Синдром хронічної передозування інсуліну

Введення завищених доз інсуліну призводить до гіпоглікемії, яка призводить до відповідного підвищення рівня глюкози в крові. У 1959 році Сомоджі вперше описав особливості клінічного перебігу цукрового діабету у хворих, які отримували великі дози інсуліну.

Клінічна картина даного ускладнення інсулінотерапії багатолика - необхідний ретельний нагляд і обстеження з метою виявлення прихованих гіпоглікемії. Раптові напади слабкості, запаморочення, зникаючі після прийому їжі, головний біль - можуть бути єдиними симптомами гіпоглікемії. Нічні гіпоглікемії супроводжуються порушеннями сну, страхітливими сновидіннями, пітливістю, головним болем, розбитістю після пробудження і сонливістю протягом дня. Часті нестійкість настрою, дратівливість, депресія. Синдром Сомоджі частіше розвивається у дітей, в підлітковому і молодому віці (у хворих, які отримують надмірні дози інсуліну). Важливий симптом - незважаючи на постійну декомпенсацию цукрового діабету, хворі не худнуть, а деякі навіть додають в масі.

Основні прояви синдрому хронічної передозування інсуліну:

  • вкрай лабильное перебіг цукрового діабету з різкими коливаннями глікемії протягом доби і схильністю до кетозу;
  • часті явні чи приховані гіпоглікемії;
  • прибавка маси тіла, незважаючи на хронічну декомпенсацию захворювання;
  • погіршення перебігу цукрового діабету при підвищенні дози інсуліну і можливість досягнення компенсації його при істотному зниженні дози інсуліну.