Діабетична нефропатія

Діабетична нефропатія визначається як виділення білка з сечею (більше 300 мг альбуміну на добу або протеїнурія більше 0,5 г білка на добу) і / або зниження фільтраційної функції нирок у хворих на ЦД за відсутності сечових інфекцій, серцевої недостатності або інших захворювань нирок. Мікроальбумінурія визначається як виділення альбуміну 30-300 мг / сут або 20-200 мкг / хв.

Основними факторами ризику діабетичної нефропатії є тривалість цукрового діабету, високий рівень глюкози в крові, підвищені цифри артеріального тиску, холестерину крові. При діабетичної нефропатії в першу чергу вражається клубочковий апарат нирки.

Клінічні прояви

Щодо раннім клінічним проявом, яке опосередковано пов'язано з діабетичною нефропатією, є підвищення артеріального тиску. Інші клінічно явні прояви відносяться до пізніх. До них можна віднести розвиток набрякового синдрому і хронічної ниркової недостатності.

Діагностика

Скринінг на діабетичну нефропатію у осіб з цукровим діабетом має на увазі щорічне тестування на мікроальбумінурію при цукровому діабеті 1 типу через 5 років після маніфестації захворювання, а при цукровому діабеті 2 типу - відразу після його виявлення. Крім того, необхідно як мінімум щорічне визначення рівня креатиніну для розрахунку швидкості клубочкової фільтрації (ШКФ).

На початкових стадіях діабетичної нефропатії може бути виявлено підвищення СКФ, яка поступово падає в міру розвитку хронічної ниркової недостатності. Мікроальбумінурія починає визначатися через 5-15 років після маніфестації цукрового діабету 1 типу; при цукровому діабеті 2 типу в 8-10% випадків вона виявляється відразу після його виявлення, ймовірно, внаслідок тривалого безсимптомного перебігу захворювання до постановки діагнозу. Пік розвитку явної протеїнурії або альбумінурії при цукровому діабеті 1 типу доводиться між 15 і 20 роками після його початку. Протеїнурія свідчить про незворотність діабетичної нефропатії, яка рано чи пізно призведе до хронічної ниркової недостатності.

У 50% пацієнтів з цукровим діабетом 1 типу та 10% з цукровим діабетом 2 типу, у яких виявляється протеїнурія, протягом наступних 10 років розвивається хронічна ниркова недостатність. 15% всіх смертей пацієнтів з цукровим діабетом 1 типу молодше 50 років пов'язано з хронічної ниркової недостатності внаслідок діабетичної нефропатії.

Широке впровадження в клінічну практику методів ранньої діагностики і комплексної нефропротекції дозволяє попередити розвиток нефропатії у 40-50% хворих, а на виражених стадіях захворювання - уповільнити темпи прогресування патології і продовжити період життя пацієнтів на 12 - 15 років

У медичному центрі ФЛОРІС Ви зможете отримати комплексне обстеження і лікування діабетичної нефропатії.