Гастроезофагеальна рефлюксна хвороба

Гастроезофагеальна рефлюксна хвороба, основним симптомом якої є печія. Печія - це відчуття тепла або печіння, що локалізується за грудиною або в верхній частині епігастральній ділянці і віддає в область шиї, а іноді в передпліччя.

Гастроезофагеальна рефлюксна хвороба - це хронічне рецідівірующеемногосімптомное захворювання, обумовлене спонтанним, регулярно повторюваним закиданням у стравохід шлункового і / або дуоденального вмісту, що призводить до ураження нижнього відділу стравоходу.

Такий закид, тобто просування вмісту шлунка через нижній стравохідний сфінктер (НПС) в стравохід називають гастроезофагеальним рефлюксом (ГЕР). Це нормальне фізіологічне явище, якщо виникає зрідка після прийому їжі і не супроводжується неприємними суб'єктивними відчуттями. Але якщо таких закидів багато і вони супроводжуються запаленням або пошкодженням слизової оболонки стравоходу, внепіщеводнимі симптомами, то це вже хвороба.

На розвиток ГЕРХ також впливають і особливості способу життя, такі як стрес, робота, пов'язана з похилим положенням тулуба, ожиріння, вагітність, куріння, фактори харчування (жирна їжа, шоколад, кава, фруктові соки, алкоголь, гостра їжа).

Причини розвитку ГЕРХ:

 • Зниження тонусу НСС (НПС).
 • Зниження здатності стравоходу до самоочищення.
 • Ушкоджують властивості рефлюктанта, тобто вмісту шлунка і / або дванадцятипалої кишки, що закидається в стравохід.
 • Нездатність слизової оболонки протистояти шкідлива дія закидається рефлюктанта.
 • Порушення спорожнення шлунка.
 • Підвищення внутрішньочеревного тиску.
 • Пептична стриктура (звуження) стравоходу близько НПС, що є ускладненням хронічної ГЕРХ.

Прояви ГЕРБ

Виявляється ГЕРБ в першу чергу печією, кислою відрижкою, які частіше виникають після їжі, при нахилі тулуба вперед або в нічний час. Другим за частотою проявом даного захворювання є загрудинний біль, який іррадіює в межлопаточную область, шию, нижню щелепу, ліву половину грудної клітки.

До внепіщеводним проявам захворювання відносять легеневі симптоми (кашель, задишка, частіше виникають у положенні лежачи), отоларингологічні симптоми (захриплість, сухість в горлі) і шлункові симптоми (швидке насичення, здуття, нудота, блювота).

Класифікація ГЕРБ

Розрізняють дві форми ГЕРХ:

 • Ендоскопічно-негативна рефлюксна хвороба, або неерозівная рефлюксна хвороба (НЕ Б). На її частку припадає близько 70% випадків захворювання.
 • Рефлюкс-езофагіт (РЕ) - близько 30% випадків захворювання.

Діагностика ГЕРХ

Методи діагностики ГЕРХ:

 • Ендоскопічне дослідження стравоходу виявляє запальні зміни стравоходу, ерозії, виразки, стриктури стравоходу, стравохід Барретта.
 • Рентгенологічне дослідження стравоходу, яке виявляє грижу стравохідного отвору діафрагми, ерозії, виразки, стриктури стравоходу.