. Частим супутником дисплазії є вірус папіломи людини, який при тривалому існуванні призводить до розвитку раку шийки матки. Починати лікування передракових захворювань потрібно з усунення причини - фонового захворювання або гормональних порушень, вірусних захворювань, імунологічних порушень. Іноді, якщо процес не має давньої історії, цих заходів буває достатньо для усунення патології. Але найчастіше через пізнє звернення доводиться вдаватися до хірургічного лікування шийки матки: діатермохирургичеськой метод, кріодеструкція, лазерна деструкція, хімічна деструкція, радіохвильова хірургія, ексцизія шийки матки, ампутація шийки матки, реконструктивно-пластичний метод, гістеректомія.

У медичному центрі «Флоріс» ми користуємося найсучаснішим методом - радіохвильової хірургією. Її переваги - атравматичного, відсутність післяопераційного болю. Радіохвильове дія виконується без фізичного мануального тиску чи дроблення клітин тканин. Радіокоагулятор виключає опіки. Після радіохвильових маніпуляцій не буває таких неприємних післяопераційних наслідків, як біль, набряк, запалення, які часто з'являються після застосування традиційних засобів. Відповідно, загоєння йде набагато швидше.

Чим раніше дисплазія буде виявлена​​, тим простіше і безболісніше її можна вилікувати, після чого пацієнтка ще деякий час перебуватиме на обліку і проходити регулярні обстеження.

Таким чином, головним способом профілактики раку шийки матки та важкого ступеня дисплазії є регулярні обстеження у гінеколога. Особливо вони необхідні жінкам, які перебувають у групі ризику: рано почали статеве життя, часто змінюють партнерів, багато народжували або багаторазово піддавалися різним внутрішньоматкових втручань, які мають тривалі запальні захворювання, інфекції, що передаються статевим шляхом, особливо вірус папіломи людини, що палить (доведено, що нікотин , накопичуючись в тканинах шийки матки, сприяє розвитку раку), з порушеннями імунітету і т.д. Тому не варто відкладати відвідування лікаря.