Цукровий діабет: Правила догляду за ногами

Кожен хворий на цукровий діабет повинен бути знайомий з комплексом профілактичних заходів, що дозволяють знизити ризик розвитку уражень ніг.

Профілактичні заходи можна уявити в системі «забороняючих» і «дозволяючих» правил:

Чого при діабеті робити не можна!

 • Перш за все, не можна користуватися при догляді за ногами ніякими гострими предметами: ножицями, мозольний ножами, бритвами. Використання таких предметів - одна з найчастіших причин виникнення травм, особливо в умовах зниженої чутливості і поганий зір. Слід обов'язково знати, що якщо вистригати, особливо глибоко, куточки нігтя, то це може привести до формування врослого нігтя - причини хворобливих відчуттів, запальних процесів і тривалого лікування, аж до хірургічного втручання. 
 • Якщо ноги мерзнуть, не можна зігрівати їх за допомогою грілок, особливо електричних, батарей парового опалення. Температурна чутливість у хворого часто буває знижена, тому дуже легко отримати опік.
 • З цієї ж причини не можна приймати гарячі ванни для ніг. Температура води не повинна бути вище 40 ° С. Крім того ножні ванни не повинні бути тривалими - це розпушує шкіру і робить її більш вразливою.
 • Не рекомендується ходити босоніж, так як при цьому висока небезпека травмування з одночасним проникненням інфекції в область пошкодження. На пляжі і при купанні потрібно надягати купальні тапочки. Також слід оберігати ноги від сонячних опіків.
 • Необхідно відмовитися від незручної (вузької, натирає, гнітючої) взуття і не носити
 • Туфлі на високих підборах. Високий каблук сприяє порушенню кровообігу в стопі і утворення зон підвищеного тиску на її підошовної поверхні. Потрібна обережність по відношенню до нового взуття: надягати її не більше ніж на годину в перший раз, а також ні в якому разі не застосовувати ніяких методів разнашіванія, наприклад надягання на мокрий носок. Додатковий ризик травматизації створює взуття, яка відкриває, а значить, не захищає пальці і п'яту.
 • Якщо на ногах є мозолі, не можна намагатися позбутися від них за допомогою Мозольних рідин, мазей або пластирів, так як всі вони містять речовини, що роз'їдають шкіру. Мозолі, як правило, утворюються в результаті носіння погано підібраного взуття, що давить на стопу в певних місцях. 
 • Слід звертати увагу на гумки шкарпеток. Якщо вони занадто тугі, і залишають вдавлення на шкірі гомілок, це ускладнює кровообіг.

Так потрібно доглядати за ногами!

 • Обробляти нігті слід тільки за допомогою пилки. Це дозволить не тільки уникнути травмування, а й сформувати правильний, горизонтальний край нігтя, залишаючи недоторканими його куточки.
 • Найбільш підходящим засобом для видалення мозолів і ділянок надлишкового зроговіння шкіри є пемза.
 • Необхідно щодня мити ноги. Після миття ноги треба насухо протерти, обережно промокаючи шкіру, особливо в міжпальцевих проміжках. Підвищена вологість в цих областях сприяє розвитку попрілостей і грибкових захворювань. З цієї ж причини, використовуючи крем для ніг, не слід наносити його на шкіру між пальцями.
 • Якщо ноги мерзнуть, зігрівати їх треба теплими шкарпетками відповідного розміру і без тугих гумок. Необхідно стежити, щоб шкарпетки в взуття не збивалися.
 • Потрібно прийняти за правило перевіряти внутрішню поверхню взуття перед тим, як її надягти: чи не потрапили всередину будь-які сторонні предмети, незавернулась чи устілка, що не проступають чи гострі гвоздики. Ще раз нагадаємо, що це необхідно через те, що чутливість стоп може бути знижена, про що сам хворий не підозрює.
 • Щодня хворий на діабет повинен уважно оглядати свої стопи, особливо подошвенную поверхню. Люди похилого віку і пацієнти з надмірною вагою можуть відчувати при цьому чималі труднощі. Їм можна порекомендувати використовувати при огляді дзеркало, встановлене на підлозі, або попросити зробити це родичів, особливо, якщо порушений зір.
 • Щоденний огляд дозволяє своєчасно виявити ранки, тріщини, потертості.

Навіть при незначних пошкодженнях на стопах потрібно звернутися до лікаря.

Перша допомога при ушкодженнях.

 • Якщо на стопі виявилася ранка, потертість або тріщина, потрібно промити її дезінфікуючим розчином. Можна використовувати 1% розчин диоксидина або 0,02% розчин фурациліну. Промиту ранку треба закрити стерильною пов'язкою. Звичайний лейкопластир використовувати не можна.
 • Не можна застосовувати спиртові розчини ( «зеленку», спиртовий розчин йоду). Вони можуть викликати опік.
 • Якщо в області пошкодження з'явилися ознаки запалення - почервоніння, набряклість, гнійні виделенія- потрібна негайна лікарська допомога.