Виразкова хвороба шлунка та дванадцятипалої кишки

Виразкова хвороба шлунка та дванадцятипалої кишки - хронічне рецидивуюче захворювання, що протікає з періодами загострення і ремісії. Основний її ознака утворення дефекту (виразки) в стінці шлунка. Нерідко виразки утворюються не тільки в шлунку, але і в дванадцятипалій кишці (виразка дванадцятипалої кишки). У патологічний процес можуть залучатися і інші органи системи травлення з розвитком ускладнень, що загрожують життю хворого.

У механізмі розвитку (патогенез) виразки шлунка і виразки дванадцятипалої кишки (ДПК) провідну роль займає комплекс розладів, що призводять до порушення рівноваги між агресивними факторами шлункового середовища і захисними механізмами слизової оболонки шлунка і дванадцятипалої кишки.

До агресивних чинників відносять соляну кислоту, яка виробляється в шлунку, жовчні кислоти, що виробляються печінкою і надходять в дванадцятипалу кишку, закид вмісту дванадцятипалої кишки в шлунок.

До захисних факторів відносять слиз, яка виробляється клітинами слизової оболонки, нормальний кровообіг, своєчасне відновлення клітин слизової оболонки. Іншою важливою причиною виникнення виразки шлунка є інфікування бактерією Helicobacter pylori.

Існує, до того ж, ряд факторів, які сприяють розвитку хвороби і її загострення:

  • тривале або часто повторюване нервово-емоційне перенапруження (стрес);
  • підвищена кислотність шлункового соку;
  • наявність хронічного гастриту, гастродуоденіту;
  • порушення режиму харчування;
  • куріння;
  • вживання міцних алкогольних напоїв;
  • вживання деяких медикаментозних засобів (ацетилсаліцилова кислота, бутадіон, індометацин та ін.);
  • генетична схильність.

До порівняно рідкісним причин розвитку виразки шлунка відносяться аденокарцинома, карциноїд, проникнення пухлин сусідніх органів, саркома, лейоміома, цукровий діабет, сторонні тіла в шлунку, хвороба Крона, лімфома, сифіліс, туберкульоз, ВІЛ-інфекція.

Клінічна картина хвороби

Основним симптомом загострення виразки шлунка та виразки дванадцятипалої кишки є біль у верхній частині живота, які, в залежності від локалізації виразки, можуть віддавати в ліву половину грудної клітки, лопатку, грудний і поперековий відділи хребта, ліве і праве підребер'я, різні відділи живота. Час виникнення болю також залежить від місця знаходження виразкового дефекту. Локалізація болю при виразці тіла шлунка

Симптоми виразки шлунка. При виразці кардіального відділу шлунку, тобто верхній його частині, болі виникають відразу після прийому їжі, при виразках тіла шлунка, тобто в його середній частині, - через 1 - 1,5 години після їди. Симптоми виразки пілоричного каналу, тобто нижньої частини шлунка, і виразки цибулини дванадцятипалої кишки характеризуються появою болів через 2-3 години після їжі, «голодними» болями, які виникають «натщесерце» і зменшуються або повністю зникають після прийому їжі, а також нічними болями.

Крім болів, при загостренні виразкової хвороби, відзначаються диспепсичні явища - печія, відрижка кислим, нудота, блювота на висоті болю, приносить полегшення, схильність до закрепів. Для виразкової хвороби характерно весняно-осіннє загострення.

Серед ускладнень захворювання можуть бути шлункові кровотечі різної інтенсивності, перфорація (прорив) шлунка, ракове переродження, ін.

Перфорація (прорив) стінки шлунка

Основним симптомом загострення виразки ДПК є болі в животі, які можуть віддавати в поперековий відділ хребта, праве підребер'я, різні відділи живота.

Виразка ДПК характеризуються появою болів через 2-3 години після їжі, «голодними» болями, які виникають «натщесерце» і зменшуються або повністю зникають після прийому їжі, а також нічними болями.

При виразці шлунка біль виникає відразу після прийому їжі, якщо виразка локалізована у верхній частині шлунка, або - через 1 - 1,5 години після їжі, якщо виразка знаходиться в середній частині шлунка.

Єдиної думки про причини виникнення виразки ДПК досі немає. Але більшість гастроентерологів вважають основними дві причини.

Локалізація болю при виразці дванадцятипалої кишки

Так само як і при виразці шлунка провідну роль у виникненні виразки ДПК займає порушення рівноваги між агресивними факторами і захисними механізмами слизової оболонки, так званий кислотно-пептичної фактор.

Другий основною причиною виникнення виразки ДПК є інфікування бактерією Helicobacter pylori.

До рідкісних причин розвитку виразки ДПК відносяться синдром Золлінгера-Еллісона (гастринома), прийом нестероїдних протизапальних засобів, хронічні обструктивні захворювання легень, цирози печінки, ниркова недостатність, хвороба Крона, целіакія, лімфома, захворювання центральної нервової системи, гіперкальціємія, проникнення (пенетрація) раку підшлункової залози, системний мастоцідоз, амілоїдоз, ВІЛ-інфекція.

 Діагностика виразки ДПК включає в себе огляд, збір скарг пацієнта і результатів фізикального обстеження. Для уточнення діагнозу використовують інструментальні дослідження: Ренгенологіческое, гастродуоденоскопию, внутрижелудочную рН-метрію і рН-метрію ДПК.

Лікування виразки дванадцятипалої кишки необхідно проводити тільки під наглядом лікаря!

При виразковій хворобі практично завжди призначають препарати, що знижують кислотність шлункового соку. Лікування виразкової хвороби, асоційованої з Helicobacter pylori, вимагає використання антибактеріальних засобів.

Медикаментозне лікування природно необхідно, але в більшій мірі результат захворювання залежить від самого пацієнта. Йому необхідно скорегувати свій спосіб життя - режим харчування, режим дня. Необхідно переглянути ставлення до шкідливих звичок - паління і алкоголю.