Синдром хронічної тазової болі

Лікар-гінеколог медичного центру «Флоріс» ІРИНА КУЧЕРЕНКО

У ПРАКТИЦІ багатьох клініцистів (гінекологів, урологів, неврологів, онкологів, лікарів загальної практики і т.д.) зустрічаються хворі, які страждають ниючим болем внизу живота, в попереку.

У цьому випадку потрібно обов'язково встановити викликає їх захворювання, адже воно може виявитися чим завгодно - від звичайного запалення до раку сечового міхура або позаматкової вагітності. Докладніше про можливі причини синдрому хронічної тазової болі нам розповіла лікар-гінеколог медичного центру «Флоріс» ІРИНА КУЧЕРЕНКО:

- Синдром хронічної тазової болі (СХТБ) - це стан, що характеризується наявністю неспецифічної болі в промежині, області прямої кишки або попереку, що триває більше 6 місяців з невизначеним початком. Біль може бути генітального, урологічного, проктологічного походження, спостерігаються також м'язово-зв'язкові, кісткові і неврологічні причини больового синдрому. Синдром тазового болю зазвичай несе чимало проблем, особливо жінкам наявність нечітко локалізованої болю в нижніх відділах живота, рясні менструації, міжменструальні кровотечі, хворобливі статеві зносини, поганий настрій, підвищена стомлюваність, дратівливість, порушення сну і відчуття втоми - все це нормального життя не сприяє, у більшості жінок при цьому виникають сексуальні проблеми.

Одним з найбільш поширених захворювань, при якому на тазову біль скаржаться жінки, є ендометріоз. Це захворювання проявляється розростанням тканини, схожої на ендометрій (внутрішню оболонку матки), за межами внутрішньої поверхні матки. Ранній початок менструацій, тривалий і багатий характер менструальних кровотеч, порушення менструального циклу, запальні захворювання статевих органів, аборти, відмова від народження, грудного вигодовування дитини, ожиріння, куріння, вживання алкоголю - все це сприяє його виникненню. Основним і найбільш болісним симптомом ен-дометріоза є болі, зазвичай виникають або посилюються під час менструації (дисменорея), іноді нестерпні. Крім того, у 25-40% хворих виникає біль під час статевого акту - характерна ознака локалізації осередків ендометріозу позаду матки. Болі під час сечовипускання і дефекації виникають при ураженні ендометріозом стінок сечового міхура і прямої кишки. Втім, бувають випадки, коли ендометріоз розвивається безсимптомно і виявляється при обстеженні з приводу іншого захворювання.

Однією з головних небезпек при ендометріозі є можливість переродження його в рак матки і яєчників. Крім того, дуже важке наслідок ендометріозу - безпліддя. Якщо вогнища ендометріозу локалізуються на маткових трубах, яєчниках, стінках малого тазу, порушується прохідність маткових труб, яйцеклітина з яєчника не може потрапити в маткову трубу і бути заплідненої. Крім цього, при ендометріозі у яєчниках часто порушуються процеси дозрівання фолікула і овуляції, страждає функція жовтого тіла. Тому дуже важлива своєчасна діагностика даного захворювання. Як правило, воно виявляється симптомами, схожими на ознаки цілого ряду інших захворювань, і для постановки точного діагнозу часто доводиться вдаватися до спеціальних методів дослідження (ультразвукова діагностика, лапароскопія, гістероскопія, гістеросальпінгографія та ін.) Зокрема, дуже велику роль грає ультразвукове дослідження, за допомогою якого через передню черевну стінку або через піхву можна оглянути матку і яєчники і виявити ендом-тріоідние вузли матки і кісти яєчників. Звичайно ж, для того, щоб лікар міг чітко побачити вузли, кісти та інші освіти на внутрішніх органах, необхідне сучасне і високоточне устаткування - таке, як застосовується в медичному центрі «Флоріс». Тут же можна отримати консультацію фахівця про можливості лікування, в разі необхідності пройти додаткові дослідження, контролювати ефективність обраного методу лікування і т.п. Тому не варто чекати, поки біль у животі стане нестерпним, - краще якомога раніше почати лікування.