Холодовий дерматит

Холодовий дерматит є запальну реакцію шкіри у відповідь на вплив холоду. Крім нього, холод може провокувати ще цілий ряд патологічних реакцій в організмі людини. Так, при впливі холоду може розвинутися шкірна реакція у вигляді кропивниці, холодової риніт і холодової кон'юнктивіт. Відома клінічна форма бронхіальної астми, при якій приступи провокує вдихання морозного повітря (холодова астма).

Причини холодового дерматиту

В даний час дерматологія продовжує вивчати причини та механізми розвитку холодового дерматиту. Провідними є три теорії його походження. Перша пов'язує виникнення холодового дерматиту зі спазмом периферичних капілярів, який відбувається при впливі холоду. В результаті порушується кровопостачання поверхневих шарів шкіри з розвитком запальної реакції.

Згідно другої теорії при зниженні температури шкіри у деяких людей відбувається з'єднання білків, що входять в її клітинні структури. Утворилися з'єднання виступають в ролі сильного подразника, провокую продукцію гістаміну та інших медіаторів запалення з розвитком холодового дерматиту. Однак такі білкові сполуки не є стійкими і схильні розпадатися при зігріванні шкіри.

Третя теорія появи холодового дерматиту говорить про те, що він пов'язаний з недостатністю жирового покриття поверхні шкіри, через що під дією холоду відбувається надлишкове випаровування вологи. Зневоднені клітини шкіри злущуються, утворюються тріщини. На користь цієї теорії свідчить частіше виникнення холодового дерматиту у людей із сухою і чутливою шкірою, а також при старінні шкіри (у пацієнтів похилого віку).

Відзначено, що підвищення чутливості шкіри до холоду можуть сприяти порушення в роботі імунної системи, пов'язані із захворюваннями шлунково-кишкового тракту (виразка шлунка, дисбактеріоз кишечника, хронічний холецистит, гепатит, панкреатит) або наявними осередками хронічної інфекції (гайморит, хронічний тонзиліт, отит, пародонтит, хронічний цистит, пієлонефрит, сальпінгіт, вагініт та ін.).

Симптоми холодового дерматиту

Холодовий дерматит характеризується появою на відкритих областях шкірного покриву сухих шелушащихся темно-червоних або червоних плям розміром 2-5 см. Їх виникнення супроводжується вираженим свербінням і палінням. Згодом на поверхні плям з'являються тріщини, відбувається утворення кірок. Найбільш часто холодового ураження піддається шкіра обличчя, вушних раковин, шиї та кистей рук. Іноді висипання холодового дерматиту локалізуються на закритих, але найбільш чутливих до холоду, ділянках шкіри - на колінах і внутрішньої поверхні стегон.

Прояви холодового дерматиту можуть супроводжуватися чханням і водянистими виділеннями з носа (холодової нежить), почуттям печіння в очах і сльозотеча (холодової кон'юнктивіт), які проходять в теплому приміщенні.

Діагностика холодового дерматиту

Діагноз холодового дерматиту встановлюється при виявленні типових плям на шкірі і чітко окреслені зв'язку їх появи з впливом холоду. Додатково проводитися дерматоскопія

Лікування і профілактика холодового дерматиту

Терапія холодового дерматиту, як і профілактика його появи, полягає в основному в захисті шкіри від впливу холоду. В першу чергу це теплий одяг, рукавички, шапки і шарфи. Захистити шкіру допомагає нанесення жирного живильного крему на відкриті ділянки шкіри за 30-40 хвилин до виходу з теплого приміщення на холод. Пацієнтам з холодових дерматитом необхідно також уникати контакту з холодною водою і виключити прийом холодних продуктів (напої, морозиво). Для боротьби з сухістю шкіри слід зволожувати повітря в приміщеннях і застосовувати спеціальні косметологічні засоби щоденного догляду за шкірою.

У лікуванні холодового дерматиту застосовують антигістамінні препарати, вітаміни (С, А, РР, Е), медикаменти, що поліпшують мікроциркуляцію і периферичний кровообіг. Важливе значення має ліквідація інфекційного вогнища і усунення порушень в роботі органів шлунково-кишкового тракту.