Кісту яєчника потрібно лікувати без зволікань

Лікар-гінеколог медичного центру «Флоріс» ІРИНА КУЧЕРЕНКО

ОДНІЄЮ з найпоширеніших гінекологічних патологій, з якою стикаються жінки будь-якого віку, є кіста яєчника.

Це захворювання в більшості випадків добре піддається лікуванню - але ставитися до нього несерйозно можна. Кіста яєчника може ніяк себе не проявляти роками і виявляється зазвичай під час профілактичного УЗ-обстеження або при огляді у лікаря-гінеколога.

- Кіста - це доброякісна пухлина, яка виникає в тканинах яєчника, - розповідає лікар-гінеколог медичного центру «Флоріс» ІРИНА КУЧЕРЕНКО. - Нерідко вона поєднується із запаленням, безпліддям, ендометріозом, міомою.

Це об'ємне утворення, всередині якого найчастіше знаходиться рідина, іноді густе або тверде вміст.

Кісти можуть утворюватися з різних причин - але найчастіше їх поява пов'язана з гормональними порушеннями, запальними захворюваннями, статевими інфекціями і деякими захворюваннями статевих органів (наприклад, ендометріоз).

Іноді вона виникає навіть від стресів і поганого харчування.

Деякі види кіст можуть призвести до безпліддя. Її симптомами можуть бути порушення менструального циклу (при фолікулярній кісті), болі внизу живота зазвичай з одного боку, тягнучого або ниючого характеру, можуть з'являтися або посилюватися при статевих актах, поширюватися по животу і віддавати в пряму кишку.

Для неї може бути характерна картина «гострого живота» при розриві: різкий біль внизу живота, блювота, нудота, висока температура, порушення роботи кишечника і сечового міхура (запор, прискорене сечовипускання).

Але кіста може розвиватися і безсимптомно тому для виявлення цього захворювання вкрай важливі профілактичні обстеження.

Якщо лікар запідозрив у пацієнтки кісту, потрібно обов'язково провести більш інформативне обстеження, щоб встановити її характер і призначити ефективне лікування.

Крім того, під кісти часто маскуються справжні пухлини та злоякісні новоутворення. Щоб встановити діагноз і розпочати лікування, нерідко потрібно провести не тільки УЗ-обстеження (це найпоширеніший інформативний метод, особливо при використанні трансвагінального і трансабдомінального датчика), але і ряд лабораторних досліджень, включаючи гістологічні.

Сюди входить і визначення пухлинних маркерів-антигенів (антиген-125), комп'ютерна томографія (дозволяє відрізнити кісту від новоутворень яєчників), загальний аналіз крові та сечі для виявлення крововтрати та / або запалення, тест на вагітність (для виключення позаматкової вагітності).

Дуже важливо, щоб вони були виконані на сучасному високоточному обладнанні адже в даному випадку похибка в аналізах може створити ризик для життя і здоров'я пацієнтки, а тут ризикувати не можна.

Тому результати лабораторних та УЗ-досліджень повинні бути максимально інформативними і достовірними. А для цього вони повинні виконуватися на апаратурі високого класу-наприклад, такий, як використовується в медичному центрі «Флоріс».

Якщо дослідження підтвердили діагноз «кіста яєчника», розслаблятися не варто - хоча це і не так небезпечно, як новотвір, кісту все одно потрібно лікувати негайно.

Вона загрожує не тільки матковими кровотечами, безпліддям і гормональними збоями.

Кіста може ускладнитися розривом капсули з подальшим кровотечею в черевну порожнину, перекрутив «ніжки» кісти, нагноєнням. У цих ситуаціях потрібне термінове оперативне втручання.

Крім того, кісти яєчників можуть перероджуватися в злоякісні в будь-якому віці. Тому чим раніше буде розпочато лікування, тим краще.

В залежності від розміру і типу кісти, віку жінки і тяжкості симптомів рекомендацією лікаря можуть обмежитися дієтою, прийомом оральних контрацептивів, що нормалізують гормональний фон, або протизапальних препаратів, але може знадобитися і хірургічне видалення новоутворення. Не відкладайте візит до лікаря - це може мати вирішальне значення.