Цукровий діабет

Цукровий діабет - це стан, що характеризується підвищенням рівня цукру в крові. Сучасна класифікація цукрового діабету, прийнята Всесвітньою організацією охорони здоров'я виділяє кілька його видів. Більшість хворих мають цукровий діабет 1 або 2 типу. Крім цього, існують більш рідкісні, специфічні типи, наприклад, діабет, що розвинувся в результаті генетичних дефектів, хвороб підшлункової залози, деяких ендокринних захворювань (гіпофіза, надниркових залоз, щитовидної залози), застосування ряду лікарських препаратів.

Діабет хворіють набагато частіше, ніж це здається на перший погляд. В даний час в світі зареєстровано більше 300 мільйонів чоловік з цукровим діабетом. Але за даними експертів кількість невиявлених випадків СД, включаючи ранні стадії, може в 2-3 рази перевищувати кількість виявлених. Вважається, що в розвинених країнах діабет хворіє близько 4-5% населення, а в деяких країнах, що розвиваються ця цифра може доходити до 10% і більше. Тому говорять навіть про епідемію цукрового діабету. В Україні зареєстровано понад 1,2 мільйона хворих на ЦД.

Цукровий діабет супроводжується підвищенням рівня цукру в крові. У здорової людини рівень цукру в крові коливається протягом доби в наступних межах: натщесерце він становить 3,3-5,5 ммоль / л, а після прийому їжі не перевищує 7,8 ммоль / л.

Діагноз цукрового діабету може бути поставлений при рівні цукру крові натще - більше 6,1 ммоль / л або при «випадковому», тобто взятому в будь-який час доби, більш 11,1 ммоль / л. При сумнівних показниках призначають спеціальний глюкозотолерантний тест.

До ознак підвищеного рівня цукру крові відносяться: сухість у роті, спрага, часте сечовипускання і збільшення кількості сечі. Може з'явитися слабкість, млявість, зниження маси тіла, погане загоєння пошкоджень шкіри, свербіж шкіри і слизових оболонок.

Цукровий діабет 1 типу розвивається в молодому віці. Початок його гостре, завжди супроводжується вираженими симптомами підвищення цукру в крові: хворий худне, відчуває слабкість, спрагу, виділяє велику кількість сечі, в сечі виявляється ацетон. Якщо вчасно не звернутися до лікаря і не розпочати лікування інсуліном, стан погіршується і дуже часто розвивається діабетична кома.

Причиною цукрового діабету 1 типу є припинення вироблення інсуліну підшлунковою залозою через загибель ß-клітин.

Цукровий діабет 2 типу зустрічається значно частіше, характерний для більш зрілого віку. Близько 90% хворих на цукровий діабет 2 типу мають надлишкову вагу. Починається захворювання поступово, часто абсолютно непомітно для хворого.