Діабетична полінейропатія

Діабетична полінейропатія

Поразка периферичних нервів (нейропатія) є найбільш поширеним ускладненням цукрового діабету і зустрічається більш ніж у 75% людей з цим захворюванням. Як правило, симптоми нейропатії з'являються через кілька років після початку діабету. На жаль, для багатьох людей з цукровим діабетом 2 типу симптоми нейропатії можуть бути і першими проявами діабету, який мав прихований перебіг.

Що таке периферична нейропатія?

Нейропатія - це ураження нервів. Нерви пов'язують головний мозок зі спинним мозком, з різними органами і частинами тіла. Це нервова система людини, яка складається з декількох частин: центральної, периферичної та автономної. Центральна нервова система складається з головного і спинного мозку. Периферична нервова система утворена нервовими волокнами, які йдуть до рук, ніг, тулуба, голови. У зв'язку з тим, що при діабеті зустрічається, в основному, ураження периферичної нервової системи, то і відповідне ускладнення називається периферичної нейропатією.

Периферичні нерви бувають чутливі і рухові. Чутливі нерви можуть мати різний діаметр і діляться на тонкі волокна (малого діаметра) і товсті волокна (великого діаметра). Чутливі нерви посилають інформацію про наших відчуттях від шкіри і внутрішніх органів до головного мозку. Рухові нерви передають інформацію про рухи від головного мозку до різних частин тіла.

Найбільш частим діагнозом, який лікар ставить після огляду пацієнта з цукровим діабетом, є дистальна симетрична сенсомоторна полінейропатія. При цьому типі нейропатії спочатку уражаються чутливі нерви, причому пошкодження відбувається в першу чергу в найбільш довгих волокнах, які йдуть до ніг і кистей. Тому симптоми полінейропатії з'являються спочатку в стопах і, іноді, але, як правило, значно пізніше, в кистях. Поразка стоп завжди більш виражено. Виникає так званий синдром <шкарпеток-рукавичок>, названий так за місцем появи симптомів захворювання. При залученні в хвороба чутливих нервів можуть виникати як пошкодження малих (тонких) волокон, так і пошкодження великих (товстих) волокон.

До поразки малих волокон відносяться:

 • зниження або втрата здатності визначати температуру;
 • поколювання в кінцівках, відчуття печіння;
 • болю, зазвичай посилюються вночі;
 • оніміння та втрата чутливості;
 • почуття зябкости і похолодання в кінцівках;
 • набряклість стоп;
 • зміни шкіри - сухість, лущення, почервоніння підошовної частини стопи, підвищена вологість стоп;
 • утворення кісткових мозолів, відкритих ран або виразок на стопах.

До поразки великих волокон можна віднести:

 • нетипову, підвищену чутливість шкіри;
 • неможливість відчувати руху в пальцях або стопах;
 • втрату рівноваги;
 • зміни в дрібних суглобах стопи і гомілковостопних суглобах.

Крім того, при дистальній полінейропатії виникає ураження рухових нервів, яке виражається в:

 • знижується м'язова сила в кистях і стопах;
 • деформації пальців або стоп.

До чого може привести полінейропатія?

 • Коли пошкоджуються чутливі нерви, виникає втрата чутливості. Людина не відчуває болю при порізах, опіках, освіті мозолів. В результаті цього утворюються виразки, в які може потрапляти інфекція, приводячи до гангрени та ампутації. Для того щоб виявити наслідки порушення чутливості, необхідно щодня проводити огляд стоп. Причому оглядати потрібно не тільки тильну поверхню стоп, але і подошвенную, а також міжпальцеву.
 • Якщо вражені тонкі волокна чутливих нервів, найчастіше пацієнти відчувають болю. Характер болю може бути різний. Як правило, виникають стріляють, проколюють, смикають болю, рідше - тупі, ниючі. Болі турбують переважно в ногах, посилюються в спокої, в нічні години. Часто біль при нейропатії виникає в дебюті захворювання і пов'язана з початком лікування діабету. Як тільки рівень глюкози в крові поліпшується, біль може зникати, хоча інші симптоми нейропатії можуть зберігатися ще протягом тривалого періоду часу. Крім того, потрібно пам'ятати, що зникнення болю на тлі високого рівня глюкози в крові може свідчити про прогресування захворювання і погіршення стану периферичних нервів і не є доброю ознакою. Біль часто супроводжується відчуттям поколювання, <повзання мурашок », почуттям печіння.
 • Якщо поразка чутливих волокон значне, може виникнути постійне відчуття холоду. При ураженні тонких волокон також виникає нездатність розрізняти гаряче і холодне, що підвищує ризик виникнення опіків або відморожень. Але найбільш частим, а часом і єдиною ознакою діабетичної полінейропатії, є відчуття оніміння. Якщо уражаються товсті волокна чутливих нервів, виникає втрата здатності відчувати рух в стопах, а також відчувати дотик. При пошкодженні товстих чутливих волокон порушується відчуття рівноваги, що підвищує ризик падіння.  Деякі люди описують це як "неможливість відчувати, де мої ноги, коли я ходжу".

При цьому людина відчуває особливі труднощі при ходьбі в темряві.

 • Коли уражаються рухові периферичні нерви, виявляється м'язова слабкість і можливо схуднення м'язів. Однак ці симптоми з'являються, як правило, на більш пізніх стадіях розвитку полінейропатії і можуть привести до виникнення деформацій в пальцях і стопах, таких як молоточкообразние пальці.

Виникає питання-, як часто потрібно проводити обстеження для виявлення і визначення вираженості полінейропатії хворим на цукровий діабет?

Якщо у пацієнта немає скарг, про які говорилося вище, то як мінімум 1 раз на рік слід проводити огляд для діагностики полінейропатії на початкових стадіях.

Якщо скарги є, обстеження потрібно проводити 1 раз в 6 місяців для розгляду питання про призначення адекватної терапії.

Адже чим раніше розпочати лікування, тим більшого ефекту можна досягти, не тільки припинивши прогресування захворювання, але і поліпшивши стан периферичних нервів, домігшись тим самим зникнення або зменшення вираженості скарг і об'єктивних клінічних проявів полінейропатії.

Що ще потрібно пам'ятати людям з цукровим діабетом? Різними дослідженнями було показано, що хороші показники глюкози в крові знижують, хоча і не виключають повністю, ризик розвитку нейропатії. Факторами ризику розвитку діабетичної нейропатії, особливо для людей з цукровим діабетом 2 типу, є високий рівень глюкози в крові, вік, ожиріння, тривалість діабету, алкоголь і куріння. Однак розвиток нейропатії залежить не тільки від рівня глюкози в крові, але і від комбінації генетичних факторів і факторів навколишнього середовища.

Практичні поради при діабетичної полінейропатії

 • Прагніть зберігати рівень цукру в крові близьким до нормальних значень.
 • Щодня проводите ретельний огляд стоп. Якщо Ви помітили мозолі, почервоніння шкіри, порізи - терміново зверніться до лікаря.
 • Носіть зручне взуття і не ходіть босоніж.
 • Припиніть палити.
 • Уникайте прийняття алкоголю, так як це може посилювати ступінь пошкодження нервів.
 • Поява відчуттів, характерних для ураження нервів при цукровому діабеті, завжди є сигналом для проведення неврологічного обстеження і лікування.
 • При відсутності відчуттів, типових для ураження нервів, один раз на рік слід проводити обстеження на спеціальних приладах, щоб виявити хворобу на ранніх стадіях.
 • Пам'ятайте, що загиблі нервові волокна не відновлюються, тому діагностика повинна бути своєчасною і лікування повинно бути призначене вчасно.
 • Відвідуйте школи діабету для навчання останнім і найкращим технологіям в цій галузі. Пам'ятайте, що нейропатія є областю інтенсивних наукових досліджень. Запитуйте Вашого лікаря про нові препарати для лікування нейропатії.

У медичному центрі ФЛОРІС Ви зможете отримати комплексне обстеження і лікування діабетичної полінейропатії.