Ендометріоз

Ендометріоз - патологічний процес доброякісного розростання в різних органах тканини, схожої по своїй будові і функціям з ендометрієм - внутрішньою, вона не сприймає, під час менструації оболонкою матки. Ендометріоїдниє розростання зазнають циклічні щомісячні зміни, мають здатність до проникнення в навколишні тканини і утворення великих спаєчних процесів.

Як розвивається ендометріоз?

У кожен менструальний цикл дозріває і відторгається разом з менструальними виділеннями ендометрій (внутрішня слизова оболонка матки) -це - в нормі. Але з нез'ясованих досі причин клітини ендометрію можуть почати подорожувати по всьому організму. Через маткові труби вони потрапляють в очеревину, сідають там на сусідні органи або занурюються в товщу стінки матки, приживаючись і починаючи функціонувати так, як нормальний ендометрій усередині матки. Кожен менструальний цикл вогнище-самозванець збільшується в розмірах, сплітаючи в тканинах щось на зразок павутини, розбухаючи і кровоточить. При цьому рідини, яку продукують клітини ендометрія, ходу назовні немає - звідси і біль. У відповідь на роздратування в черевній порожнині утворюються спайки, розвивається непрохідність маткових труб. Якщо ж ендометріоз вражає яєчник, там часто утворюються кісти - порожнини, заповнені рідким вмістом. Існування такої кісти, природно, порушує роботу яєчника: виникає загроза безпліддя.

Причини появи ендометріозу

В даний час причину виникнення ендометріозу пояснюють генетичною схильністю, теорією гормонального розвитку захворювання, згідно з якою походження ендометріозу пов'язане з порушенням в організмі жінки змісту і співвідношення гормонів. Це підтверджують певні зміни у вогнищах ендометріозу протягом менструального циклу і зворотний хід розвитку захворювання під час вагітності та в постменопаузі. Імплантаційна теорія припускає, що відторгнуті частинки ендометрія осідають на яєчниках, трубах, очеревині і дають початок розвитку недуги. Однак найбільш важливими представляються негативні зрушення в нейроендокринної системі внаслідок стресів, неправильного харчування, загальних соматичних захворювань, порушень функцій залоз внутрішньої секреції, інфікування статевих органів.

Види ендометріозу:

 • генітальний Ендометріоз- внутрішній ендометріоз (ураження тіла матки) і зовнішній ендометріоз (ураження шийки матки, піхви, яєчників, маткових труб, тазової очеревини та ін.);
 • екстрагенітальний ендометріоз-розташований поза статевими органами.

Як правило, ендометріоз має вигляд окремих або зливаються з іншими тканинами дрібних вогнищ (вузлів, гнізд) округлої, овальної і неправильної форми, порожнини яких містять темну густу або прозору рідину. Ендометріоїдниє освіти можуть складатися з безлічі дрібних кістозних порожнин (пористу будову) або набувати характеру кісти (наприклад, ендометріоїдна кіста яєчника).

Симптоми:

 • тривалий прогресуючий перебіг захворювання;
 • болю, особливо різко виражені в передменструальний період або під час менструації;
 • болю при дефекації, а якщо ендометріоз проник в сечовий міхур - при сечовипусканні;
 • збільшення розмірів ураженого органу або екстрагенітальних вогнищ напередодні і під час менструації;
 • хворобливі рясні менструації, що тривають більше покладеного терміну, порушення їх періодичності, поява виділень, що мажуть на початку і в кінці менструацій;
 • безпліддя - найбільш частий і грізний супутник ендометріозу. Їм страждають в середньому 46-50% жінок з діагнозом "ендометріоз". Причини неможливості завагітніти в даному випадку різні: порушення процесу овуляції (дозрівання і вихід яйцеклітини), утворення спайок в малому тазі в результаті діяльності ендометріоїдних вогнищ в області яєчників і маткових труб, а також неповноцінність ендометрія внаслідок зміни менструального циклу.
 • при малих формах ендометріозу, коли його вогнища ніяк не дають про себе знати, роблячи тим не менш свою справу: приводячи до утворення спайок, непрохідності маткових труб; дратівливість, неврівноваженість, плаксивість хворий;
 • запаморочення і головний біль;
 • неприємні хворобливі відчуття під час статевого акту.

Діагностика:

 • гінекологічний огляд,
 • УЗД, гістероскопію,
 • гистеросальпингографию,
 • лапароскопію,
 • дослідження крові на спеціальні пухлинні маркери (онкомаркери).
 •