Якщо у вас виявлений вірус папіломи ...

Лікар-гінеколог медичного центру «Флоріс» ІРИНА КУЧЕРЕНКО

Папіломавірус генітальний герпес, досить поширене інфекційне захворювання, що передається статевим і контактнобитовим шляхами зараження (при спільному користуванні предметами особистої гігієни).

За статистикою, на нього страждає кожен шостий житель Землі. Особливість захворювання - його швидке поширення, поява множинних виростів - папілом, бородавчастих утворень на шкірі та слизовій статевих органів. Ці розростання, особливо розташовані на шийці матки, можуть перейти в злоякісне стан, тому своєчасна діагностика і лікування папіломавірусу відіграє важливу роль в профілактиці раку. Про причини і лікуванні вірусу папіломи людини нам розповіла лікар-гінеколог медичного центру «Флоріс» ІРИНА КУЧЕРЕНКО:

- Збудниками захворювання є близько 70 видів вірусу папіломи людини (ВПЛ). Воно передається статевим шляхом від хворої до здорової людини, але вірус може знаходитися в організмі зовні здорової людини (зазвичай - чоловіки), нічим себе не проявляючи. Фактори, що сприяють проникненню вірусу через шкіру і слизові, - мікротравми, садна, расчеси, порушення правил особистої гігієни. Нервові стреси, ослаблення організму хронічними захворюваннями, інфекціями також можуть створити умови для розвитку ВПЛ. Захворювання вражає осіб, що живуть безладним статевим життям, вживають алкоголь, наркотики.

У жінок захворювання починається з появи окремих м'яких виростів - кондилом на шкірі статевих органів, промежини, навколо заднього проходу. Ці утворення швидко розростаються, зливаючись в цілі ділянки з шорсткою ворсинчастою поверхнею. При ураженні піхви і шийки матки характерні виділення з неприємним запахом. В залежності від прихильності до нетрадиційних видів сексу може бути уражена шкіра анальної області та слизова прямої кишки або слизова ротової порожнини, язика, глотки. Описані навіть випадки розташування кондилом у гортані на голосових зв'язках, в порожнині носа. У чоловіків папіломи більш плоскі, мають вигляд бородавок, розташовуються на голівці і під крайньою плоттю. Множинні кондиломи схильні до виразки і нагноєння.

Діагностика та лікування папіломавірусу

Діагностика ВПЛ не становить труднощів. Проводиться ретельний огляд статевих органів - шкіри і слизової оболонки, виконується зіскрібок шкіри в області папілом, біопсія з наступним мікробіологічним і цитологічним дослідженням. Жінкам обов'язково проводиться кольпоскопія з ретельним оглядом шийки матки, призначається УЗД матки і придатків. Досліджується кров на онкомаркери, стан імунітету. Крім діагностики за допомогою огляду, кольпоскопа і мікроскопа на сучасній апаратурі медичного центру «Флоріс» існує класична ДНК-діагностика ПВІ, як будь-якої вірусної інфекції, - метод ПЛР. За допомогою цього методу визначають різні типи вірусу. Онкогенну небезпеку ВПЛ представляє тільки на шийці матки і головці статевого члена. Папіломатоз шкіри, піхви, зовнішніх статевих органів не небезпечний з точки зору онкології, і лікування його залежить від вираженості косметологічного дефекту, бажання пацієнтки і вираженості сверблячки - частого супутника ПВІ. До фахівців із цією проблемою найчастіше звертаються жінки, які з більшою підозрілістю ставляться до змін у своєму організмі. При виявленні ПВІ у жінок необхідно обстежити і партнера. Діагностикою та лікуванням ПВІ у чоловіків займається лікар-уролог, дерматовенеролог та вірусолог. Для лікування папіломавірусу застосовуються як місцеві, так і загальні заходи, спрямовані на видалення з організму вірусу і кондилом. Використовується деструкція кондилом радіохвильові методом, також уражені ділянки змащуються спеціальними кремами-імуномодуляторами, що створюють в тканинах противірусний імунітет. При кондиломах шийки матки обов'язкове біопсія. Загальне лікування полягає в підвищенні противірусного імунітету шляхом призначення імуномодуляторів, інтерферону, противірусних вакцин.

Серед заходів профілактики вірусу перше місце займає пропаганда здорового способу життя (попередження про шкоду раннього початку статевого життя, великого числа статевих партнерів, пологів та абортів у молодому віці), боротьба з курінням, використання бар'єрних методів контрацепції, профілактика і виявлення факторів ризику розповсюдження папіломавірусної інфекції та інших інфекцій, що передаються статевим шляхом. Тим більше, інфекційних агентів, серед яких перше місце займає ВПЛ, належить важлива роль у виникненні передракових станів. Постійне (персистуюча) носійство вірусу папіломи людини призводить до розвитку інвазивного раку шийки матки. Також важливим заходом профілактики є цервікальний скринінг, тобто обстеження всіх жінок з метою виявлення і своєчасного лікування передракових змін шийки матки.

Що робити, якщо у вас виявлений вірус папіломи людини?

Перш за все - не панікувати. Виявлення вірусу ще не означає, що у вас рак. Просто ви заздалегідь попереджені про те, що захворювання може з'явитися. Необхідно звернутися в медичний центр «Флоріс» до лікаря-гінеколога і провести додаткові дослідження, такі як онкоцитологію і кольпоскопія (детальний огляд шийки матки під збільшенням). При необхідності для встановлення точного діагнозу може бути взятий зразок тканини (біоптат) для гістологічного дослідження. Якщо лікар не виявить ніяких ознак хвороби, то немає необхідності в проведенні лікування, так як, найімовірніше, організм впорається з вірусом самостійно. Але в цьому випадку знадобиться повторне обстеження через рік. Якщо ознаки хвороби будуть виявлені лікарем на ранній стадії - стадії передраку, то лікування не представляє ніякої складності і практично не має побічних наслідків.