Коли потрібно звертатися до гінеколога?

Лікар-гінеколог медичного центру «Флоріс» ІРИНА КУЧЕРЕНКО

ЗАПАЛЬНІ захворювання жіночих статевих органів займають перше місце серед усіх гінекологічних захворювань. Причиною багатьох з них є інфекційні захворювання, що передаються статевим шляхом.

Тому дбати не тільки про своє здоров'я, а й про здоров'я свого партнера потрібно постійно. Про те, як виникають запальні захворювання статевих органів у жінок і як від них уберегтися, розповідає лікар-гінеколог медичного центру «Флоріс» ІРИНА КУЧЕРЕНКО:

- Кожна жінка захищена природою: так звані фізіологічні бар'єри в організмі перешкоджають проникненню інфекцій в матку і придатки. Так, зімкнута статева щілина роз'єднує піхву з зовнішнім середовищем, одна з найважливіших функцій епітелію піхви - самоочищення також є бар'єром для хвороботворних мікроорганізмів. Бактерицидні властивості слизу каналу третій бар'єру - шийки матки - оберігають від висхідної інфекції матку, маткові труби, яєчники і очеревину малого тазу. Але потрібно пам'ятати, що всі ці механізми захисту внутрішніх полових органів існують лише у фізіологічних умовах.

При патологічних станах відбувається порушення функції бар'єрів. А тіло матки, маткові труби і яєчники значно менше захищені від можливості проникнення і розвитку інфекції.

Тому при висхідній і низхідній інфекції в першу чергу вражаються маткові труби, що нерідко призводить до вираженим спайковим процесам і розвитку стійкого трубного безпліддя.

Запальні захворювання придатків матки (сальпінгоофорити) мають схильність до тривалого, хронічного перебігу з частими загостреннями при охолодженні організму, інфекціях, перевтомі і т.п., нерідко без вираженої температурної реакції. Часто симптомами запального процесу геніталій є порушення менструальної та дітородної функцій, поява болів і порушення функції суміжних органів, білі (виділення зі статевих органів). За своїм походженням білі можуть бути трубними, матковими, шеечного, піхвовими і вестибулярними. Найбільш часто біли різного походження супроводжують ендометриту, цервіцити та кольпіту. Маткові білі зазвичай бувають рідкими, в хронічній стадії - безбарвними, при гострому ендометриті вони містять домішка гною. Шийкові білі завжди мають слизовий характер і в залежності від стадії та особливостей запалення можуть містити гній або бути безбарвними. Вагінальні білі зазвичай обумовлені проникненням в статеві шляхи жінки піхвових трихомонад. У таких випадках хворі скаржаться на рясні рідкі білі, дратівливі зовнішні статеві органи. Походження білей звичайно неважко встановити після обстеження у гінеколога. Слід, однак, враховувати, що поява білей може свідчити не тільки про запальний процес, але й про розвиток пухлини (тіла або шийки матки).

Коли треба звертатися до лікаря?

Обов'язково потрібно відвідати гінеколога при почервонінні, набряку, свербежу слизової вульви і піхви, тиску і болях внизу живота, в області тазу, в нижній частині спини; болі під час статевого акту; виділеннях з неприємним запахом або супроводжуються сверблячкою, печінням, болем внизу живота, нерегулярних менструаціях, хворобливому або утрудненому сечовипусканні, високій температурі, діареї або блюванні. Особливо важливо не відкладати візит до лікаря, якщо цих симптомів у вас кілька.

Зараз будь-яку пацієнтку з підозрою на запалення необхідно обстежити на інфекції, що передаються статевим шляхом, щоб дізнатися, що саме викликало запальний процес. Адже щоб його вилікувати, потрібно в першу чергу вилікувати інфекцію. Ударна доза антибіотиків в даному випадку як метод лікування не підходить: кожна генітальна інфекція чутлива лише до певного виду антибіотика. Тому без встановлення причин запалення після лікування ви як і раніше будете носієм генітальної інфекції, яка призводить до серйозних наслідків. Цю інфекцію ви будете передавати, не знаючи того, своєму статевого партнера, а в гіршому випадку ви можете заразити навіть своїх близьких і дітей побутовим шляхом! Не доводьте до цього! Якщо вас турбує запальний процес, наполягайте на призначенні вам аналізів на інфекції. Тільки так ви збережете своє здоров'я і вбережете здоров'я улюблених.

Як уникнути запальних захворювань?

Перш за все, необхідно чітке дотримання правил інтимної гігієни і відмова від використання тампонів під час менструації при наявності навіть щонайменших підозр на інфекцію в піхві і особливо при хронічному кольпіті. Також важливо своєчасне лікування хронічних захворювань внутрішніх органів, що послабляють імунний захист організму і призводять до гормональних порушень, своєчасна терапія запальних захворювань статевих органів і дисфункції яєчників.

Уберегтися від передаються статевим шляхом інфекцій допоможе відсутність випадкових статевих зв'язків і використання презерватива. Потрібно пам'ятати, що більшість статевих інфекцій передаються при будь-яких формах сексуальних відносин, і заразитися гонореєю, трихомоніаз, сифіліс, герпесом та іншими інфекціями можна і при оральному сексі.

Головне ж - важливо зрозуміти, що хворіти не соромно, а лікуватися треба і можна, тому звертатися до лікаря необхідно своєчасно.