Детальний опис методів обстеження у лікаря гінеколога

Згідно наказів Міністерства охорони здоров'я України існують певні стандарти діагностики в тій чи іншій ситуації, вони можуть змінюватися або доповнюватися.

Збір анамнезу:

 • Спочатку, під час знайомства, лікар заповнить медичну карту. Треба буде просто відповісти на питання доктора, в тому числі на традиційний: "Що Вас турбує?" Деякі питання можуть бути вельми інтимного характеру (наприклад, про те, чи ведете ви статеве життя, з якого віку, яким чином і т.д.) і викликати у вас збентеження, але відповідати на них треба, причому абсолютно чесно - знову ж на благо вашого здоров'я. Будуть питання про раніше перенесені захворювання, пологах, аборти, операції, контрацепції. Сімейний анамнез, спосіб життя, харчування, шкідливі звички, умови праці та побуту. Історія цього захворювання.

Огляд:

 • При огляді визначають тип статури: жіночий; чоловічий (високий зріст, широкі плечі, довгий тулуб, вузький таз); евнухоідний (високий зріст, вузькі плечі, вузький таз, довгі ноги, короткий тулуб).
 • Оволосіння і стан шкірних покривів: надмірне оволосіння, стан шкіри (підвищена сальність, акне, фолікуліт, підвищена пористість), смуги розтягнення, їх колір, кількість і розташування.
 • Стан молочних залоз: розмір, гіпоплазія, гіпертрофія, симетричність, зміни на шкірі. У хворої в положенні стоячи і лежачи проводять послідовну пальпацію зовнішніх і внутрішніх квадрантів залози. Необхідно відзначати відсутність або наявність виділень з сосків, його колір, консистенцію і характер. Коричневі виділення із сосків або домішки крові вказують на можливий злоякісний процес або папілярні розростання в протоках молочної залози; рідке прозоре або зеленувате відокремлюване властиво кістозним змін залози.
 • Визначення довжини і маси тіла необхідно для обчислення індексу маси тіла (ІМТ) - співвідношення маси тіла до квадрату довжини тіла.
 • Дослідження живота проводять у положенні хворий лежачи на спині.

Гінекологічне дослідження:

 • Гінекологічне дослідження проводять на гінекологічному кріслі. Ноги пацієнтки лежать на підставках, сідниці на краю крісла. У такому положенні можна оглянути вульву і легко ввести дзеркало в піхву.
 • Огляд зовнішніх статевих органів: стан та величина малих і великих статевих губ; стан слизових оболонок (соковитість, колір, стан слизу); величина клітора; розвиток волосяного покриву; стан промежини; наявність патологічних процесів (запалення, пухлини, виразки, кондиломи, свищі, рубці). Звертають також увагу на зяяння статевої щілини; запропонувавши жінці потужитися, визначають, чи немає опущення або випадання стінок піхви і матки.

Огляд піхви і шийки матки в дзеркалах:

 • Огляд піхви і шийки матки в дзеркалах проводиться жінкам, які ведуть статеве життя. Своєчасне розпізнавання раку шийки матки, ерозій, поліпів і інших захворювань, що відносяться до передракових станів, можливо тільки за допомогою дзеркал. Особливу увагу звертають на склепіння піхви, так як там часто розташовуються об'ємні освіти і загострені кондиломи. При огляді в дзеркалах беруть мазки на флору, цитологічне дослідження, можлива біопсія об'ємних утворень шийки матки і піхви.
 • Бімануального (двуручное піхвової-брюшностеночное) дослідження проводять після вилучення дзеркал. Вказівний і середній пальці однієї руки, одягненою в рукавичку (зазвичай правої), вводять в піхву. Іншу руку (зазвичай ліву) кладуть на передню черевну стінку. Правою рукою пальпують стінки піхви, його склепіння і шийку матки, відзначають будь-які об'ємні освіти і анатомічні зміни. Потім, обережно ввівши пальці в задній звід піхви, зміщують матку вперед і вгору і пальпують її другою рукою через передню черевну стінку. Відзначають положення, розміри, форму, рухливість, консистенцію і рухливість матки, звертають увагу на об'ємні освіти
 • Ректовагінальное дослідження обов'язково в постменопаузі, а також у всіх випадках, коли необхідно уточнити стан придатків матки. А також всім жінкам старше 40 років для виключення супутніх захворювань прямої кишки. При ректальному дослідженні визначають тонус сфінктерів заднього проходу і стан м'язів тазового дна, виключають об'ємні освіти: внутрішні гемороїдальні вузли, пухлина.
 • Гінекологічні хвороби.
 • Коли жінки не мають певних симптомів гінекологічних хвороб і вважають себе абсолютно здоровими, а в дійсності є хвороби «ніяк себе не проявляють», тому потрібні профілактичні огляди не рідше ніж раз на рік.