Невиразкова функціональна диспепсія

Диспепсія - це суб'єктивне прояв хвороб органів травлення, які пов'язані з порушенням процесів травлення. Диспепсія може проявлятися: втратою апетиту (анорексія), відчуттям «розпирання» або почуттям переповнення в шлунку, печією, відрижкою, порушенням ковтання (дисфагія), нудотою, блювотою, надмірним газоутворенням в кишечнику (метеоризм), проносом, запором.

Що таке функціональні захворювання шлунково-кишкового тракту (ШКТ)?

Це комплекс постійних або періодично виникають шлунково-кишкових симптомів, які не можуть бути пояснені тими чи структурними змінами органів, біохімічними змінами або якими-небудь іншими органічними порушеннями.

Для точного позначення місця розташування знайдених при обстеженні живота будь-яких змін або болів, передню черевну стінку умовно поділяють на окремі області та відділи.

Спочатку проводять дві горизонтальні лінії. Верхня з'єднує найбільш низько розташовані точки обох реберних дуг. Нижня з'єднує обидві передні верхні ості клубових кісток. Тим самим живіт ділиться на три поверхи: верхній - епігастрії, середній - мезогастрій і нижній - гіпогастрій. Дві вертикальні лінії проходять уздовж зовнішніх країв правої і лівої прямих м'язів живота. Суцільна крива лінія проходить по краю реберних дуг. Пунктирна лінія позначає купол діафрагми.

Виділяють наступні області.

  • праве підребер'я.
  • власне епігастральній ділянці.
  • ліве підребер'я.
  • права бічна область
  • околопупочная область.
  • ліва бічна область
  • права клубова (пахова) область.
  • надлобковая область.
  • ліва клубова (пахова) область.

Симптоми

Найбільш частим симптомом при функціональних захворюваннях шлунка, кишечника і жовчовивідних шляхів є абдомінальний біль, тобто біль в животі. Найбільш частою причиною такого болю є надлишкова активність кишечника і жовчовивідних шляхів, яка призводить до розвитку спазму. Але і про такі серйозні захворювання, як виразкова хвороба шлунка та дванадцятипалої кишки забувати не варто.

Печія. На другому за поширеністю місці можна поставити такий симптом як печія. Це відчуття дискомфорту або відчуття печіння за грудиною, що поширюється догори від епігастральній (подложечной) області по ходу стравоходу. Замість почуття печіння при печії деякі люди відчувають почуття тиску, розпирання, тепла або грудки. Печія може бути при будь-якої кислотності шлункового соку, але найчастіше вона зустрічається при підвищеній кислотності. Важливо не плутати це почуття з болем за грудиною. Біль за грудиною може бути викликана як функціональними захворюваннями шлунково-кишкового тракту, так і захворюваннями серця і деяких інших органів. У всіх випадках, біль за грудиною вимагає ретельної діагностики для точної постановки діагнозу. Для цієї мети треба проводити спільне дослідження серцево-судинної системи і шлункового-кишкового тракту.

Відрижка. При захворюваннях шлунка і дванадцятипалої кишки часто виникає відрижка. мимовільне або довільне потрапляння в порожнину рота міститься в шлунку невеликої кількості їжі або повітря, що супроводжується характерним звуком виходить через рот повітря. Відрижка може виникати і при інших захворюваннях органів черевної порожнини, наприклад, печінки, жовчного міхура, а також при серцево-судинних захворюваннях (ішемічної хвороби серця, інфаркті міокарда та ін.).

Дисфагія - розлад ковтання, що виявляється утрудненням чи неможливістю ковтання, болями в момент ковтання, попаданням їжі або рідини в ніс, гортань, трахею. Причинами дисфагії можуть бути запальні процеси порожнини рота, глотки, стравоходу, гортані, середостіння, чужорідні тіла, рубцеві звуження та пухлини, дифузний спазм стравоходу, деякі нервові захворювання. Найбільш поширеною причиною дисфагії є гастроезофагеальна рефлюксна хвороба. Кислота зі шлунка потрапляє на слизову стравоходу пацієнта, на ній утворюються ушкодження і це викликає невеликі звуження стравоходу - стриктури. Спазм стравоходу - одна з причин дисфагії

Нудота - неприємне тяжке відчуття в надчеревній ділянці, грудей, порожнини рота, нерідко передує блювоті. Нудота, як і блювота, є одним із симптомів захворювань шлунка, таких як, гострий і хронічний гастрит, виразкова хвороба шлунка та дванадцятипалої кишки, рак, а також функціональних порушень, які супроводжують ряд захворювань (хронічний панкреатит, хронічний холецистит, жовчнокам'яна хвороба, хронічний гепатит і цироз печінки, захворювання тонкої і товстої кишки), інтоксикацій різного походження, включаючи глистную і паразитарну інвазії.

Метеоризм - надмірне скупчення газів в шлунку і кишечнику. Виявляється здуттям живота, обдиманням, відрижкою, гикавкою, відчуттям важкості і розпирання в животі, нападами переймоподібних болів, зникаючих після відходження газів. Метеоризм часта ознака деяких захворювань, таких як дисбактеріоз кишечника, панкреатит, коліт, ентерит, цироз печінки, гострі кишкові інфекції, порушення його моторної функції.

Запор - це порушення діяльності кишечника з затримкою стільця більш ніж на 48 годин. виділення твердих калових мас, часто супроводжуються відчуттям напруги і дискомфорту. Причини запорів дуже різні, серед них і такі як виразкова хвороба, хронічний панкреатит, дисбактеріоз, синдром подразненої товстої кишки, пухлини товстої кишки.

Пронос (діарея) - це розлад шлунку, що характеризується прискореним або одноразовим випорожненням кишечника з виділенням рідких або кашкоподібного калових мас у великому обсязі (більше 200 г на добу). Як правило, діарея виникає на тлі захворювань шлунково-кишкового тракту (як інфекційного, так і неінфекційного характеру). Крім того, діарея може бути симптомом харчових отруєнь, нервових розладів, стресів, прийому деяких лікарських препаратів, фізичних перевантажень, прийому їжі після тривалого періоду голодування, зміни клімату та харчових умов (діарея мандрівників) і ін.

Болі в животі - це одна з найбільш частих скарг пацієнтів, що приходять до лікаря. Дійсно, кожна людина в своєму житті не один раз відчував болю в животі, а дискомфорт, який викликає ця біль важко порівняти з іншими больовими відчуттями. Причинами виникнення цього симптому можуть бути як хвороби кишечника, шлунка, печінки і жовчного міхура, так і підшлункової залози, запалення апендикса і нирок. У деяких випадках викликати болі в животі можуть і проблеми з серцем. В особливу групу можна виділити хвороби, що викликають болі внизу живота, характерні більше для жінок, які свідчать про можливі захворювання сечостатевої системи.

Депресія, захворювання хребта, хвороби щитовидної залози, анемія, інфекції сечових шляхів можуть протікати під маскою болю в животі. Болями в животі можуть супроводжуватися прийом алкоголю, наркотиків, антибіотиків, протизапальних засобів, препаратів заліза.

Вкрай важливо для діагностування правильно визначити всі характерні риси болю в животі:

Локалізація болю - місце найбільших больових відчуттів. Для точного визначення необхідно лягти на спину і акуратно промацати живіт, знайшовши місце викликають найбільшу біль. У класичних випадках спостерігається відповідність локалізації болю і ураженого органу. Так, при захворюваннях стравоходу, шлунка, дванадцятипалої кишки біль локалізується в проекції шлунка. Біль у правому підребер'ї свідчить про захворювання жовчовивідних шляхів жовчного міхура і печінки. При панкреатиті біль частіше локалізується в лівому підребер'ї. При захворюваннях тонкої кишки - в околопупочной області, сліпої кишки і апендикса - в правій клубової області, сигмовидної кишки - в лівій клубової області. Патологічні процеси в сечовому міхурі, матці і придатках проявляють себе болями внизу живота.

Тип больових відчуттів - болю можуть бути гострими і тупими, ниючими, розпирають і стискають і т.д.

Супроводжуючі симптоми - блювота, нудота, температура, діарея, посилення болю при певних діях або прийняття певного положення тіла;

Що передувало виникненню болю і як розвивалися больові відчуття - після нервового напруження, фізичних навантажень, прийому їжі, випитого спиртного і т.д.

Біль в грудях і хвороби шлунково-кишкового тракту

Біль за грудиною вимагає ретельної діагностики для точної постановки діагнозу. Для цієї мети треба проводити спільне дослідження серцево-судинної системи і шлункового-кишкового тракту.

Розглянемо прояви болю при різних захворюваннях.

При езофагіті, викликаному шлунково-стравохідним рефлюксом, хворі зазвичай скаржаться на печіння глибоко в грудях. Печіння посилюється після прийому аспірину, вживання алкоголю і деяких харчових продуктів. Полегшення приносять антацидні засоби, іноді - невелика кількість їжі або води. Супутні симптоми - дисфагія, відрижка неперетравленої їжею, схуднення.

Для грижі стравохідного отвору діафрагми характерно поява або посилення болю в положенні лежачи. Для захворювань, пов'язаних з підвищенням кислотності шлунка, таких як, гастроезофагеальна рефлюксна хвороба, типова біль натщесерце, особливо рано вранці, їжа приносить полегшення (їжа нейтралізує дію соляної кислоти).

Спазм стравоходу (особливо на тлі шлунково-стравохідного рефлюксу) супроводжується стискає загрудинной болем, яку важко відрізнити від стенокардії, оскільки навіть іррадіація її може бути тією ж самою. Ще одна причина сильного болю в грудях - пошкодження стравоходу - розрив слизової стравохідно-шлункового переходу при важкій, багаторазової блювоті, позивах на блювоту або сильному кашлі.

Інші, менш часті, причини болю в грудях - виразка шлунка, холецистит і панкреатит.

При виразці шлунка біль локалізується в епігастрії або за грудиною, зазвичай виникає через 1-1,5 години після їжі і зменшується або зникає через кілька хвилин після прийому антацидних засобів.

При гострому холециститі біль зазвичай ниючий, локалізується в епігастрії або за грудиною. Вона виникає приблизно через 1 год після їжі і не пов'язана з фізичним навантаженням.

З того, що у хворого є яке-небудь захворювання шлунково-кишкового тракту, ще не випливає, що саме воно - причина болю в грудях. Навпаки, захворювання шлунково-кишкового тракту частіше протікають безсимптомно і нерідко поєднуються з ішемічною хворобою серця.