Глікогемоглобін

Глікозильований гемоглобін, або глікогемоглобін (коротко позначається: гемоглобін A1c, HbA1c) - біохімічний показник крові, що відображає середній вміст цукру в крові за тривалий період (до трьох місяців), на відміну від вимірювання глюкози крові, яке дає уявлення про рівень глюкози крові тільки на момент дослідження.

Глікозильований гемоглобін відображає відсоток гемоглобіну крові, необоротно з'єднаний з молекулами глюкози. Глікозильований гемоглобін утворюється в результаті реакції між гемоглобіном і глюкозою крові. Підвищення рівня глюкози крові при цукровому діабеті значно прискорює цю реакцію, що призводить до підвищення рівня глікозильованого гемоглобіну в крові. Час життя червоних кров'яних тілець (еритроцитів), які містять гемоглобін, становить в середньому 120-125 діб. Саме тому рівень глікованого гемоглобіну відображає середній рівень глікемії протягом приблизно трьох місяців.

Глікозильований гемоглобін - це інтегральний показник глікемії за три місяці. Чим вище рівень глікованого гемоглобіну, тим вище була гликемия за останні три місяці і, відповідно, більший ризик розвитку ускладнень цукрового діабету.

Дослідження гликированного гемоглобіну використовується зазвичай для оцінки якості лікування діабету за три попередніх місяці. При високому рівні гликированного гемоглобіну слід провести корекцію лікування (інсулінотерапія або таблетовані цукрознижуючі препарати) і дієтотерапії.

Нормальними вважаються значення HbA1c від 4% до 5,9%. При діабеті рівень HbA1c підвищується, що свідчить про більшому ризику розвитку ураження очей, нирок і інших ускладнень. Міжнародна федерація діабету рекомендує утримувати рівень HbA1c нижче 6,5%. Значення HbA1c, що перевищує 8%, означає, що діабет контролюється незадовільно і слід змінити терапію.

Показання до призначення аналізу:

  • Діагностика і скринінг цукрового діабету.
  • Довготривалий моніторинг перебігу та контролю за лікуванням хворих на цукровий діабет.
  • Визначення рівня компенсації цукрового діабету.
  • Доповнення до глюкозотолерантних тесту.
  • Обстеження вагітних жінок на діабет вагітних.