Ожиріння

Ожиріння

XXI столітті тема надмірної ваги і ожиріння турбує все людство. Ця проблема торкнулася всіх - незалежно від соціального статусу, віку, статі та місця проживання. За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я в світі близько 1,7 млрд. Чоловік мають надлишок ваги. ВООЗ прогнозує, що до 2025 р 40% чоловіків і 50% жінок будуть страждати від ожиріння.

Ожиріння є одним з головних, але переборним, фактором ризику цукрового діабету 2 типу, серцево-судинних і онкологічних захворювань, патології опорно-рухової і травної системи, а так само репродуктивної дисфункції, як у жінок, так і у чоловіків.

В останні роки значно змінилася концепція лікування хворих на ожиріння. Якщо в минулому метою лікування ожиріння було досягнення нормальної маси тіла, то в даний час оптимальним вважається поступове помірне зниження ваги (не більше ніж на 0,5-1 кг в тиждень), спрямоване не стільки на поліпшення антропометричних показників, як на компенсацію супутніх метаболічних і гормональних порушень. Клінічно значущим вважається 5 - 10% зниження маси тіла від початкової ваги, причому успішним можна вважати тільки таке лікування, яке призводить до поліпшення здоров'я пацієнта в цілому.

Одним із сучасних напрямків в терапії ожиріння є розробка індивідуальних комплексних програм по корекції маси тіла і лікування асоційованих з ожирінням захворювань.

Сучасна медицина пропонує наступні методи лікування ожиріння: немедикаментозне, медикаментозне і хірургічне.

Худніть тільки під контролем лікаря! У нашому центрі вам буде проведено комплексне обстеження для виключення ендокринних причин ожиріння і виявлення супутніх ожирінню порушень жирового і вуглеводного обміну, а також інших захворювань асоційованих із зайвою вагою. Ми навчимо вас правильно худнути, визначимо дієтичні рекомендації з урахуванням метаболічних порушень і складемо індивідуальну програму по зниженню ваги.

Немедикаментозне лікування ожиріння

Роль харчування у розвитку різних хвороб, в тому числі і ожиріння, і в позбавленні від них відома з давніх-давен. І в даний час успішне лікування ожиріння без дієтотерапії неможливо. Широке поширення отримала рекомендована ВООЗ система харчування зі зниженою калорійністю і обмеженням жирів. Пропоноване споживання макронутриентов розподіляється наступним чином: білки 10-15%, вуглеводи 55-60% (з обмеженням бистроусвояемих) і жири 25-30% (тварин не більше 1/3 від загальної кількості). При розрахунку загального добового калоража враховується вік, вага, стать і рівень фізичної активності пацієнта. На етапі зниження маси тіла необхідна потреба калорійності добового раціону зменшується на 20%. Передбачається 4-5 прийомів їжі, при цьому на вечерю має припадати не більше 20% добової потреби в енергії. Всі зміни в харчуванні вводяться поступово, і чітко узгоджуються з хворим. Рекомендації будуть виконані пацієнтом, якщо вони конкретні, нечисленні, прості і доступні у виконанні, не містять суворих заборон і обмежень.

Обов'язковою складовою програма по зниженню маси тіла є збільшення фізичної активності. Передбачено включення аеробних фізичних вправ, як для зниження ваги, так і для його підтримки. Саме аеробні навантаження сприяють зменшенню жирових відкладень в ділянці живота і поліпшення показників ліпідного та вуглеводного обмінів.

Однак при використанні тільки немедикаментозних методів лікування не завжди вдається досягти бажаних результатів. За даними Національного інституту здоров'я США, 30 - 60% пацієнтів, схудлих за допомогою дієти і фізичного навантаження, через рік повертаються до початкової масі тіла, а через 5 років практично всі хворі відновлюють або навіть перевищують свої вихідні параметри. Тому медикаментозна терапія ожиріння потрібна так само, як при будь-якому іншому хронічному захворюванні.

Медикаментозна терапія

Фармакотерапія показана при неефективності немедикаментозних методів терапії - зниження маси тіла менше ніж на 5% протягом 3 місяців лікування. Показаннями до призначення медикаментозного лікування є: наявність ожиріння (ІМТ ≥ 30). Також лікарські препарати призначаються при надмірній вазі (ІМТ> 27) в поєднанні з іншими факторами ризику та / або вже розвиненими асоційованими з ожирінням захворюваннями (наприклад при цукровому діабеті). Фармакотерапія не рекомендується дітям, вагітним і в період лактації, хворим старше 65 років. На вибір лікарського препарату впливають різні чинники, але в першу чергу, це стиль харчування пацієнта. Перш ніж призначити той чи інший лікарський засіб необхідно проаналізувати харчові пристрасті хворого. Тільки в цьому випадку фармакотерапія в комплексі з немедикаментозним лікуванням дасть реальну можливість істотного поліпшення результатів лікування хворих на ожиріння.

Хірургічне лікування

В даний час міжнародним стандартом в хірургічному лікуванні надлишкової маси тіла є накладення регульованого кільця на шлунок, шлункове шунтування. Крім цього, для пацієнтів з невеликим зайвою вагою використовується такий ефективний нехірургічний спосіб, як введення балона в шлунок.