Ультразвукова діагностика позаматкової вагітності

Геннадій Яровий

ПОЯВА маленького чоловічка в родині довгоочікувана радість для більшості людей, а материнство - основне призначення жінки. Але до появи цього чоловічка на світло повинне пройти багато часу.

І очікування може захмаритися позаматковою вагітністю, тобто неправильним розташуванням плідного яйця в дітородних органах. Найчастіша форма захворювання - трубна вагітність (до 99%), тобто розташування плідного яйця в одній з маткових труб. З максимальною частотою ця грізна патологія зустрічається в період найбільшої дітородної активності жінок, тобто в 20-35 років. Частота її неухильно зростає і в даний час в три рази перевищує аналогічні показники десятирічної давності. Звернутися до розмови про цю патологію нас змусило те, що позаматкова вагітність є одним з найсерйозніших захворювань у жінок, оскільки вимагає обов'язкового і невідкладного хірургічного втручання, яке часто здійснюється за екстреними, а іноді і по життєво важливим показаннями.

- Що є причиною такої патології?

- Причина криється в будові маткових труб, через які заплідненої яйцеклітини важко дістатися до порожнини матки. Одна з головних причин перенесені жінкою раніше інфекції матки, її придатків, сечового міхура, прямої кишки і т.д. Крім того, до позаматкової вагітності можуть привести вроджені зміни в маткових трубах, їх доброякісні пухлини, перенесені раніше хірургічні операції на маткових трубах, ендометріоз, аборти і гормональні порушення. Ці фактори сприяють звуженню просвіту труби і зміні її рухової активності і, як наслідок, порушення прохідності. Доведено і шкідливий вплив куріння на цей процес. Ризик позаматкової вагітності у жінок, що палять в два рази вище, ніж у некурящих, що пояснюється несприятливою дією нікотину на війчасті клітини слизової маткової труби.

- Що необхідно для якісної і своєчасної діагностики позаматкової вагітності?

- Для цього необхідно мати в медичному центрі висококваліфікованих лікарів-гінекологів та ультразвукових діагностів, висококласне ультразвукове обладнання та сучасну лабораторію. Все це є в медичному центрі «Флоріс», і ми завжди готові допомогти жінкам, з якими сталося таке нещастя. За час існування центру «Флоріс» силами наших лікарів було врятовано життя багатьом жінкам з такою патологією. Це не перебільшення, так як позаматкова вагітність, за статистикою, при ультразвуковому дослідженні виявляється в 810% випадків, а при наявності такої апаратури, як у нас, цей відсоток піднявся до 25%. Кожне успішне розпізнавання трубної вагітності на першому етапі її розвитку ми розцінюємо як справжню діагностичну перемогу - торжество сучасної медичної технології і професіоналізму над сліпий і непередбачуваною випадковістю, коли саме жізнеобразующій людське начало (зачаття і прогресуюча вагітність) виступає в якості надзвичайно небезпечного та агресивного патогенного чинника.

- Як виключити позаматкову вагітність?

- Cамий вражаючий спосіб виключення позаматкової вагітності - коли у жінки виявили нормально протікає вагітність. У такому випадку турбуватися, що паралельно у вашому організмі розвивається позаматкова вагітність, немає потреби. Грунтується цей спосіб на медичною статистикою: маткова вагітність з позаматковою поєднуються лише в одному випадку на 20000 вагітностей. Другим справою - треба звернутися до лікаря-гінеколога і на ультразвукове дослідження.

- Що бачить лікар при цьому за допомогою УЗД?

- У першу чергу він може встановити, чи є у жінки вагітність взагалі, ну а потім її місцерозташування. Якщо плідне яйце не знаходиться в порожнині матки, то обстежують всі органи і тканини навколо неї. Найбільш достовірним ультразвуковим критерієм позаматкової вагітності є виявлення плідного яйця з ембріоном поза порожнини матки, але це зустрічається вкрай рідко. Сьогодні за допомогою УЗД ми можемо побачити позаматкову вагітність дуже рано - на терміні 4-6 тижнів, що скоротило число смертельних випадків від цього грізного захворювання в 15 разів.

- Яке УЗД найбільш інформативно - «зовнішнє» або «внутрішнє»?

- До недавнього часу більш широке застосування мало так зване зовнішнє обстеження через передню черевну стінку, яке виконується при максимально наповненому сечовому міхурі. Цей орган використовується нами як своєрідне акустичне «вікно», через яке видно органи малого тазу. Однак Подкожножіровая клітковина черевної стінки жінки є якоюсь перешкодою, вона розсіює і частково поглинає ультразвук, а отже, інформативність дослідження знижується. Через це в нашому медичному центрі прийнято проводити дослідження двома способами, тобто після дослідження через живіт ми проводимо трансвагінальне дослідження («внутрішнє» УЗД). За рахунок наближення датчика до досліджуваних органів нам вдається одержати більш якісне зображення з опрацюванням дрібних структур. З використанням трансвагінального датчика діагностика маткової вагітності можлива при затримці місячних на 3-5 днів. На цьому терміні вже можна розглянути плодове яйце, діаметр якого в міліметрах приблизно дорівнює числу днів затримки. Плодове яйце в області придатків матки виявляється за допомогою вагінального датчика в 25% випадків.

- А як проявляє себе позаматкова вагітність?

- Симптоматика при ній стерта. Першими симптомами можуть бути слабке запаморочення, нудота, блювання, порушення менструального циклу, невизначені болі внизу живота, кровомазання, «незвичайні» останні місячні і т.д. При розриві маткової труби жінка відчуває кинджальний різкий біль у животі аж до втрати свідомості.

- А як лікарі зараз борються з цією патологією?

- Після виявлення позаматкової вагітності проводиться хірургічна операція. Якщо вона виявлена ​​на ранніх термінах-застосовується лапароскопічний метод. При цьому роблять невеликий розріз і в нього вводять лапароскоп, забезпечений оптичною системою, яка дозволяє лікарю бачити на моніторі позаматкову вагітність і обережно проводити необхідні маніпуляції. Це щадна операція, при ній органи і тканини мало травмується. Лікарями розробляються і нові методики боротьби з цим грізним захворюванням, при яких у ряді випадків можна взагалі уникнути операції внаслідок застосування методики локального введення в порожнину плодового яйця під контролем трансвагінального датчика медикаментозних речовин, що руйнують тканини плідного яйця.

Як бачимо, точний діагноз позаматкової вагітності встановити дуже складно навіть при найсучасніших методах дослідження. Тому при найменших підозрах на трубну вагітність жінку необхідно госпіталізувати по швидкій допомозі », що й робиться співробітниками нашого медичного центру.