Ультразвукова діагностика кіст яєчників

Геннадій Яровий

СЬОГОДНІ ми хочемо поговорити про діагностику ще одного грізного захворювання у жінок - кісти яєчників. Наш співрозмовник - лікар вищої категорії, заввідділом-ням ультразвукової діагностики медичного центру «Флоріс» ГЕННАДІЙ ЯРОВИЙ.

- Кіста - це що утворюється в яєчнику порожнина, заповнена рідиною. За своєю природою вона відноситься в основному до доброякісних пухлинних новоутворень. До 96% цих утворень складають такі кісти, як фолікулярна кіста, кіста жовтого тіла, ендометріоїдна, серозна киста і параоваріальні. До 90% в цьому списку займають дві перші найбільш часто зустрічаються, так звані функціональні кісти, тобто які утворюються в процесі функціонування яєчника. Після загибелі яйцеклітини або жовтого тіла відбувається розсмоктування таких кіст і наступають змінені місячні. Такі кісти в основному не потребують хірургічного втручання, а лише динамічного спостереження протягом 1-3 місячних циклів і гормональної корекції. Ці медичні заходи дозволяють уникнути як важкої психологічної травми пацієнтки, так і операції.

- Які причини утворення кіст яєчників?

- Причини досі невідомі, але одна з головних гіпотез - порушення співвідношення гормонів гіпофіза, що регулюють роботу яєчників. Їх виділення в свою чергу регулюється центральною нервовою системою. Постійні стреси, жорсткі дієти для схуднення, статеві інфекції - всі ці фактори змінюють роботу яєчників. Велике число пухлин яєчників виявляється у жінок старше 40 років: саме в цьому віці настає значна перебудова в системі, що регулює роботу яєчників.

- А як клінічно виявляють себе кісти яєчників?

- У більшості випадків вони себе нічим не виявляють. У багатьох пацієнток відзначається порушення менструального циклу у вигляді затримок місячних. Наступаючі після затримки місячні більш рясні, ніж зазвичай, або більш мізерні. Або ж є більш довгостроково мажучі кров'яні виділення. Найбільш часта скарга хворих з кістами яєчників - тупі, ниючі болі внизу живота, іноді в пахових областях. Надалі, після стабілізації розмірів кісти, ці болі поступово зникають. Можуть з'являтися болі і під час місячних, обумовлені травмою в момент розриву і спорожнення кісти або її тиском на сусідні органи. До відносно рідкісним ускладнень слід віднести перекрут ніжки кісти або її розрив з порушенням цілісності судини і крововиливом в малий таз. Клінічно ці ускладнення, як прищепило, починаються з сильних болів внизу живота, що супроводжуються нудотою, блювотою. Причому біль часто посилюється при натисканні на кісту під час дослідження. В основному кісти виявляються випадково при гінекологічному або ультразвуковому дослідженні.

- А як допомагає в діагностиці кіст ультразвукова діагностика та що при цьому бачать лікарі на екранах моніторів?

- УЗД органів малого тазу у розпізнаванні кіст і пухлин яєчників має особливу значущість, оскільки клінічна картина багатьох захворювань буває ідентична, а дані гінекологічного дослідження неспецифічні. У цих умовах саме УЗД є основою діагностичного процесу, від результатів якого залежить доля хворий. Дана область ультразвукової діагностики представляє значні труднощі в плані диференціації, коли протягом одного дослідження за короткий час лікар УЗД повинен виключити наявність варіантів норми, запальних захворювань, пухлин матки і яєчників і, головне, провести диференціальну діагностику між різними видами кіст і пухлин яєчників. Це накладає на фахівця величезну відповідальність.

Ну а тепер розглянемо, що бачить лікар УЗД при дослідженні органів малого тазу. Як відомо, основним ультразвуковим ознакою кісти є виявлення рідинного освіти в проекції яєчника, обмеженого капсулою. Воно виникає в результаті накопичення секрету. Різні види кіст відрізняються один від одного розмірами, товщиною капсули, кровопостачанням, різним внутрішнім вмістом, розростаннями усередині порожнини кісти і т.д. Щоб зробити правильні висновки в результаті УЗ-дослідження, потрібно розглянути все це за допомогою вагінального датчика. Під час УЗД цей датчик підводять впритул до досліджуваного органу і вивчають його стан. Точність такої діагностики наближається до 100%. Наприклад, фолікулярні кісти при УЗД виглядають як кулясті рідинні утворення з тонкою рівною стінкою. Вони змінюють свою форму і розміри при гідродинамічної пробі (натисканні датчиком). Іноді при цьому кісти можуть самоліквідуватися прямо на очах у лікаря УЗД. А ось кісти жовтого тіла відрізняються різноманітним внутрішнім будовою і можуть мати щільні включення через згустків крові. Ендометріоїдних кіст мають внутрішній вміст, що зовні нагадує шоколад, тому їх ще називають «шоколадними». Вміст їх не зміщується в процесі дослідження. Вони відрізняються товстою стінкою, що має подвійний контур. Ці кісти збільшуються перед місячними. Вони виникають зі шматочків тканини, зазвичай вистилає порожнину матки, але іноді «переселяються» в інші органи і тканини внаслідок гормонального зрушення в організмі, що супроводжується зниженням імунітету жінки. Серозні кісти - дуже нагадують за своєю формою фолікулярні, але виникають в основному у жінок в передменопаузальному періоді. Вони розташовуються високо над маткою, легко зміщуються при натисканні датчиком. Інші дві рідкісні різновиди кіст - параоваріальні, що знаходяться близько яєчників і в його зв'язках, і дермоїдна кісти. По суті це доброякісні пухлини, які виросли з зародкової тканини, тому вони можуть бути виявлені навіть у дівчаток. Такі кісти мають округлу форму з рівною тонкою капсулою, це видно при УЗД. Параоваріальні кіста з однорідним вмістом, а поруч з нею здоровий яєчник. Дермоїдна кісти мають неоднорідну структуру і щільні включення. Їх вміст - в основному жир, волосся, зуби та інше. Але коли утворення в малому тазу дуже швидко ростуть, всередині їх з'являються перемички і множинні різні розростання, нерівномірне потовщення стінок, підвищені кровотоки, тоді це викликає настороженість у лікарів УЗД, так як такі симптоми характерні вже для злоякісних пухлин, діагностика яких дуже складна. У рамках нашої розмови ми її розглядати не будемо.

- А що жінці потрібно робити при виявленні какойлібо з цих кіст?

- У першу чергу їй треба відвідати лікаря-гінеколога, який призначить необхідне дообстеження, а потім лікування та контрольне УЗ-спостереження. Все це можна зробити в нашому медичному центрі, де є УЗ-апаратура експертного класу, висококваліфіковані лікарі та лабораторія з найкращим обладнанням. Тому не відкладайте візит до нас в медичний центр «Флоріс», якщо у вас є проблеми зі здоров'ям.