Щитовидна залоза

Щитовидна залоза (ЩЗ) - це ендокринний орган, розташований на передній поверхні шиї і формою нагадує метелика. Вона виробляє гормони (тироксин і трийодтиронін), регуляцію її функції здійснює гормон гіпофіза - ТТГ. Тиреоїдні гормони підтримують роботу головного мозку, серця, м'язів, регулюють обмін речовин в організмі. Без гормонів щитовидної залози неможливо нормальний розвиток жодної функціональної системи організму. Активність залози може зменшуватися, при цьому знижується концентрація гормонів у крові (що може бути також при її оперативному видаленні, лікуванні радіоактивним йодом), такий стан називається гіпотиреозом .
«Факторами ризику» розвитку цього захворювання є:
{C}

 • Вік старше 60 років
 • Жіноча стать
 • Наявність зоба (тобто збільшення щитовидної залози)
 • Захворювання щитовидної залози (або операції) у минулому
 • Захворювання щитовидної залози у найближчих родичів
 • Опромінення області голови і шиї
 • Наявність аутоімунного захворювання (цукровий діабет 1 типу, вітіліго, аутоімунна алопеція, ревматоїдний артрит та ін)
 • Прийом препаратів, що впливають на функцію ЩЗ: аміодарон (кордарон), препаратів літію, α-інтерферону (з приводу гепатиту В або С)

Причини гіпотиреозу можуть бути наступними:

 • тиреоїдит Хашимото. При цьому аутоімунному захворюванні імунна система організму руйнує тканину щитовидної залози. Зрештою уражена тканина відмирає, припиняючи вироблення гормонів.
 • Видалення щитовидної залози. Щитовидна залоза може бути видалена хірургічним шляхом або хімічно зруйнована в процесі лікування гіпертиреозу.
 • Вживання великої кількості йоду. Деякі лікарські препарати, використовувані в лікуванні простудних захворювань і захворювань придаткових порожнин носа, застосовуваний в кардіології препарат аміодарон і деякі контрастні речовини, що вводяться всередину при окремих видах рентгенологічних досліджень, можуть стати причиною потрапляння в організм надлишкової кількості йоду. У деяких випадках це збільшує ризик розвитку гіпотиреозу, особливо за наявності захворювань щитовидної залози в анамнезі.

Симптоми гіпотиреозу різноманітні і неспецифічні: підвищена стомлюваність, сухість шкіри, проблеми з концентрацією уваги, депресія, запори, випадання волосся, порушення менструального циклу та ін Як правило, захворювання починається майже непомітно, в старшому віці, може протікати приховано, і проявлятися якимось одним симптомом (сухістю шкіри, замками або анемією). У молодих жінок часто проявляється порушеннями менструального циклу, безпліддям. Гіпотиреоз представляє особливу небезпеку для новонароджених і дітей раннього віку. Недолік тиреоїдних гормонів в цьому віці може призвести до кретинізму (розумової відсталості) і карликовості (затримки росту).

Надлишок гормонів ЩЗ називається тиреотоксикозом . Основними причинами виникнення цього стану є:
{C}

 • Дифузний токсичний зоб: вироблення надлишкової кількості гормонів "запускається" в результаті аутоімунного процесу. З невідомої причини імунна система організму атакує тканини щитовидної залози, змушуючи її виробляти надлишок гормону.
 • • Токсична аденома. У щитовидній залозі виникають вузли, які починають виробляти тиреоїдні гормони, порушуючи хімічний баланс організму; іноді зоб складається з декількох таких вузлів.
 • Підгострий тиреоїдит. Запалення тканини щитовидної залози призводить до "витоку" надлишкової кількості гормонів, наслідком чого є минущий гіпертиреоз, який зазвичай триває кілька тижнів, однак в окремих випадках затягується на кілька місяців.
 • Порушення функції гіпофіза або злоякісні новоутворення щитовидної залози. Ці стани (хоча і рідко) можуть також ставати причиною гіпертиреозу.

Підвищення рівня гормонів ЩЗ найчастіше проявляється схудненням, серцебиттям (у літніх нерідко - миготливою аритмією), підвищеною пітливістю, почуттям «спека». Дифузний токсичний зоб може супроводжуватися ендокринної офтальмопатією , що виявляється поразкою ретробульбарного клітковини і окорухових м'язів з розвитком екзофтальм (випинання очного яблука). У цій ситуації запорукою успішного лікування є спільна робота ендокринолога і офтальмолога.

Вузловий зоб - збірне клінічне поняття, що об'єднує різні за морфологією об'ємні утворення щитовидної залози, виявляються за допомогою пальпації та інструментальних методів діагностики (насамперед УЗД). Термін «багатовузловий зоб» доцільно використовувати при виявленні в щитовидній залозі двох і більше вузлових освіті. Клінічне поняття «вузловий (багатовузловий) зоб» об'єднує такі найбільш часті нозологічні (морфологічні) форми:

 • вузловий колоїдний різною мірою проліферуючих зоб;
 • фолікулярні аденоми;
 • злоякісні пухлини щитовидної залози.


Крім того, формування так званих псевдовузлів (запальний інфільтрат і інші узлоподобние зміни) може відбуватися при хронічному аутоімунному тиреоїдиті, а також при підгострому тиреоїдиті і ряді інших захворювань щитовидної залози. При більшості захворювань щитовидної залози, що протікають з утворенням вузлів, можливий розвиток кістозних змін; істинні кісти щитовидної залози практично не зустрічаються. Багатовузловий зоб може бути представлений різними за морфологією захворюваннями щитовидної залози, наприклад один вузол - аденома, інший - колоїдний зоб. Вузловий (багатовузловий) зоб відноситься до найбільш поширеної патології щитовидної залози, при цьому найбільш часто (близько 90%) вузлові утворення щитовидної залози являють собою вузловий колоїдний проліферуючих зоб, який не є пухлиною щитовидної залози.
При пальпації вузли виявляються не менш ніж у 5% в загальній популяції; поданням УЗД в окремих групах населення поширеність вузлового зоба може досягати 50% і більш. З віком поширеність збільшується; у жінок вузловий зоб зустрічається в 5-10 разів частіше. У структурі вузлового зоба на колоїдний проліферуючих зоб припадає 85-90%, на аденоми - 5-8%; на злоякісні пухлини - 1-5%.

Рак щитовидної залози є одним з малопоширених видів раку. Прогноз для хворих їм у більшості випадків сприятливий, так як цей вид раку зазвичай виявляється на ранніх стадіях і добре піддається лікуванню. Заживається рак щитовидної залози може рецидивувати, деколи через роки після лікування.

Ознаки раку щитовидної залози
Симптомами раку щитовидної залози можуть бути:

 

 • Наявність ущільнення або припухлості в області шиї (найбільш поширений симптом)
 • Біль в області шиї (в деяких випадках - біль у вухах)
 • Труднощі при ковтанні
 • Утруднене дихання, дихання "із присвистом"
 • Осиплість голоси
 • Постійний кашель, не пов'язаний з простудними захворюваннями


У деяких людей рак щитовидної залози протікає безсимптомно. Ущільнення або вузол в області шиї виявляється при поточному медичному огляді.
В даний час переважна більшість випадків раку щитовидної залози діагностується при тонкоголкової аспіраційної біопсії у рамках обстеження пацієнтів із вузловим зобом.
Методом первинної діагностики вузлового зоба є пальпація щитовидної залози. При виявленні вузлового освіти пацієнтові показане УЗД щитовидної залози, яке дозволить точно оцінити розмір самого вузла і об'єм щитовидної залози. При виявленні вузлового освіти перевищує за даними УЗД 1 см в діаметрі показано проведення тонкоголкової аспіраційної біопсії. Проведення тонкоголкової аспіраційної біопсії випадково виявлених утвореннях меншого розміру доцільно тільки при підозрі на злоякісну пухлину щитовидної залози за даними УЗД. Проведення тонкоголкової аспіраційної біопсії під контролем УЗД істотно збільшує інформативність дослідження, особливо в разі вузлових утворень з кістозним компонентом, при яких ультразвуковий контроль дозволяє локально пропунктіровать пристінковий солідний компонент кістозного вузла.
У медичному центрі Флоріс Ви зможете отримати комплексне обстеження і лікування захворювань щитовидної залози.