Ендометріоз - підступний жіночий ворог

Рання діагностика дозволить зберегти здоров'я і радість життя

НА ЖАЛЬ, найпоширенішою причиною жіночого дискомфорту є підступне захворювання - ендометріоз. Останнім часом він займає третє місце серед гінекологічних захворювань (після запальних процесів і фіброміоми матки).

Тему продовжує завідувач гінекологічним відділенням Сокоде, лікар вищої категорії, заслужений лікар України Сергій Шкурко:

Заслужений лікар України Сергій Шкурко

- Ендометріоз проявляється утворенням вогнищ, які розташовуються усередині матки і схожі за будовою з її внутрішньою слизовою оболонкою. Причому найчастіше від хвороби страждають жінки дітородного віку, а про діагноз дізнаються при з'ясуванні причин безпліддя. Ендометріоз, особливо в поєднанні з міомою або запальними процесами в статевій системі, власне, і є цією причиною, а її своєчасне усунення, як правило, дає бажаний результат.

Відповідно з локалізацією процесу виділяють дві форми ендометріозу - генітальний (внутрішній і зовнішній) і екстрагенітальний.

До внутрішнього генитальному ендометріозу відносять процес, що розвивається в м'язовій оболонці матки (внутрішній ендометріоз тіла матки, аденоміоз), перешийку і шийці матки. До зовнішнього - ендометріоз труб, яєчників, крижово-маткових та широких маткових зв'язок, очеревини, матково-ректального поглиблення. До екстрагенітальної групи належать ендометріоз сечового міхура, кишечника, післяопераційного рубця на передній черевній стінці, нирок, легенів та інших локалізацій, а також кон'юнктивіти.

- За якими симптомами можна припустити у себе наявність ендометріозу?

- Симптоми залежать від стадії захворювання і від особливостей будови організму жінки. Спочатку хвороба може ніяк себе не проявляти, а хвора дізнається про неї під час обстеження з іншого приводу. Однак у більшості випадків хвора жінка відчуває болю при статевому акті, страждає від міжменструальних кров'яних виділень або відчуває, що менструальна функція змінилася. Причому дискомфорт при статевому акті відчувають ті пацієнтки, у яких уражені крижово-маткові зв'язки, ректовагінальной перегородка або ректально-маточне простір і піхву. Менструація порушується у вигляді збою її періодичності, причому збільшуються не тільки тривалість процесу, міжменструальні виділення, але і больові відчуття. Крім того, жінок повинні насторожити безпричинні болі або ненастання вагітності за умови регулярного статевого життя. Головним же симптомом ендометріозу можна назвати сильний біль, що підсилюється перед менструацією і слабшає після неї. Якщо при цьому пошкоджені пряма кишка або сечовий міхур, то дефекація або сечовипускання також можуть супроводжуватися болем.

Що стосується безпліддя, то до нього прямо наводять: неповноцінність ендометрія, формування спайок в малому тазі, зміна процесу овуляції, велика кількість простогландинов, порушення місцевого і загального імунітету. На жаль, для ендометріозу характерно тривале і прогресуючий перебіг, тому чим раніше хвора звернеться до фахівця, тим більше у неї шансів відновити репродуктивну функцію.

- А як медики розпізнають у захворюванні саме ендометріоз?

- І діагностувати, і лікувати ендометріоз може тільки фахівець - домисли і самолікування в даному випадку недопустимі. Слід враховувати і те, що ендометріоз має схожі симптоми з різними гінекологічними захворюваннями, тому прийом деяких препаратів, уже відомих жінкам по інших випадків або випробуваних знайомими, може не тільки нашкодити здоров'ю, а й сприяти прогресуванню ендометріозу. Зазвичай діагностика починається зі збору скарг, на підставі яких гінеколог і призначає подальші дослідження. Звичайно, початком більш глибокого дослідження є власне гінекологічний огляд. Потім лікар може призначити рентген, лапароскопічне, кольпоскопічне обстеження, аналіз крові на гормональний фон, гістероскопію (діагностичне вишкрібання), виявлення маркера, притаманного ендометріозних клітинам. Але найсучаснішим і прогресивним методом є ультразвукова діагностика з використанням трансвагінального датчика. У Сумах є можливість пройти УЗД найвищого рівня - кваліфіковані доктора в спеціалізованих установах проводять обстеження на добротної сучасної апаратури.

Крім того, в обласному центрі працює відмінно зарекомендував себе діагностичний центр «Флоріс», діагностика якого відрізняється високою інформативністю й особливою точністю. Цей центр спеціалізується на ультразвукових дослідженнях, має кращою в регіоні апаратурою, а його фахівці є авторами та розробниками новітніх діагностичних методик.

Детальніше про роль ультразвуку в діагностиці ендометріозу розповідає заступник головного лікаря діагностичного центру «Флоріс», лікар УЗД, гінеколог Мирослав Старков:

Мирослав Старков

- Впровадження в практичну медицину ультразвукової діагностики, застосування при дослідженні піхвових датчиків зіграло важливу роль - метод зайняв лідируюче місце в діагностиці як внутрішнього, так і зовнішнього ендометріозу і може розглядатися як скринінг при обстеженні жінок зі скаргами на менорагії і міжменструальні кровотечі, болі перед менструацією, безплідність. Слід нагадати і про такі важливі позитивних факторах, як доступність методу, висока точність при постановці діагнозу за допомогою УЗД і абсолютна нешкідливість самого дослідження. Наш центр має в своєму розпорядженні апаратурою експертного класу, а значить, і картину захворювання ми бачимо ясніше, і лікуючий лікар, «озброєний» нашим діагностичним висновком, може впевненіше приймати рішення щодо вибору методів лікування пацієнтки.

Головний лікар медичного центру «Флоріс» Валерій Гапченко:

Валерій Гапченко

- Під «Флоріс» працює команда однодумців, одержимих ультразвуком. Ми відвідуємо міжнародні семінари, де обмінюємося досвідом з колегами зі всього світу. Наш ентузіазм заснований на сильному прагненні допомогти пацієнтам. У цьому нам допомагає найбільш динамічний і перспективний метод - УЗД.

Необхідно відзначити, що останнім часом кількість діагностованих у «Флоріс» випадків ендометріозу різко зросла. До того ж саме захворювання помолодшало.

Богдан Стеценко