Гастрит

Гастрит - найпоширеніший діагноз, який ставлять собі люди самі. Негласно прийнято, що при болях в надчеревній ділянці, при тяжкості в шлунку, метеоризмі і т.п. звалювати все саме на цей діагноз. "У мене гастрит, він є у всіх" - каже чоловік і заспокоюється. Насправді, гастрит - дуже непроста захворювання.

Гастрит - термін, який використовується для позначення різних за походженням і течією запальних і дистрофічних змін слизової оболонки шлунка (МОР).

Розрізняють дві основні форми гастриту - гострий і хронічний. Як правило, окремо розглядають алкогольний гастрит.

Клінічні прояви гастритів можуть значно відрізнятися один від одного. Це пов'язано в першу чергу з відмінностями в рівні соляної кислоти, пепсину, моторної активності шлунка. Вирішальне значення має характер змін слизової оболонки шлунка - наявність ерозій, атрофії, присутності інфекційного агента і т.п.

Зазвичай гастрит проявляється больовим синдромом і диспепсичні розлади травлення.

Больовий синдром. Біль при гастриті звичайно локалізується в надчеревній ділянці і з'являється через 1,5 - 2 години після їжі. Нерідко бувають "голодні болі" (під ранок, натщесерце). Іноді болю з'являються відразу після їжі. Біль часто носить спастичний характер і може бути гострою, інтенсивної, схваткообразной. В інших випадках спостерігаються неінтенсивні тупі тиснуть болі в епігастрії.

Диспептичні порушення травлення спостерігаються у большенства хворих. Характерно поява печії і відрижки кислим, що свідчить про появу рефлюксу (занедбаності кислого вмісту шлунку в стравохід). Іноді спостерігається відчуття дискомфорту в епігастрії, відчуття розпирання. При загостренні можуть нудота і блювота, що приносять полегшення. Також при гастритах можуть бути спастичні запори.

Гастрити класифікують за кількома показниками - за типом, по локалізації запального процесу, по етіологічним фактором, з ендоскопічної картині, по морфологічних змін слизової оболонки шлунка. Всі ці показники дуже важливі для діагностики і вибору лікування захворювання. Але ми хочемо детально зупинитися на показнику, який ділить гастрити за функціональною ознакою.

Класифікація гастритів, виходячи з цієї категорії, буде виглядати наступним чином:

  • Гастрит з нормальною секрецією.
  • Гастрит з підвищеною секрецією.
  • Гастрит із секреторною недостатністю.

Оцінка порушень секреторної функції шлунка має певне значення для діагностики гастриту і вибору оптимальної схеми лікування.

Лікування гастриту передбачає цілий комплекс заходів, спрямованих на нормалізацію способу життя, режиму праці та відпочинку, дотримання дієтичних рекомендацій, відмова від шкідливих звичок - куріння і алкоголю. По можливості слід відмовитися від лікарських засобів, що подразнюють слизову оболонку шлунка, в першу чергу нестероїдних протизапальних засобів.